BIHAĆ DOBIJA VELIKU BITKU PROTIV KLADIONICA: Odbačena velika tužba kladioničarske firme

Ona je pokrenula pravni spor tvrdeći da se radi o diskriminaciji i nejednakom tretmanu, nakon što je Gradsko vijeće podržalo prijedlog gradonačelnika Bihaća da se izmijeni Odluka o komunalnim taksama kojom se povećava taksa kladionicama i ostalim priređivačima igara na sreću.

  • Vijesti

  • Prije 5h  

  • 0

Kantonalni sud u Bihaću odbacio je tužbu kladioničarske firme protiv Grada Bihaća. Ona je pokrenula pravni spor tvrdeći da se radi o diskriminaciji i nejednakom tretmanu, nakon što je Gradsko vijeće podržalo prijedlog gradonačelnika Bihaća da se izmijeni Odluka o komunalnim taksama kojom se povećava taksa kladionicama i ostalim priređivačima igara na sreću.

Početkom 2024. godine, Gradsko vijeće Bihaća usvojilo je izmjene i dopune Odluke o komunalnim taksama, kojima su obuhvaćene sve vrste igara na sreću – od slot aparata, do klasičnih i elektronskih kladionica, kao i prostori u kojima se nalaze. Iako je jedna od kladionica podnijela tužbu, Kantonalni sud je u drugostepenom postupku utvrdio da su takse zakonite i opravdane. 

ELVEDIN SEDIĆ, gradonačelnik Bihaća 

"Naš je interes, naša intencija da u konačnici da dobijemo tu komunalnu taksu protiv svih kladionica i da obavežemo da vrate dio onog što pokupe iz zajednice, tako bih to nazvao, da vrate našoj lokalnoj zajednici. Svakako da ćemo taj novac kroz budžet usmjeriti u projekte koji će biti na dobrobit svih naših sugrađana". 

Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH, u kladionicama se godišnje obrće desetine miliona maraka samo na području Unsko-sanskog kantona. Prema službenim podacima, u 2023. godini građani ovog kantona u kladionicama su potrošili više od 167 miliona maraka. 

Prema službenoj evidenciji nadležnih službi, u 2024. godini je evidentirano ukupno deset pravnih lica koja imaju jedno ili više uplatnih mjesta na području grada.

Građani većinom podržavaju odluku Grada, smatrajući da su kladionice sve više prisutne i da negativno utječu na društvo, posebno na mlade. 

Zabrinutost izražavaju i stručnjaci koji upozoravaju da kockanje može ostaviti ozbiljne posljedice. Psiholog Igor Jokić ističe da ovisnost o kocki može narušiti porodične odnose, dovesti do finansijskih problema i utjecati na mentalno zdravlje. Važno je, kaže, prepoznati rizično ponašanje na vrijeme i potražiti podršku.

IGOR JOKIĆ, psiholog

"Problematično kockanje zna baš negativno da utiče na porodičnu dinamiku, jer tu se javlja raznih problema, od izraženog osjećaja stida, do upropaštavanja porodice, posuđivanja para od drugih, čestih svađa u porodici, od tog problema sa finasijama, što nekad zna dovesti i do dodatnih poteškoća na poslu". 

Odluku Gradske uprave Bihać mnogi vide kao presedan, gdje se pokazalo da i male lokalne zajednice mogu stati u zaštitu javnog interesa jer, kako navode, ovo nije samo pravna bitka već i borba za samopoštovanje i društvenu odgovornost. 

(BHRT)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...