Evropa
ŠOKANTNO OTKRIĆE AMERIČKOG LISTA, KOJE BI MOGLO SRUŠITI ORBANA: Szijjarto 16 puta u Moskvi, Lavrov slušao uživo šta se raspravlja u EU
23. Mar. 20260
Tomas Tammemets, poznatiji pod umjetničkim imenom Tommy Cash, estonski je reper, pjevač, plesač i vizualni umjetnik.
Show
15. Maj 2025
0
Prva polufinalna večer ovogodišnjeg Eurosonga održala se u utorak, a najviše prašine podigao je estonski predstavnik Tommy Cash, koji je sa svojom pjesmom ‘Espresso Macchiato’ jedan od velikih favorita ovogodišnjeg natjecanja. No, njegova pjesma i nastup od utorka razbjesnio je cijelu jednu naciju.
Naime, čak i prije nego što je stupio na pozornicu u dvorani St. Jakobshalle u Baselu, oko pjesme se stvorila ogromna bura, do te mjere da je Gian Marco Centinaio, potpredsjednik talijanskog Senata, pozvao na zabranu Estonije sudjelovanja na Eurosongu, kako je istaknuo, zbog “klišeja” koji vrijeđaju Talijane.
“Svatko tko vrijeđa Italiju mora biti zabranjen na Eurosongu“, napisao je na svojim društvenim mrežama, prenosi Dnevno.hr.
Tomas Tammemets, poznatiji pod umjetničkim imenom Tommy Cash, estonski je reper, pjevač, plesač i vizualni umjetnik. Rođen je i odrastao u Tallinnu, a u intervjuima često ponosno ističe svoje ukrajinsko i rusko podrijetlo. Odrastajući, kaže, mnogo je puta bježao od policije, a roditelji su mu morali platiti kaznu jer je crtao ilegalne grafite. Izbačen je iz škole zbog korištenja marihuane i nikada nije završio srednju školu. Kako bi se vratio obrazovanju, Tomi je odabrao slikanje i ples.
Prve pjesme počeo je objavljivati 2012. godine, a od tada je njegova glazbena karijera u uzlaznoj putanji. S vremenom je postao vodeće ime na estonskoj glazbenoj sceni, a svojom pjesmom ‘Espresso Macchiato’ pobijedio je na domaćem izboru za pjesmu Eurovizije. Pjesma je izludila obožavatelje Eurosonga diljem svijeta, a Tommy je kritiziran ne samo zbog navodnih klišeja o Talijanima, već i zbog svoje povijesti nastupa u Rusiji i suradnje s ruskim umjetnicima. U Estoniji je osvojio čak 83 posto glasova na nacionalnom izboru, što ga čini jasnim favoritom među publikom.
I dok cijeli svijet pjevuši i pleše uz ‘Espresso Macchiato’, ostaje nejasno kako je Tommy Cash postao toliki trn u oku Talijanima kada je remiksirao ovu sada već poznatu pjesmu s talijanskim reperom Tonyjem Effeom. Kako će Talijani i ostatak svijeta reagirati na finalni nastup Tommyja Casha i koje mjesto će zauzeti na bodovnoj ljestvici pokazat će se u subotu 17. maja kada će se održati finale takmičenja.
Evropa
ŠOKANTNO OTKRIĆE AMERIČKOG LISTA, KOJE BI MOGLO SRUŠITI ORBANA: Szijjarto 16 puta u Moskvi, Lavrov slušao uživo šta se raspravlja u EU
23. Mar. 20260
Evropa
BOLESTAN PLAN DA SPASI ORBANA: Putin pokušava manipulisati izborima u Mađarskoj
21. Mar. 20260
Svijet
KREMLJ OTVORENO UZ TEHERAN: Vladimir Putin šalje signal-prijeti li širenje sukoba?
21. Mar. 20260
Evropa
LUKAŠENKO SVIJU IZNENADIO: "Melania me zamolila da razgovaram sa Putinom..."
20. Mar. 20260
Politika
POLTRONSTVO BEZ GRANICA: Željka Cvijanović u Dallasu nadmašila sebe...
Prije 17 min0
Društvo
SVI DETALJI: Ko sve ima pravo na jednokratnu pomoć u iznosu od 1.500 KM...
Prije 27 min0
Društvo
NEVJEROVATNO: Šta je sve kazao svjedok na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima...
Prije 33 min0
Gastro
DANAS NEŠTO NA KAŠIKU: Poklanjamo novi recept za pripremu graška, nećete se pokajati...
Prije 39 min0
Show
AKO SE NISTE DANAS NASMIJALI EVO VAM PRILIKE: Jovana Jeremić objavila sliku sa Nikolom Teslom "na kafi"
24. Mar. 20260
Show
FATALNA SLOVENKA: Zgodna supruga mlađa je 19 godina od premijera Slovenije, a tek kad vidite šta objavljuje na Instagramu...
23. Mar. 20260
Show
GORAN IVANIŠEVIĆ NIKAD ISKRENIJE: "Bez nje to ne bih mogao" (VIDEO)
24. Mar. 20260
Show
PRIJE DVIJE GODINE OBJAVILA DA SE BORI S RAKOM: Kate Middleton otkrila šta je promijenila u svom životu
23. Mar. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.