Sport
PRVI PUT U ISTORIJI: Liverpool povlači dres sa brojem 20 zbog Jote
Prije 3h0
U sporazumu od 2017. godine jasno je naveden hodogram kako je došlo do spora između slovenačkog Viaducta i Vlade Rs, a u kojem sada posljedice snosi država BiH.
Mini market
16. Apr. 2025 16. Apr. 2025
0
Istog dana kada je Vijeće ministara BiH zadužilo Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine da bez odgađanja, a najkasnije u roku 15 dana dostavi Vijeću ministara prijedlog izvršenja arbitražne presude ICSID Tribunala u Washingtonu broj ARB/16/36 od 18. 4. 2022. godine, uvažavajući propise iz oblasti finansiranja institucija Bosne i Hercegovine, donesena je još jedna odluka o kojoj javnost nije upoznata.
Naime, na istoj sjednici učestvovali su predstavnici Pravobranilaštva BiH, a u okviru ove tačke, po dodatnom informiranju i insistiranju pravobraniteljice Bosne i Hercegovine o pokrenutom izvršnom postupku u Briselu po prijedogu Viaduct d.o.o. Vladimir Zevnik i Boris Goljevček protiv Bosne i Hercegovine na osnovu presude ISCID Tribunala od 18. 4. 2022. godine, Vijeće ministara je donijelo sljedeće zaključke.
"Zadužuje se Pravobraniteljstvo Bosne i Hercegovine da zaključi Sporazum o zastupanju s advokatskom kućom NautaDutilh – Sophie JACMAIN, Jean Francois VAN DROOGHENBROECK and Stan BRIJS i da dā punomoć za zastupanje Bosne i Hercegovine u izvršnom postupku koji se vodi pred nadležnim sudom u Bruxellesu po prijedlogu Viaduct d.o.o. Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv Bosne i Hercegovine na osnovu Presude ISCID Tribunala od 18. 4. 2022. godine.
Zadužuje se Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine da u saradnji s Pravobraniteljstvom Bosne i Hercegovine pripremi prijedlog odluke o načinu i iznosu finansijskih sredstava za troškove angažiranja advokatske kancelarije iz alineje 2. ovog zaključka", navodi se u zapisniku sa ove sjednice održane 27. marta.
S obzirom da je presuda postala izvršna, odnosno da država BiH mora platiti dug ostaje nejasno u koju svrhu se sada angažuje advokatska kuća. Inače, novi saziv Pravobranilaštva BiH imenovan je početkom septembra 2023. godine i to u sastavu Magdalena Papić, Jelena Cvijetić i Almina Pilav na mandat od četiri godine.
S druge strane, danas (15.04) je pred Predstavničkim domom PS BiH izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za 2024. godinu, a u izvještaju se samo kroz nekoliko rečenica navodi slučaj tužbe Viaducta, pa se očekuje rasprava i o odgovornosti Pravobranilaštva BiH u ovoj tužbi zbog koje BiH i njenim institucijama prijete ozbiljne posljedice.
Podsjećamo, ukupni dug koji je stigao na naplatu nakon izgubljenog spora je veći od 110 miliona KM, a za svaki dan neplaćanja kamata je 18.000 KM.
Inače, u vezi nastale situacije, još u julu 2017. godine Bosna i Hercegovina - Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na čijem je čelu tada bio predsjedavajući Denis Zvizdić i Republika Srpska - Vlada Republike Srpske, koju je zastupala Željka Cvijanović potpisan je sporazum prema kojem strane potpisnice su saglasne da "sve eventualne novčane iznose (naknadu štete i/ili izgubljenu dobit sa kamatom, odštetu i drugo), koje bi na osnovu konačne arbitražne odluke, donesene u Arbitražnom postupku tužiocu bila dužna isplatiti Bosna i Hercegovina, po prijemu dokumentovanog zahtjeva Pravobranilaštva BiH, Vlada Republike Srpske se bezuslovno obavezuje da isplati u roku određenom arbitražnom odlukom."
Dijelovi sporazuma potpisanog 2017. godine koji je objavljen u Službenom glasniku BiH
Istim Sporazumom je i Pravobranilaštvo BiH bilo obavezano da u saradnji sa Pravobranilaštvom Republike Srpske, sa izabranom i opunomoćenom advokatskom kancelarijom za pružanje međunarodnih ekspertskih pravnih usluga u Arbitražnom postupku ostvarivati neposrednu saradnju, a koja se posebno odnose na:
a) praćenje rada i postupanje advokata u odnosu na sve radnje koje se budu poduzimale u Arbitražnom postupku,
b) davanje odgovarajućih saglasnosti, sugestija, uputstava, smjernica i dr., za postupanje advokata u Arbitražnom postupku,
c) izvještavanje Vijeća ministara BiH i Vlade Republike Srpske.
Prijedlog koji je jučer iznesen na Fiskalnom vijeću BiH o načinu plaćanja duga nije bio prihvatljiv za federalnog premijera Nermina Nikšića kao ni za ministra finansija FBiH Tonija Kraljevića, jer bi se na taj način obavezala FBiH da izvrši plaćanje dvije trećine duga kojeg nije ni napravila, već isključivo Vlada Rs.
U sporazumu od 2017. godine jasno je naveden hodogram kako je došlo do spora između slovenačkog Viaducta i Vlade Rs, a u kojem sada posljedice snosi država BiH.
Sport
PRVI PUT U ISTORIJI: Liverpool povlači dres sa brojem 20 zbog Jote
Prije 3h0
Regija
VUČIĆ ZAKUKAO NA INSTAGRAMU: "Kao boga vas molim, urazumite se, nećemo dozvoliti..."
Prije 3h0
Estrada
"MOŽDA SE UDAM": Emina Jahović o ljubavi, djeci, selidbi u Novi Pazar i bivšem mužu
Prije 4h0
Evropa
DANSKOJ PUKAO FILM, TRAŽE ODLUKU KOJU EU JOŠ NIKADA NIJE DONIJELA: "Odmah aktivirajte nuklearni član protiv Mađara!"
Prije 4h0
Mini market
PORUKA GORICE DODIK "KOMŠIJAMA IZ FEDERACIJE": "Srčano branite svog brata Vukana, znam da ga volite i..."
01. Jul. 20250
Mini market
NOVO EKSKLUZIVNO OTKRIĆE AVDE AVDIĆA: U toku su tajni pregovori Dodika sa pravosuđem, njegov advokat ga izvijestio da je jedna sutkinja "završena"!
Prije 9h1
Mini market
DIREKTNO PROZVALI LJUBU ĆOSIĆA: Ekolozi traže hitno zatvaranje deponije koja danas guši Sarajevo i Istočno Sarajevo
01. Jul. 20250
Mini market
I ISKUSAN I POLITIČKI PODOBAN: Pljušte reakcije na društvenim mrežama na izbor Bakira Hadžiomerovića za direktora FTV-a...
01. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.