NJEMAČKI NOVINAR MICHAEL MARTENS OTKRIVA: Njemački arhivi otkrivaju da su Kohl i Izetbegović isto mislili o Tuđmanu; on u Bonnu nije krio da želi anektirati dijelove BiH

Michael Martens je naveo i da postoji dokument o susretu Helmuta Kohla sa Alijom Izetbegovićem iz novembra 1991. iz kojeg se vidi šta je njemački kancelar mislio u Tuđmanu.

  • Vijesti

  • 12. Maj 2025  12. Maj 2025

  • 0

Michael Martens, poznati njemački novinar (kod nas najpoznatiji kao autor bestselera „Ivo Andrić- U požaru svjetova“) priprema novu knjigu posvećenu raspadu Jugoslavije za koju je sakupljao građu u arhivima Njemačke iz tog perioda. Kako je rekao u razgovoru za hrvatski portal „Telegram“, iz dokumentacije koja mu je bila dostupna, kao i razgovora koje je vodio sa upućenim diplomatama, tadašnji njemački kancelar Helmut Kohl „nije volio Franju Tuđmana“. Jedan od razloga, kazao je Martens, bila je „i Tuđmanova sklonost da na početku razgovora drži duga, opsežna predavanja o hrvatskoj povijesti, umjesto da prijeđe na stvar. Kohlu se to nije sviđalo iako je i sam bio povjesničar“.

KOHL I ALIJA O TUĐMANU

Michael Martens je naveo i da postoji dokument o susretu Helmuta Kohla sa Alijom Izetbegovićem iz novembra 1991. iz kojeg se vidi šta je njemački kancelar mislio u Tuđmanu.

„Prema zapisniku sa sastanka, Izetbegović je u Bonnu kritizirao Tuđmana te kazao kako hrvatski vođa „nije bio dovoljno uglađen da ne počini ozbiljne političke greške“. Iopet, po protokolu, Kohl se itekako slagao sa Izetbegovićevom negativnom ocjenom Tuđmana“, otkrivao Martens.

„Građa u arhivima njemačkog Ministarstva vanjskih poslova pokazuje i da odnos Tuđmana sa ministrom vanjskih poslova Hansom Dietrichom Genscherom nije bio bez poteškoća“, kazao je Martens objašnjavajući da se njihovi odnosi zaoštrili zbog Tuđmanovih planova o aneksiji dijela Bosne o čemu je Tuđman govorio iza zatvorenih vrata u Bonnu.

TUĐMAN BIO OPSJEDNUT PODJELOM BIH

„Prije susreta Genschera i Tuđmana u Bonnu u julu 1991.godine diplomati ministarstva vanjskih poslova  pripremili su svom ministru takozvani „prijedlog za razgovor“, objasnio je Martens. Genscheru je tada predloženo da direktno pita Tuđmana jesu li tačni medijski napisi kako se zalaže da Bosna i Hercegovinu između sebe podijele Hrvatska i Srbija. U slučaju da Tuđman to potvrdi, diplomati su savjetovali Genscheru  da izda upozorenje: ako Tuđman dovodi u pitanje granice Bosne i Hercegovine, implicitno bi dovodio u pitanje i granice Hrvatske.

Interni transkript razgovora od 18.jula 1991.godine, koji je kao i obično, 30 godina držan pod oznakom tajnosti-pokazuje da je Tuđman u susretu sa Genscherom doista doveo u pitanje teritorijalnu cjelovitost Bosne“, otkrio je Martens.

Prema transkriptu sa tog sastanka, Tuđman je izjavio da su granice Bosne i Hercegovine nakon Drugog svjetskog rata uspostavili jugoslavenski komunisti „na povijesno i geopolitički apsurdan način. Dio Bosne i kojem žive Hrvati, kazao je,  već je prije Drugog svjetskog rata bi u sastavu Hrvtske. U konačnici, Tuđman je dao do znanja da ostaje pri svojim idejama o podjeli Bosne između Srbije i Hrvatske“, objasnio je Martens.

Njemački novinar na kraju zaključuje da „na žalost,  iz dokumenta nije jasno kako je Genscher odgovorio i je li slijedio preporuku svojih diplomata da upozori Tuđmana kako osporavanje granica Bosne  također znači implicitno osporavanje granica Hrvatske“.

(SB, Telegram)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...