ŠOK OTKRIĆE ISPOD DUBROVNIKA: A otišli ​​su samo da poprave kanalizaciju

Nevjerovatno

  • Regija

  • Prije 18h  

  • 0

Renoviranje kanalizacionog sistema starog više od 500 godina ispod historijskog jezgra Dubrovnika, vrijedno nešto više od milion eura, uspješno je završeno nakon dvije i po godine. Radnici su ručno čistili historijske kanale ispod Straduna i gradskih zidina, u izuzetno opasnim uslovima, otkrivajući ne samo zabrinjavajuće količine otpada, već i tajne prolaze iz doba Dubrovačke Republike, piše HRT.

Naime, Dubrovnik je još u 13. stoljeću imao dobro održavan kanalizacioni sistem, a kanali ispod historijskog jezgra postoje u svom sadašnjem obliku od 15. stoljeća i dio su kulturne baštine, ali stoljećima nisu bili detaljno čišćeni.

„Kanali su se napunili, posebno otpadnim vodama, koje su do 2004. godine odlazile u staru gradsku luku, praktično je zagađujući i na neki način ugrožavajući i životnu sredinu i zdravlje ljudi“, rekao je Vicko Begović, član Uprave Vodovoda Dubrovnik.

Prema riječima izvođača radova, kanali su na nekim mjestima bili začepljeni gotovo do vrha. U izuzetno opasnim uslovima, s temperaturama do 50°C i rizikom od odrona, infekcija i trovanja gasom, radnici su kanale čistili ručno.

„Odnešeno je preko 2.100 kubnih metara tečne mase, plus čvrste materije i saponificirana mast, koja je praktično na sebi imala sante leda u obliku ledenih bregova – možemo to tako nazvati – samo mnogo drugačije boje“, objasnio je Tonči Janković, direktor kompanije Anafora.

U podzemlju historijskog grada otkriveni su skriveni kanali, tajni prolazi iz vremena Dubrovačke Republike, ali i neočekivane količine novijeg otpada.

„Pronašli smo mnogo više građevinskog otpada i sloj od 20 centimetara koji je bio rezultat pranja i sanacije grada Dubrovnika, jer je sve ulazilo u taj kanal kroz odvode. Morali smo ga razbijati pneumatskom bušilicom“, rekao je Janković.

Radove su pažljivo nadgledali konzervatori i Društvo prijatelja dubrovačke starine. Način na koji je kanalizacija izgrađena u 15. stoljeću i danas fascinira stručnjake.

„Kada čovjek to vidi, kad vidi iznutra, kada se sve to predstavi savremenim tehnologijama 3D arhitektonskog snimanja i geodetskih istraživanja, vidimo koliko su Dubrovčani bili pametni, koliko su stvarali održive sisteme“, naglasio je predsjednik Društva prijatelja dubrovačke starine Vedran Kosović.

Slijedi čišćenje sekundarnih kanala, ali najvažniji dio posla je uspješno završen.

Snimak možete pogledati na ovom linku.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...