Regija
URNEBESNO U NIŠU: Vučiću se opet smiju na društvenim mrežama - "Zaboravio si kutiju!"
Prije 5h0
"Ovo je historijski trenutak i uspjeh. Okrećemo novu stranicu, novo poglavlje u našem jedinstvenom odnosu", poručila je šefica Europske komisije Ursula von der Leyen, zahvalivši pritom britanskoj vladi.
Evropa
19. Maj 2025
0
Lideri Velike Britanije i Europske unije održali su danas u Londonu prvi bilateralni summit otkako je Britanija napustila EU, označivši početak nove faze u međusobnim odnosima. Susret je rezultirao sporazumima koji bi trebali pokazati, prije svega SAD-u i Rusiji, da je Evropa jedinstvena i sarađuje u pitanjima od najveće važnosti. A to su odbrana, sigurnost i trgovina.
"Ovo je historijski trenutak i uspjeh. Okrećemo novu stranicu, novo poglavlje u našem jedinstvenom odnosu", poručila je šefica Europske komisije Ursula von der Leyen, zahvalivši pritom britanskoj vladi.
António Costa, predsjednik Evropskog vijeća, rekao je da su EU i UK "susjedi, saveznici, partneri i prijatelji".
"Mi smo pružatelji globalne stabilnosti i globalnog poretka temeljenog na pravilima. Moramo izvršiti pritisak na ruskog predsjednika Vladimira Putina sankcijama", izjavio je Costa. No, lideri ostaju suzdržani po pitanju daljnje integracije bloka s Britanijom.
Keir Starmer, Ursula von der Leyen i Antonio Costa (Foto: Henry Nicholls/Afp)
Najvažniji rezultat summita je sporazum koji omogućava britanskim kompanijama učestvovanje u SAFE-u, novoj odbrambenoj inicijativi EU koja je vrijedna 150 milijardi eura. Time UK dobiva pristup zajedničkim fondovima EU i povoljnim kreditima za modernizaciju naoružanja. Iako nije pravno obvezujući, sporazum predstavlja temelj buduće sigurnosne saradnje, a vlada Keira Starmera opisala ga je kao "ambiciozan plan za zajednički odgovor na sigurnosne prijetnje".
Međutim, dogovor je naišao na snažan otpor britanskih opozicijskih stranaka, osobito desničarske Reform UK koja smatra da je NATO dovoljan i da dodatni odbrambeni savez s EU nije potreban. Prijepori su se vodili i unutar EU, osobito s Francuskom koja je pokušala ograničiti pristup odbrambenim ugovorima samo na kompanije iz zemalja članica (što bi isključilo UK, Kanadu i SAD) kako bi osigurala više ugovora, odnosno više novca za vlastitu industriju. Pariz je također predložio da se udio britanskih kompanija u SAFE fondu ograniči na 15 posto. Unatoč tome, Njemačka, Italija, Nizozemska i baltičke zemlje podržale su otvoreniji model saradnje.
Keir Starmer i Ursula von der Leyen (Foto: Henry Nicholls/Afp)
Kao dio šireg paketa, UK i EU dogovorili su 12-godišnji režim prema kojemu će evropski ribarski brodovi imati pristup britanskim vodama do 2038. godine. Taj je ustupak izazvao burne reakcije u britanskoj javnosti. Dok su vladajući naglasili da je zauzvrat postignut dogovor o smanjenju kontrola izvoza hrane u EU, opozicija je reagirala oštro. Premijeru Keiru Starmeru okupljeni su tokom dolaska u Lancaster House uzvikivali: "Jeste li rasprodali našu ribu?"
Torijevci su sporazum nazvali "izdajom ribarskih zajednica", Reform UK ga je ocijenio kao "kraj britanske ribarske industrije", dok su škotski konzervativci upozorili da će sporazum "propasti poput olovnog balona" na obali Škotske. Iako ribarstvo čini samo 0,4 posto britanskog BDP-a, ono ostaje simbol nacionalnog suvereniteta, osobito nakon Brexita.
Sporazum uključuje i jačanje strateškog dijaloga između Londona i Bruxellesa o ključnim geopolitičkim pitanjima, poput rata u Ukrajini. Britanske trupe moći će sudjelovati u mirovnim i obrambenim misijama EU, a obje strane dogovorile su poticanje veće vojne mobilnosti unutar kontinenta. Potpisana su ukupno tri dokumenta: odbrambeni sporazum, zajednička izjava o globalnim izazovima te tekst o "zajedničkom razumijevanju", kojim se otvara put za daljnje sporazume, uključujući sporazume o mobilnosti mladih te za olakšavanje trgovine prehrambenim proizvodima.
Keir Starmer, Ursula von der Leyen i Antonio Costa (Foto: Henry Nicholls/Afp)
Program mobilnosti mladih omogućit će mladima iz UK i EU da ponovno lakše putuju i privremeno rade na teritoriju druge strane. Britanska vlada istaknula je da će taj program biti "ograničen i vremenski definiran", po uzoru na sporazume koje UK već ima s Australijom i Novim Zelandom.
London i Bruxelles naposljetku su dogovorili održavanje redovitih godišnjih summita kako bi pratili provedbu dogovora i otvarali nova područja saradnje.
Regija
URNEBESNO U NIŠU: Vučiću se opet smiju na društvenim mrežama - "Zaboravio si kutiju!"
Prije 5h0
Evropa
PAO CRNI REKORD U NJEMAČKOJ: Zatvoreno više od 190.000 firmi
Prije 5h0
Ekonomija
ČUDESAN SKOK IZVOZA: Kupci iz Amerike požurili s nabavkom oružja i municije iz BiH...
Prije 5h0
Sport
NADMAŠIO SVU KONKURENCIJU: Fantastični bek Oklahome proglašen za najkorisnijeg igrača NBA lige
Prije 5h0
Evropa
"NEUGODAN UDARAC PUTINU": Rusi su htjeli lansirati projektil kojim bi zastrašili Europu, a dogodilo se...
20. Maj 20250
Evropa
KAP JE PRELILA ČAŠU: Velika Britanija, Francuska i Kanada zaprijetile Izraelu!
19. Maj 20250
Evropa
OTKRIVEN PUTINOV PLAN: Ruski agresori na bojište u Ukrajinu poslali čak...
Prije 23h0
Evropa
STOTINE LJUDI VRAĆENI S GRANICE: Nova pravila za ulazak u Njemačku, u prvih sedam dana primjene...
19. Maj 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.