Zdravlje
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Djeca koja provode više vremena koristeći mobilne uređaje mogu imati probleme u...
17. Mar. 20220
Istraživanje je uključilo 25 mladih odraslih osoba u dobi između 18 i 30 godina.
HiTec
04. Apr. 2025 04. Apr. 2025
0
Mobilni telefoni su gotovo stalno u našim rukama, a nova studija naglašava efekte na moždanu aktivnost koji se mogu dogoditi kada smanjimo njihovu upotrebu.
Istraživanje je uključilo 25 mladih odraslih osoba u dobi između 18 i 30 godina, od kojih je zatraženo da ograniče korištenje pametnih telefona što je više moguće na 72 sata: dozvoljene su samo osnovne komunikacije i aktivnosti vezane za posao.
Istraživači sa Univerziteta Heidelberg i Univerziteta Köln u Njemačkoj koristili su skeniranje magnetne rezonance ( MRI ) i psihološke testove prije i nakon "telefonske dijete" kako bi utvrdili kakav je to učinak imalo na neuronske obrasce i aktivnost.
"Koristili smo longitudinalni pristup da istražimo efekte ograničenja pametnih telefona kod korisnika", pišu istraživači u svom objavljenom radu, "Pronađene su veze između promjena aktivacije mozga tokom vremena i neurotransmiterskih sistema povezanih s ovisnošću".
Tokom skeniranja nakon 72-satnog perioda, učesnicima su prikazani različiti upiti za slike – uključujući slike uključenih i isključenih pametnih telefona, kao i "neutralnije" slike koje prikazuju subjekte kao što su čamci i cvijeće.
Kada su korišteni upiti za sliku na telefonu, uočene su promjene u dijelovima mozga povezanim s obradom nagrada i žudnjama, na neki način slične moždanim signalima povezanim s ovisnostima o supstancama – što sugerira da naši telefoni mogu izazvati ovisnost poput nikotina ili alkohola.
To što su promjene uočene u mozgu povezane sa dopaminskim i serotoninskim sistemima podržava ovu ideju ovisnosti o telefonu. Ova dva neurotransmitera povezana su s višestrukim funkcijama mozga, uključujući kompulzivno ponašanje i kontrolu raspoloženja.
Na osnovu psiholoških testova, međutim, nije bilo promjena u raspoloženju učesnika niti bilo kakvog osjećaja žudnje, uprkos ograničenom pristupu telefonu. Neki volonteri su prijavili poboljšanje raspoloženja, ali to se u podacima testa nije pokazalo kao značajno.
Studija se nije bavila detaljima o tome zašto je ponašanje pametnih telefona izazvalo promjenu moždane aktivnosti, ali je vjerovatno da je u igri nekoliko faktora. Moguće je da sve telefonske aktivnosti ne izazivaju ovisnost kao druge.
"Naši podaci ne razdvajaju žudnju za korištenjem pametnog telefona i žudnju za društvenom interakcijom, danas dva usko isprepletena procesa", pišu istraživači, "Iako naši podaci pokazuju relativno čvrste nalaze bez otkrivanja ovih procesa, buduće studije bi jasno trebale imati za cilj da se pozabave ovim aspektom".
Naučnici još uvijek otkrivaju kako telefoni mijenjaju naše živote i naš mozak.
"Identificirani neuronski mehanizmi mogu značajno promovirati ponašanje ovisnosti kod ljudi koji su u riziku od prekomjerne upotrebe pametnih telefona", pišu istraživači.
Istraživanje je objavljeno u časopisu Computers in Human Behavior.
Šareni svijet
BIVŠA TRUMPOVA SAVJETNICA TVRDI: "On želi vladati poput Putina"
Prije 26 min0
Svijet
HUMANITARNA SITUACIJA JE SVE GORA: U Gazi polako ponestaju zalihe uslijed izraelske blokade
Prije 34 min0
Zabava
ZRINJSKI POSVETIO OBJAVU ŽELJEZNIČARU: Navijači slave u komentarima
Prije 38 min0
Svijet
NAKON NAPADA NA TURISTE U KAŠMIRU: Indija skoro pa prekinula diplomatske odnose sa Pakistanom
Prije 52 min0
HiTec
DRAMATIČNO UPOZORENJE GOOGLEA: Odmah obrišite taj e-mail, u njemu je...
22. Apr. 20250
HiTec
IZNENADNA ODLUKA: Elon Musk prestaje raditi za Trumpovu administraciju, priznao je sve...
Prije 14h0
HiTec
OSTAVLJENI NA MILOST I NEMILOST: Američki bogataši žive kraće od europske sirotinje
22. Apr. 20250
HiTec
APEL DIREKTORA OpenAI-ja: "Molim Vas, nemojte ChatGPT-u govoriti te dvije riječi. To nas košta desetine miliona dolara!"
22. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.