BILL GATES NAPISAO PISMO: Objavio kome će donirati svoje bogatstvo i kada

Svoja razmišljanja i odluku detaljno je obrazložio u autorskom tekstu objavljenom na web stranici Fondacije Gates.

  • Svijet

  • Prije 6h  

  • 0

Američki milijarder i suosnivač Microsofta Bill Gates najavio je da planira donirati gotovo cijelo svoje bogatstvo, procijenjeno na oko 200 milijardi dolara, u narednih 20 godina – prije nego što 31. decembra 2045. godine zatvori svoju Fondaciju Gates.

Kada je s tadašnjom suprugom Melindom osnovao fondaciju 2000. godine, ideja je bila da ona nastavi s radom i decenijama nakon njihove smrti. No, kako piše CNN, Gates sada želi ubrzati tempo donacija kako bi se što prije postigli željeni rezultati.

Svojim donacijama želi dodatno osnažiti globalne inicijative u oblasti zdravstva i jednakih prava, te se nada da će svojim potezom inspirisati i druge milijardere da se priključe inicijativi „Zavjet davanja“, koju je 2010. pokrenuo zajedno s Melindom i Warrenom Buffettom. Inicijativa trenutno ima više od 240 potpisnika.

Gates ističe da je sada pravo vrijeme za ubrzano ulaganje zbog hitnih globalnih izazova, a njegova fondacija je već donirala više od 100 milijardi dolara, uključujući značajna sredstva za razvoj vakcina i borbu protiv zaraznih bolesti širom svijeta.

Svoja razmišljanja i odluku detaljno je obrazložio u autorskom tekstu objavljenom na web stranici Fondacije Gates.

„Kada sam prvi put počeo razmišljati o tome kako da poklonim svoje bogatstvo, uradio sam ono što uvijek radim kada započinjem novi projekat – pročitao sam mnoštvo knjiga. Čitao sam o velikim filantropima i njihovim fondacijama kako bih donio ispravne odluke o tome na koji način da uzvratim društvu. Također sam se posvetio literaturi o globalnom zdravlju, da bih bolje razumio izazove koje želim rješavati“, piše Gates.

Posebno ga je inspirirao esej „Evanđelje bogatstva“ iz 1889. godine, koji je napisao Andrew Carnegie. U njemu stoji teza da bogati imaju moralnu obavezu da svoje resurse vrate društvu – ideja koja je u to vrijeme bila radikalna, a danas se smatra temeljem moderne filantropije.

„Jedna od najpoznatijih rečenica iz tog eseja glasi: 'Čovjek koji umre bogat, umire osramoćen.' U posljednje vrijeme često razmišljam o toj rečenici. Ljudi će govoriti razne stvari o meni kada umrem, ali odlučan sam u tome da 'umro je bogat' neće biti jedna od njih. Previše je hitnih problema koje treba rješavati da bih zadržavao resurse koji mogu pomoći ljudima“, navodi Gates.

Dodaje da je zato odlučio ubrzati proces doniranja i pokloniti gotovo cijelo svoje bogatstvo tokom naredne dvije decenije putem Fondacije Gates, kako bi se spasili i unaprijedili životi širom svijeta. Nakon toga, fondacija će biti zatvorena.

Ova odluka predstavlja značajan zaokret u odnosu na prvobitni plan. Naime, kada su Melinda i Bill Gates osnovali fondaciju, uključili su odredbu da organizacija prestane s radom nekoliko decenija nakon njihove smrti. No, kako navodi Gates, posljednjih godina je uz savjete odbora došao do zaključka da je moguće ispuniti misiju fondacije u kraćem roku – pogotovo uz povećanje ključnih ulaganja i jačanje sigurnosti partnerskih organizacija.

Tokom prvih 25 godina rada, Fondacija Gates je – dijelom zahvaljujući velikodušnosti Warrena Buffetta – donirala više od 100 milijardi dolara. U narednih 20 godina, planira se udvostručiti iznos donacija. Iako će precizna brojka ovisiti o tržišnim okolnostima i inflaciji, očekuje se da će fondacija do 2045. godine potrošiti više od 200 milijardi dolara.

Gates ovu odluku donosi u trenutku lične refleksije. Ove godine, osim što se obilježava 25. godišnjica fondacije, bilježe se i druge prekretnice: njegov otac, koji mu je pomogao u pokretanju fondacije, ove bi godine navršio 100 godina; Microsoft slavi pola stoljeća postojanja; a sam Gates u oktobru puni 70.

„To znači da sam sada službeno u godinama kada mnogi odlaze u penziju. I dok s poštovanjem gledam na one koji dane provode igrajući pickleball, takav život nije za mene – barem ne u potpunosti. Sretan sam što se svako jutro budim s energijom i strašću za rad. I dalje se radujem strateškim pregledima, sastancima s partnerima i edukativnim putovanjima, dokle god budem mogao“, piše Gates.

Misija Fondacije Gates ostaje ista – svijet u kojem mjesto rođenja ne određuje životne prilike. „Uzbuđen sam što ulazimo u novo poglavlje, u kojem ćemo se još brže približavati budućnosti u kojoj svaka osoba, bilo gdje na svijetu, ima priliku za zdrav i ispunjen život“, zaključuje Gates u svom pismu.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...