Evropa
FRIEDRICH MERZ, BUDUĆI LIDER NJEMAČKE VLADE, ZAGALAMIO: "Jesmo li mi izgubili razum? Ovo su GLUPOSTI!"
Prije 4h0
Svaka socijalna situacija bila je još stresnija, a alkohol je postao privremeni izlaz iz začaranog kruga.
Zdravlje
21. Apr. 2025
0
Maja (27) godinama je nosila teret socijalne anksioznosti koja ju je ograničavala u svakodnevnom životu. Iako je izvana djelovala kao obična djevojka, unutrašnje borbe bile su svakodnevni suputnik. Mnogi nisu ni slutili da je ispod njezine vanjske nespretne pojave skrivala duboku unutarnju tjeskobu. Maja je odlučila podijeliti svoju priču za Dnevno.hr o tome kako je tražila izlaz, koristila je alkohol kao način da se nosi sa strahom od društvenih situacija, i na kraju, kako je pronašla izlaz kroz dugotrajan psihoterapijski rad na sebi.
“Socijalna anksioznost nije nešto što se može lako objasniti. To je osjećaj stalne nesigurnosti u društvenim situacijama, strah od toga što drugi misle o meni, i stalna briga o tome hoću li napraviti neku pogrešku ili izgledati smiješno. Na van sam izgledala normalno, no iznutra sam bila ispunjena tjeskobom“, objašnjava Maja. Ona se prisjeća da su simptomi socijalne anksioznosti postali izraženiji u tinejdžerskim godinama.
Oduvijek je imala poteškoća u stvaranju i održavanju prijateljstava, a javni nastupi ili čak razgovor u grupi izazivali su kod nje intenzivne napade stresa. Iako su mnogi njezini prijatelji i obitelj mislili da je to samo faza, osjećala je da je situacija puno ozbiljnija. Kako bi se nosila sa svojom anksioznošću, Maja je ubrzo pronašla način da umiri svoje misli: alkohol. “Počela sam piti kad sam bila u srednjoj školi. To je bio moj način da pobjegnem od tih osjećaja i da se opustim u društvu. No, ubrzo sam shvatila da alkohol nije rješenje. Počela sam piti više nego što sam mislila da je normalno i to je počelo utjecati na moj život. Više nisam mogla funkcionirati bez njega”, dodala je.
Za Maju, alkohol je postao alat za suočavanje, ali to je samo povećalo njezinu tjeskobu i osjećaj nesanice. Svaka socijalna situacija bila je još stresnija, a alkohol je postao privremeni izlaz iz začaranog kruga. Iako je shvatila da alkohol nije rješenje, bilo joj je teško napraviti prvi korak ka promjeni. Ipak, presudni trenutak dogodio se kad je, nakon nekoliko ozbiljnih epizoda stresa, odlučila potražiti pomoć. “Jednog dana sam jednostavno shvatila da više ne mogu živjeti ovako. Osjećala sam se kao da se gušim, i morala sam nešto poduzeti. Odlučila sam potražiti stručnu pomoć”, nastavlja ona.
Maja je započela dugotrajan proces psihoterapije. Nije bilo lako, jer je bilo trenutaka kad je osjećala da napredak ide vrlo sporo. No, svaki mali pomak u razumijevanju svojih osjećaja davao joj je snagu da nastavi. “Psihoterapija mi je pomogla da shvatim što se zapravo događa u mom umu. Naučila sam prepoznavati okidače koji izazivaju moju anksioznost i kako da se nosim s njima na zdrav način. Osim toga, naučila sam voljeti sebe onakvu kakva jesam, bez potrebe za savršenstvom“, kaže Maja. Tijekom terapije, Maja je radila na razbijanju negativnih obrazaca mišljenja i stresa, učila tehnike opuštanja i samopouzdanja, te se učila kako komunicirati u socijalnim situacijama bez straha od osuđivanja.
“Naučila sam da nije sramota tražiti pomoć i priznati da nisam savršena. Tek kad sam počela prihvaćati svoje nesigurnosti, počela sam se osjećati bolje. Naučila sam da se anksioznost može kontrolirati, a ne da je treba potiskivati“, dodaje. Kako danas izgleda njezin život?
Danas, tri godine nakon što je započela psihoterapiju, Maja je potpuno drugačija osoba. Više ne koristi alkohol kao način opuštanja, a njezina socijalna anksioznost nije nestala, ali ju je naučila bolje kontrolirati. Njezin društveni život postao je mnogo bogatiji. Iako još uvijek osjeća blagu nelagodu u većim grupama, to više nije nepremostiva prepreka.
“Društvene situacije nisu savršene, ali sada imam alat da se nosim s njima. Dopuštam si biti nesigurna, jer znam da će proći. Nema više bježanja od problema“, zaključuje. Danas Maja živi život u kojem je u prvom planu njezina emocionalna dobrobit. Nastavila je sa psihoterapijom, ali i s radom na sebi. Za nju je najvažniji lekciju naučila kroz svoje iskustvo: da je izlaz iz tame moguć, samo ako se hrabro suočimo s vlastitim strahovima. “Svi imamo svoje borbe, ali ako otvorimo srce i um za pomoć i rad na sebi, možemo prevladati i najteže trenutke“, poručuje Maja.
Evropa
FRIEDRICH MERZ, BUDUĆI LIDER NJEMAČKE VLADE, ZAGALAMIO: "Jesmo li mi izgubili razum? Ovo su GLUPOSTI!"
Prije 4h0
Ekonomija
VELIKI PREOKRET U VOJNOJ INDUSTRIJI BiH: Konjički "Igman" nakon dugogodišnje dominacije više nije najvredniji u ovom sektoru
Prije 4h0
Vijesti
BORENOVIĆ OTKRIO POZADINU POLITIKE: "Da smo podržali Dodika, došlo bi do sukoba; naredni mjesec je ključan" (VIDEO)
Prije 4h0
Svijet
USVOJEN GODIŠNJI IZVJEŠTAJ: Amnesty International optužio Izrael da je počinio "genocid uživo" u Gazi!
Prije 4h0
Zdravlje
STRUČNJACI SAVJETUJU: Ukoliko imate ove simptome vrlo je moguće da bolujete od juvenilnog artritisa, sve što trebate učiniti je...
Prije 21h0
Zdravlje
OBRATITE PAŽNJU: Stručnjak otkriva razloge zbog kojih se prejedamo i nakupljamo suvišne kilograme...
28. Apr. 20250
Zdravlje
BUDITE OPREZNI: Dvije šoljice kafe dnevno mogu uzrokovati nesanicu i do pet dana
27. Apr. 20250
Zdravlje
ALARMANTNE BROJKE: Debljina u susjednoj zemlji dosegnula razmjere epidemije, ali ni to nije sve...
27. Apr. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.