STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Prijetnja koju ne vidimo, a svakodnevno pijemo...

Također, postoji zabrinutost zbog utjecaja na ekosisteme.

  • Zdravlje

  • Prije 11h  

  • 0

Sitne plastične čestice manje od 5 milimetara, ili mikroplastika, postaju sve veći zdravstveni problem. Te čestice potiču iz različitih svakodnevnih izvora poput odjeće, proizvoda za osobnu higijenu i kuhinjskih pribora. Zbog svoje otpornosti, mikroplastika traje u okolišu, a brojne studije sada pokazuju da se nalazi čak i u ljudskim tijelima.

Nedavni analiza dosadašnjih znanstvenih radova naglašava vodu kao značajan izvor izloženosti mikroplastici, jer postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda i dalje imaju poteškoća u učinkovitom uklanjanju tih čestica. Prema toj studiji, koja je objavljena u časopisu Science of the Total Environment, iako ta postrojenja smanjuju razinu mikroplastike, potpuno uklanjanje ostaje nedostižno s trenutnim tehnologijama, ističe Un-Jung Kim, inženjer okoliša sa Sveučilišta Texas u Arlingtonu (UTA) i jedan od njezinih autora.

Rizik od dugoročnih zdravstvenih problema

Mikroplastika ne samo da se širi kroz izvore vode, već se također ponovno uvodi u okoliš. "Te mikroplastike vjerojatno prenose i druge ostatne štetne zagađivače iz otpadnih voda, poput bisfenola, PFAS-a i antibiotika",napominje Kim. Izloženost tim česticama može se dogoditi kroz svakodnevne radnje poput pijenja vode, pranja odjeće ili zalijevanja biljaka, što može dovesti do dugoročnih zdravstvenih problema, uključujući bolesti srca i rak.

Glavni izazov u borbi protiv zagađenja mikroplastikom je nedostatak standardnih definicija i metoda mjerenja. Učinkovitost tretmana varira ovisno o tehnologijama koje zajednice koriste i o tome kako se mikroplastika mjeri za izračunavanje stope uklanjanja, ističe Jenny Kim Nguyen, okolišna kemičarka sa Univerziteta Texas u Arlingtonu i glavna autorica istraživanja. Nguyen trenutno radi na razvoju standardiziranih metoda testiranja kako bi poboljšala razumijevanje i regulaciju mikroplastike.

Zdravstveni utjecaj mikroplastike ostaje uglavnom nepoznat, ali prethodne studije sugeriraju potencijalne rizike. Mikoplastika može uzrokovati upalu, oksidativni stres i imunološke reakcije. Jedna zabrinjavajuća studija otkrila je visoke koncentracije mikroplastike u arterijama pacijenata sa moždanim udarom. Također, postoji zabrinutost zbog utjecaja na ekosisteme.

Što se može učiniti na individualnoj razini?

U nedostatku strožih regulacija, potrošači ipak mogu smanjiti izloženost. Mikrovlakna su najčešća mikroplastika koja se stalno oslobađa kroz otpadne vode, kaže Kim. Odabirom odjeće izrađene od materijala s manjim udjelom plastike može se smanjiti ukupni teret mikroplastike u otpadnim vodama.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...