IDEJA KOJA JE NAIŠLA NA OTPOR I NERAZUMIJEVANJE JAVNOSTI: "Berlinski proces između poticaja i diplomatskih stereotipa"

"Dayton je tu da se dva naroda ne bi udružila protiv trećeg".

  • Politika

  • 17. Maj 2025  

  • 0

Njemački ambasador dr Thomas Fitschen tokom predavanja o "partnerstvu Njemačke i Bosne i Hercegovine", održanom 15. maja 2025. u Sarajevu, u okviru manifestacije "Adenauer Europa Foruma", nastojao je rehabilitovati i vratiti u fokus javnosti ideju "Berlinskog procesa", kojeg je opisao kao jedan od "najznačajnijih uspjeha njemačke diplomatije" u zemljama regije Zapadnog Balkana, piše NAP.

"Berlinski proces" je inicijativa kancelarke Merkel nastala 2014. godine s namjerom, kako je rekao ambasador Fitschen, da kroz otvorenost u jednom fleksibilnom procesu osigura poticaje u više domena počev od "otvorenog tržišta pa do kibernetike" među šest zemalja Zapadnog Balkana sa konačnim ciljem "kompatibilnosti" sa europskim standardima i integracijama.

I pored činjenice da je ova ideja naišla na otpor i nerazumijevanje javnosti pod sloganom "Europa nas ne želi, pa su formirali proces", ambasador je konkretno imenovao diplomatske uspjehe koje je osigurao ovaj proces u protekloj deceniji, i time pružio uvjeravanja da iza procesa ne stoji nikakva "skrivena agenda", već prave namjere EU za uključivanjem zemalja regije u članstvo EU.

No, treba podsjetiti na izjave francuskog predsjednika Macrona, koji je prije četiri godine govorio o potrebi formiranja EU 1 i EU 2, čime je na Balkanu dodatno potpalio sumnje skeptika da iza "Berlinskog procesa" stoji neka skrivena agenda. O toj skrivenoj agendi u našoj javnosti je bilo prilično mnogo rasprava, budući da je ovaj proces tumačen kao "Merkelina ideja prevlasti i dominacije srpskog sveta", a vrhunac kompromitacije ove ideje bila je izjava ministra Konakovića kako "jedni drugima možemo ići na bajrame".

Posve je sigurno da je njemačka diplomatija, koja čini osnovu EU, pažljivo izabrala timing ovog predavanja da bi našoj javnosti poslali poruku o rehabilitaciji ideje "Berlinskog procesa", pogotovo u vrijeme kada postoje vrlo opravdane sumnje među građanima, kako je zapravo Putin, a ne EU ili NATO, pravi igrač na Balkanu koji vuče sve konce.

Međutim, dobra stvar iz obraćanja njemačkog ambasadora Fitschena jeste činjenica da Njemačka ne želi u Bosni i Hercegovini ostati po strani i imati ulogu pukog diplomatskog gledaoca, već želi da bude vrlo iskren, aktivni faktor europske diplomatije u BiH. U tom smislu ambasador je poduzeo hrabar i diplomatski važan zadatak povratka samopouzdanja građanima u evropsku perspektivu ove zemlje.

Na ovom skupu, kojem su prisustvovali i ambasadori Švicarske, Nizozemske i Belgije, bili su pozvani i predstavnici stranaka, a pozivu su se odazvali iz SDS-a i SDA, predstavnici većeg broja organizacija iz nevladinog sektora, kao i predstavnik Rijaseta IZ u BiH. U otvorenoj raspravi pored primjedbi i vrlo konkretnih pitanja gostiju ambasador je uglavnom dobio vrlo opštu podršku i poticaj za nastavak ideje "Berlinskog procesa".

Već nam je dobro poznato kako je njemačka diplomatija prožeta sa mnogo kontinuiteta i da se nerado upušta u radikalnije diplomatske promjene, te sama činjenica da je ambasador najavio održavanje narednog 11. "Berlinskog procesa" u Velikoj Britaniji, snažna je indikacija i jasno govori da se novi MVP Njemačke gosp. Johann Wadephul, raniji pravni savjetnik kancelara Merza, neće upuštati u značajnije promjene vanjske politike Njemačke prema BiH, ali i prema cijelom regionu Zapadnog Balkana.

Njemačka će, po svemu sudeći, očuvati kontinuitet svoje vanjske politike prema BiH, i pored činjenice da su neke rasprave pokazale da će diplomatska snaga i efikasnost "Berlinskog procesa", pogotovo tokom ove godine, snažno biti testirana rastućim uticajem Rusije na Balkanu, a posebno u Bosni i Hercegovini, i riješenosti ruske diplomatije da pruži potporu u stvaranju velike Srbije, što će u konačnici značiti test, ne samo za opstanak "Berlinskog procesa", već i test za EU kao agensa u političkom oblikovanju BiH i njene budućnosti.

No, to je jedna strana medalje. Druga strana medalje opstanka ove najveće ideje njemačke diplomatije u minuloj deceniji bit će iskušenje - kako vratiti izgubljeno povjerenje javnosti u prave namjere i ciljeve "Berlinskog procesa" i kako spriječiti njegove "zloupotrebe", što je lucidno primijetio predstavnik SDS-a.

Sudeći po onome što smo čuli u Hotelu "Europa", ali i na osnovu sadržaja dokumenta o zaključcima predsjedavajućeg 10 Samita "Berlinskog procesa", kojeg smo dobili prije predavanja, mogli smo steći utisak kako se ova najveća ideja njemačke diplomatije upravo zbog svojevrsnog, recimo tvrdog, insistiranja na kontinuitetu još nije u dovoljnoj mjeri oslobodila niza sterilnih i neproduktivnih diplomatskih fraza, kao i potrošene paradigme "o pomirenju" i "dogovoru naroda" te diplomatskih iluzija o napuštanju ideja "srpskog sveta" preko uvođenja zajedničkog tržišta, ili npr. osiguranja slobode kretanja studenata, ili jačanjem demokratskih institucija.

Paradigma "pomirenja naroda" je, mora se priznati, već potrošena i ona je karakteristika postkonfliktnih društava, a Bosna i Hercegovina živi u novoj pretkonfliktnoj fazi.

Nametanje sankcija Dodiku, kao i Stevandiću i Viškoviću za ulazak u Njemačku, što je odmah slijedila Austrija, međutim, primjer je koji ukazuje na spremnost njemačke diplomatije da u "slučajevima nedopustivog ponašanja" reaguje promptno i liderski, i da povuče ovakav "opravdan" potez.

U vezi sa sigurnosnom situacijom u Bosni i Hercegovini, ambasador vjeruje kako ne postoji velika opasnost, ali ipak je priznao: "Malo sam zabrinut". On vjeruje kako EUFOR radi sve da ne dođe do nesigurnosti i incidenata, a kao glavni problem u zemlji vidi "problem pravne prirode", tj. inicijativu iz Republike srpske da se Sud i VSTV svedu samo na Federaciju BiH.

Ambasador s pravom tvrdi kako to ne pogađa samo stanovništvo, već i njihovu sigurnost, i nije mogao sakriti svoju pritajenu strepnju da neće doći do incidenata u zemlji. "Mogu li se u zemlji desiti incidenti? Teško je procijeniti, ja sa svima razgovaram, i u drugim gradovima izvan Sarajeva, i nalazim da ljudi vjeruju kako ne postoji stvarna sigurnosna prijetnja u zemlji. To je i naša nada".

U vezi sa privođenjem Dodika i drugih, ambasador Fitschen ističe kako mi moramo biti svjesni da je sada lopta u nogama sigurnosnih agencija. Ambasador traži da ovdašnje institucije pokažu funkcionalnost države i da reaguju.

U vezi sa Daytonskim sporazumom, ambasador Fitschen je rekao kako ovaj sporazum nije "glavni krivac" za ovo stanje u političkom životu zemlje, što je možda dijelom prihvatljiva opservacija.

Međutim, kada je govorio o samoj suštini Daytona, koju vidi u tome da se "dva naroda ne bi udružila protiv trećeg", ambasador je izrekao potpuno neprihvatljivo tumačenje Daytona koje u dobroj mjeri korespondira sa načinom na koji Christian Schmidt razumije suštinu Daytona.

Po tumačenju Daytona u optici njemačkog ambasadora Fitschena, kao i Christiana Schmidta, Bosna i Hercegovina nikada ne može biti prosperitetna i demokratska država, jer mi upravo sada živimo političko stanje u kojem su se dva naroda, ili bolje reći njegove političke elite, ujedinile protiv trećeg, većinskog naroda, osporavajući njegov demokratski razvoj, evropsku viziju zemlje, i dovodeći ga posve svjesno u stanje aparthejda.

Nadalje, ambasador je u tom smislu previdio drugu važnu činjenicu o korijenima i pravim razlozima nastanka Daytona ovakvog kakav jeste, budući da je i sam rat protiv Bosne i Hercegovine započet na način udruživanja dva naroda protiv jednog, što su nedvosmisleno pokazale sve haške presude za genocide i UZP.

Ovaj neobičan "daytonski konzervativizam" i slijepo odbijanje svake mogućnosti za njegovo drugačije tumačenje, i otvaranje vizije u pravcu građanske demokratije, suglasno europskim standardima i svim presudama Evropskog suda za ljudska prava (ECHR), ambasador je pravdao kako je "2007. godine već jednom poduzet vrlo snažan pokušaj njegove promjene koji je propao zbog 'manjka glasova u Parlamentu'".

Na pitanje ovog autora u ime Kruga 99 o tome kako ambasador ocjenjuje oštro protivljenje Christiana Schmidta afirmaciji nove vizije Bosne i Hercegovine kroz prevazilaženje paradigme "dogovora naroda", jer ovaj princip nije porodio nikakve rezultate već je doveo zemlju na ivicu opstanka, ambasador nije ekplicite odgovorio, već je istaknuo samo nominalnu podršku radu Kruga 99, što bi moglo indicirati da Schmidt zapravo slijedi politiku Njemačke u tumačenju Daytonskog sporazuma.

Istini za volju, ambasador je pokazao diplomatsku smjelost da u ovom trenutku poslije protjerivanja Anne Lührmann iz Banjaluke, kao i nedavnog Dodikovog povratka iz Moskve, progovori o "Berlinskom procesu" i partnerstvu BiH sa Njemačkom.

Međutim nastup odlazećeg ambasadora Fitschena na manifestaciji "Adenauer Europa Foruma" u Sarajevu je indicirao na prilično pojednostavljeno, pa i neprihvatljivo tumačenje suštine Daytonskog sporazuma o "udruživanju naroda".

Ostaje važna zadaća Bosne i Hercegovine da dolazeći MVP Njemačke gosp. Johann Wadephul bude upoznat sa tumačenjem Daytonskog sporazuma, takvim koje će biti u suglasnosti sa europskim standardima i normativima Bosne i Hercegovine, i suglasno tome promijeni ovaj diplomatski potrošeni stereotip.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...