Vijesti
ZBOG TVRDNJE DA JE TRAŽILA NOVAC ZA OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU: Sutkinja Sena Uzunović prijavila Milorada Dodika Tužilaštvu BiH
Prije 13 min0
GPU-ovi izvode ogromne količine paralelne obrade za tumačenje upita i generiranje odgovora u stvarnom vremenu. Napajanje tih memorijskih centara zahtjeva ogromne količine električne energije.
HiTec
22. Apr. 2025
0
Izvršni direktor OpenAI-ja, Sam Altman, priznao je da su i najjednostavniji upiti ChatGPT-ju iznenađujuće skupi. Čak i izrazi kao što su "molim te" i "hvala" koje napišete ovom chatbotu, kompaniji mogu donijeti značajne troškove kad je u pitanju električna energija.
Altmana je na X-u jedan korisnik pitao o finansijskom utjecaju koji pristojnost prema umjetnoj inteligenciji može imati na operativne troškove OpenAI-ja. "Desetine miliona dolara dobro potrošenih", napisao je, pa dodao: "Nikad ne znate."
Chatbotovi kao što je ChatGPT koriste velike jezične modele (LLM) koji se oslanjaju na opsežnu računalnu infrastrukturu smještenu u memorijskim centrima. Takvi modeli zahtijevaju hiljade grafičkih procesora (GPU) kako bi uspješno radili.
GPU-ovi izvode ogromne količine paralelne obrade za tumačenje upita i generiranje odgovora u stvarnom vremenu. Napajanje tih memorijskih centara zahtjeva ogromne količine električne energije.
ChatGPT (Foto: Justin Tallis/Afp)
Procjenjuje se da generiranje jednog odgovora umjetne inteligencije, kao što je manji email ili odlomak, može potrošiti čak 0,14 kilovatsati energije, što se može usporediti s držanjem 14 LED sijalica upaljenim jedan sat. S obzirom na to da dnevno umjetna inteligencija primi brojne upite, kumulativna potrošnja energije postane značajna.
Navedeni memorijski centri već sada čine otprilike 2 % ukupne potrošnje električne energije na globalnoj razini. S obzirom na to da se umjetna inteligencija sve više i brže širi, a potražnja za uslugama kao što je ChatGPT je sve veća, stručnjaci upozoravaju da bi taj postotak mogao značajno narasti u sljedećih nekoliko godina.
ChatGPT (Foto: Klaudia Radecka/Nurphoto Via Afp)
I dok neki smatraju da su ljubazne interakcije s chatbotovima nepotrebne, nekoliko stručnjaka za umjetnu inteligenciju tvrdi da ljubaznost značajno pozitivno oblikuje interakcije s umjetnom inteligencijom.
Direktor dizajnerskog tima za Microsoft Copilot, Kurtis Beavers, tvrdi da upiti puni poštovanja "pomažu u stvaranju rezultata punih poštovanja". Kako kaže, pristojna interakcija s chatbotovima ne odražava samo dobre manire nego i aktivno utječe na to kako će oni odgovoriti te postavlja konstruktivniji i profesionalniji ton interakcije.
ChatGPT (Foto: Vincent Feuray/Hans Lucas Via Afp)
"Kada primijeti ljubaznost, vjerojatnije je da će uzvratiti pristojno", navodi Microsoft WorkLab.
Ljubaznost prema umjetnoj inteligenciji je sve češća, a anketa iz 2024. je pokazala da čak 67 % Amerikanaca ljubazno razgovara s chatbotovima. Većina njih, 55 %, vjeruje da je ljubaznost etički ispravna, a 12 % je šaljivo istaknulo da njihova pristojna interakcija služi kao osiguranje od potencijalne pobune umjetne inteligencije.
Vijesti
ZBOG TVRDNJE DA JE TRAŽILA NOVAC ZA OSLOBAĐAJUĆU PRESUDU: Sutkinja Sena Uzunović prijavila Milorada Dodika Tužilaštvu BiH
Prije 13 min0
Šareni svijet
KLIMATSKE PROMJENE UZELE DANAK: U italijanskim Alpama pao snijeg, temperature ispod nule (VIDEO)
Prije 16 min0
Estrada
LEPA BRENA U BLISKOM SRODSTVU SA ZVEZDOM "GRANDA": "Nikad nisam o tome javno govorila"
Prije 22 min0
Svijet
LUD, LUĐI, NAJLUĐI: Netanyahu predao Trumpu pismo nominacije za Nobelovu nagradu za mir
Prije 25 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.