CURE DETALJI NEVIĐENOG SKANDALA: Američki ministar odbrane zaprepastio sve, za ovo nije znao ni predsjednik države...

Oni koji su radili za ministra odbrane kažu da njegovom ministarstvu nedostaje smjer.

  • Evropa

  • 07. Maj 2025  

  • 0

Američki ministar odbrane, Pete Hegseth, naredio je otkazivanje letova vojne pomoći Ukrajini bez znanja Bijele kuće, a vodeće osobe bliske predsjedniku Donaldu Trumpu i visoki dužnosnici Vijeća za nacionalnu sigurnost, Pentagona i State Departmenta, bili su zapanjeni kada su primili panične pozive iz Kijeva u kojima se navodi da pošiljka topničkih granata i druge municije nije stigla.

U utorak se doznalo da je Hegseth izdao naredbu o prizemljenju zrakoplova s pomoći nakon sastanka u Bijeloj kući 30. januara. Izvori kažu da, iako se na sastanku raspravljalo o zaustavljanju ili ograničavanju pošiljki oružja Ukrajini, Trump nije naredio prizemljenje letova. Donald Trump stoga uopće nije bio svjestan Hegsethove intervencije, kao ni drugi visoki dužnosnici nacionalne sigurnosti na sastanku, prema tvrdnjama izvora, kako javlja britanski The Times.

Naime, otprilike sedam dana nakon što je Trump započeo svoj drugi predsjednički mandat, američka vojska izdala je naredbu trima teretnim zrakoplovnim kompanijama koje posluju iz zračne baze Dover u Delawareu i američke baze u Kataru da zaustave 11 letova s topničkim granatama i drugim oružjem koji su letjeli prema Ukrajini.

U roku od nekoliko sati, Washington su zasuli grozničavi upiti Ukrajinaca u Kijevu i dužnosnika u Poljskoj gdje su pošiljke koordinirane, ko je naredio Američkom prometnom zapovjedništvu (TRANSCOM,) da zaustavi letove i je li to trajna obustava sve pomoći ili samo dijela, javlja Reuters.

Usmena naredba stigla iz Hegsethova ureda

Visoki dužnosnici nacionalne sigurnosti - u Bijeloj kući, Pentagonu i State Departmentu - nisu mogli dati odgovore na ta pitanja, a u roku od sedam dana letovi su ponovno krenuli. Ustanovljeno je da je usmena naredba krenula iz ureda Petea Hegsetha, prema zapisima TRANSCOM-a u koje je Reuters imao uvid. Glasnogovornik TRANSCOM-a rekao je da je zapovjedništvo primilo naredbu putem Zajedničkog stožera Pentagona.

Otkazivanja su uslijedila nakon što je Trump završio sastanak u Ovalnom uredu 30. januara o Ukrajini, na kojem su sudjelovali Hegseth i drugi visoki dužnosnici nacionalne sigurnosti, prema tri izvora upoznata sa situacijom. Reuters nije mogao tačno utvrditi kada je Hegsethov ured naredio otkazivanje teretnih letova. Dva izvora rekla su da su se ukrajinski i europski dužnosnici počeli raspitivati o pauzi u slanju pomoći 2. februara. Zapisi TRANSCOM-a pokazuju da je postojao usmeni nalog ministra odbrane, kojim su letovi zaustavljeni i da su nastavljeni do 5. februara.

Na upit za komentar, Bijela kuća je za Reuters rekla da je Hegseth slijedio Trumpovu direktivu o obustavi pomoći Ukrajini, što je, prema riječima onih koji su razgovarali s agencijom Reuters, bio stav administracije u to vrijeme. Nije objasnila zašto, prema izvorima Reutersa, visoki dužnosnici nacionalne sigurnosti u uobičajenom procesu donošenja odluka nisu znali za naredbu ili zašto je ona tako brzo poništena.

Incident bi mogao izazvati nove zabrinutosti oko Hegsethove prikladnosti za obnašanje dužnosti ministra odbrane, za koju je potvrđen 24. januara. Taj bivši oficir pješaštva Nacionalne garde i voditelj Fox Newsa trenutno je pod istragom zbog korištenja aplikacije za razmjenu poruka Signal za raspravu o osjetljivim vladinim informacijama.

Nekoliko je dužnosnika smatralo da je upravo Hegseth, a ne sada već bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz,  trebao biti smijenjen s dužnosti zbog skandala ‘Signalgate‘.

Waltz je navodno greškom pozvao novinara i urednika The Atlantica u grupu na aplikaciji. Grupu, koja je uključivala nekoliko dužnosnika nacionalne sigurnosti i visokih dužnosnika Bijele kuće, Hegseth je u martu putem Signala izvijestio o planovima napada na jemenske šijitske pobunjenike hutiste.

The Wall Street Journal je u ponedjeljak izvijestio da je 44-godišnji Hegseth bio dio najmanje 12 grupa na aplikaciji, koje američka vlada ne smatra sigurnima, uključujući jednu u kojoj su bili njegova supruga i odvjetnik, a gdje je navodno također podijelio detalje o napadu na proiranske jemenske hutiste.

Navodi se da je koristio Signal za komunikaciju sa stranim saveznicima o vojnim operacijama te za raspravu o svojim medijskim nastupima i planovima putovanja.

Hegseth je tokom kongresnih saslušanja insistirao da će vratiti fokus Pentagona na smrtonosnost njegovih ratnih sposobnosti i promaknuća po zaslugama. Negirao je optužbe za seksualno nedolično ponašanje, unatoč elektronskoj poruci koju je poslala njegova majka, u kojoj je navela da je serijski zlostavljač žena, te govorila o njegovom alkoholiziranju.

Od stupanja na dužnost uklonio je niz inicijativa za raznolikost, jednakost i uključivost te je nastojao iz službe izbaciti transrodno vojno osoblje, što je problem koji sada izaziva zagušenje na sudovima. Ranije je ministarstvo odbrane objavilo je planove za uklanjanje 20 posto najviših oficira američke vojske.

Oni koji su radili za ministra odbrane kažu da njegovom ministarstvu nedostaje smjer. "Odabir nekoga tko nikada nije upravljao organizacijom složenijom od pješačkog voda svakako je nešto novo po pitanju izbora", rekao je jedan izvor iz Pentagona. "No, kvalificira li ga išta od toga za upravljanje najvećom i najsloženijom birokracijom na svijetu? Apsolutno ne", dodao je.

 

Priča o otkazivanju letova, koju je Reuters prvi detaljno iznio, ukazuje na ponekad nepredvidljiv proces donošenja politika unutar Trumpove administracije i zapovjednu strukturu koja nije jasna čak ni njezinim visokim članovima.

Višednevno pauziranje letova, koje je potvrdilo pet izvora upoznatih s tematikom, također ukazuje na zbrku u načinu na koji je administracija kreirala i provodi politiku nacionalne sigurnosti. U Pentagonu je, piše Reuters, stanje nereda javna tajna, a mnogi sadašnji i bivši dužnosnici kažu da odjel muče unutarnja neslaganja oko vanjske politike, duboko ukorijenjena međusobna zamjeranja i neiskusno osoblje.

"Ovo je u skladu s politikom administracije da se brzo djeluje, prekida stvari i rješava kasnije. To je njihova filozofija upravljanja", rekao je Mark Cancian, umirovljeni marinac i odbrambeni stručnjak iz Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).

Dostava američkog oružja u Ukrajinu zahtijeva odobrenje više agencija i može potrajati čak mjesecima, ovisno o veličini tereta. Većina američke vojne pomoći prolazi kroz logističko središte u Poljskoj prije nego što je preuzmu ukrajinski predstavnici i prevezu u zemlju.

To središte može skladištiti pošiljke dulje vrijeme. Nije jasno jesu li otkazani letovi, njih 11, bili jedini planirani za tu sedmicu u februaru, koliko je pomoći već bilo uskladišteno u Poljskoj i je li nastavila pritjecati u Ukrajinu unatoč naredbama američke vojske.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...