Vijesti
OPASAN DIM TROVAO SARAJLIJE: FBiH traži reakciju RS-a zbog Krupačkih stijena
Prije 23 min0
Poseban motiv za vlasti u RS se odnosi na 'ispitivanje terena' za buduće terete arbitražnog i drugog duga - stotinu miliona KM danas, sutra milijarde KM. Presedan bi vrlo brzo postao pravilo - ističe Čavalić
Politika
15. Apr. 2025
0
Prijedlog da se dug entiteta Republika Srpska prema slovenačkoj firmi "Viaduct" isplati iz budžeta BiH zaustavljen je na jučerašnjoj sjednici Fiskalnog vijeća BiH. Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Admir Čavalić kaže da je ovo slučaj "Pandorine kutije koju ne smijemo otvoriti", te ističe kako je Vijeće ministara BiH imalo više od godinu dana da se bavi ovim problemom.
"Bilo je brojnih političkih i ekonomskih prilika kada se to moglo uraditi. Zadnja u nizu jeste ona koja se odnosi na odobravanje preko 103,4 miliona KM za zgradu Uprave za indirektno oporezivanje (UIO). Tako da Vijeća ministara nosi dio odgovornosti i sasvim je neumjesno da se loptica prebacuje na FBiH i porezne obveznike ovog entiteta. Naročito sada kada ti porezni obveznici imaju vlastitih problema uslijed pogrešnih ekonomskih politika Vlade FBiH", pojasnio je on.
Kaže da Vijeće ministara BiH snosi posebnu odgovornost jer nije predvidjelo mehanizme za kratkoročno rješavanje ovih problema. Čavalić smatra kako drugu i direktnu odgovornost snosi RS.
"Duboko sam ubijeđen da finansijskih sredstava za isplatu duga ima, međutim ova situacija se koristi kao pregovaračka poluga u kontekstu dnevne politike tj. očajničkog pokušaja SNSD-a da dođe do pregovaračkog stola. Naravno, ima tu i insajderskog djelovanja te očekujem da pravosudni organi već rade na istraživanju krivičnih i drugih odgovornosti u čitavom postupku. Riba smrdi od glave, ali čisti se od repa. Poseban motiv za vlasti u RS se odnosi na 'ispitivanje terena' za buduće terete arbitražnog i drugog duga - stotinu miliona KM danas, sutra milijarde KM. Presedan bi vrlo brzo postao pravilo. Pandorina kutija se ne smije otvoriti", pojasnio je on.
Zaključuje kako ova afera pravi brojne štete, a prije svega pitanje presedana.
"Ako se dug većim dijelom prebaci na drugi entitet, onda se stvara poticaj da se budući dugovi, propali projekti, neke malverzacije i slično, krenu prebacivati na nivo države, odnosno drugog entiteta i BD. Riječ je o milijardama KM. Sve to znači novu krizu za BHANSA ili neku drugu instituciju od značaja za funkcionisanje Bosne i Hercegovine. Par milijardi KM poput Damoklovog mača visi iznad državnih institucija Bosne i Hercegovine. Da, tu mislim i na Pramod Mittal protiv BiH zbog spora u lukavačkoj kompaniji GIKIL, ali to će preuzeti FBiH i TK, a ne država, kako se zlonamjerno sugeriše od strane državnog ministra finansija. Cijenu ovoga plaća i RS koja trenutno krši potpisane sporazume, te šalje poruku budućim kreditorima da nije u stanju da izmiri vlastite obaveze. Vjerovatno da će to dodatno derogirati S&P i druge kreditne rejtinge RS-a. Taj trošak plaćaju porezni obveznici, građani i privrednici RS-a. Šteta je svakako i što se narušava ukupna stabilnost i povjerenje finansijskog sistema čitave Bosne i Hercegovine. Da ne spominjemo potencijalni kolaps aviosaobraćaja", napominje Čavalić.
Odgovara i na pitanje šta uraditi u ovom slučaju. Prvobitno treba voditi računa o tome da se svi budući sporazumi poput Sporazuma o međusobnim pravima i obavezama u vezi sa arbitražnim postupkom u predmetu Viadukt protiv Bosne i Hercegovine, formulišu na način da podrazumijevaju odredbu kojom se eksplicitno uređuje mehanizam ili postupak u slučaju kršenja obaveza koje su preuzele strane potpisnice.
Dalje, potrebno je onemogućiti trošenje 103,4 miliona KM za UIO dok RS ne preuzme ranije predviđene obaveze tj. troškove izgubljene arbitraže.
"Konačno, svi nivoi vlasti u okviru nadležnosti i zakona treba da se fokusiraju na normalizaciju poslovanja BHANSA. To, prije svega, treba da omogući Vijeće ministara BiH kroz posebnu odluku shodno Zakonu o finansiranju institucija BiH. Vlada FBiH ne treba da pristaje na kompromise i bilo kakva rješenja koja će uzeti makar jednu KM novca poreznih obveznika za finansiranje propalih projekata Vlade RS. To je presedan koji bi napravio brojne probleme ubuduće. Tužiteljstva treba da rade svoj posao i identificiraju odgovorne i propuste, dok Pravobranilaštvo BiH treba da pripremi kompletnu informaciju o arbitražnim postupcima i našim, unutrašnjim sporazumima u vezi sa navedenim. To svake godine tražim kroz zastupnička pitanja, ali informacije nisu potpune. Ovo je kriza izuzetnih razmjera i nevjerovatno je da vlasti u RS, jedan čovjek, bjegunac Dodik, SNSD, svjesno igraju na ovu kartu", poručio je Čavalić.
Vijesti
OPASAN DIM TROVAO SARAJLIJE: FBiH traži reakciju RS-a zbog Krupačkih stijena
Prije 23 min0
Evropa
EVROPA GRADI VLASTITU SIGURNOST: Novi savez Berlina i Londona bez oslonca na SAD
Prije 24 min0
Estrada
SEVERINA ZAPALILA DRUŠTVENE MREŽE: Zbog ovoga svi gledaju u njena koljena
Prije 33 min0
Vijesti
SKORO DOBILI VODOVOD: Uvode se redukcije u ovom dijelu Sarajeva
Prije 35 min0
Politika
REAKCIJA ALME ČOLO PODIGLA PRAŠINU: "Gdje su Bošnjaci, ima li ih u ovoj zemlji?"
01. Jul. 20250
Politika
NOŽ U LEĐA NAJBLIŽE SARADNICE: Dodik je sve više u sjeni - Željke Cvijanović
02. Jul. 20250
Politika
ODLUKU DONIO POČETKOM SEDMICE: Milanko Kajganić raspustio tim za istragu “državnog udara” protiv Dodika i...
Prije 16h2
Politika
(NE)UTEMELJENI OPTIMIZAM BORJANE KRIŠTO: Dodik, Čović i ostali "gore" za milijardama eura iz EU, nikome nije jasno "mašu" li opet neusaglašenim dokumentom
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.