MEDRESA U VELIKOM ČAJNU ISPRAĆA 30. GENERACIJU MATURANATA: Vjerno svjedočanstvo o naporu...

(...) jedne generacije da mladim ljudima koji dolaze ponude sliku više za kvalitetno obrazovanje.

  • Kultura

  • 08. Maj 2025  08. Maj 2025

  • 0

U Medresi "Osman efendija Redžović" u Velikom Čajnu kod Visokog promovisana je prva monografija ove školske ustanove "Dragulj na brijegu". Profesorica Amela Numanagić godinama je prikupljala građu za ovu monografiju, za koju kažu da je lična karta medrese. Ovaj program u okviru manifestacije „Dani medrese“ organiziran je povodom ispraćaja 30. jubilarne generacije maturanata i maturantica Medrese Osman efendija Redžović.

Medresa u Velikom Čajnu kod Visokog jedna je od rijetkih odgojno-obrazovnih ustanova ovog tipa koje se nalaze van grada. Stoga i ne čudi naziv monografije "Dragulj na brijegu", među čijim koricama se nalazi sve ono što je proteklih 30 godina predstavljalo rad medrese, prenosi Federalna.ba.

"Naša medresa, ona je novonastala u svakom smislu - i u smislu imena, i infrastrukture, i u smislu ugleda. Mi volimo kazati da se ona borila za svoje mjesto pod suncem. U toj svojoj borbi zapisivanje, sistematiziranje i dokumentovanje je ostalo na margini. Vrlo teško je bilo doći do podataka koje ona danas sadrži - od historijskih činjenica, do fotografija, arhivske građe itd.", navodi autorica monografijeAmela Numanagić.

Džemal Salihspahić, utemeljitelj i prvi direktor medrese, značajno je utjecao na prikupljanju podataka. Ovo vrijedno djelo obuhvata period od osnivanja medrese ratne 1992. do 2022. godine.

"Ova monografija vjerno je svjedočanstvo o naporu jedne generacije da mladim ljudima koji dolaze ponude sliku više za kvalitetno obrazovanje, ali mislim da može poslužiti kao inspiracija svima koji sanjuju velike snove o važnim i velikim projektima da vide da su snovi mogući - ako se dovoljno i čvrsto vjeruje u njih i ako se dovoljno uporno radi da se oni ostvare", poručio je bivši direktor medrese Dženan Handžić.

"Napisala je odlično djelo. Ono je ujedno i ljetopis, ali i moderno opremljenja monografija. Trideset godina ove instutucije Medrese 'Osman ef. Redžović' pohranjeno je u jedna vremeplov ove knjige Amele Numanagić", istakao je akademik Enes Karić.

Monografija predstavlja cjelovit prikaz rasta medrese uz objektivne informacije iz tog perioda, dokumente i fotografije. Savremeni uslovi školovanja, želja za uspjehom i kontinuirana nadogradnja samo su neke od karakteristika.

"Sve što je potrebno danas da bi djeca mogla sagledavati gradivo iz svih predemta nalazi se u našim učionicama i to je nešto na šta smo posebno ponosni. Ovaj ambijent, uz jedan porodični odnos svih uposlenika prema učenicima, zaista obogaćuje, oplemenjuje i to je jedna posebnost, vrlina koju s ponoso ističemo", zaključio je Dženan Rezaković, direktor Mederese "Osman ef. Redžović".

Ove godine medresu u Velikom Čajnu ispraća 30. generaciju maturanata. Do sada je medresu završilo preko 1.500 učenika. Ponosni su na svoje učenika koji su danas istaknuti inžinjeri, finasijski stručnjaci, univerzitetski profesori, biznismeni, književnici, a njih tek oko 30% završilo je neke do fakulteta islamskih nauka u našoj zemlji i svijetu. Ovaj spektar zanimanja dovoljno govori o temeljnom znanju i kvalitetu koji su dobili tokom školovanja u mederesi.     

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...