Svijet
GAZA OSTALA U SJENI IZRAELSKO-IRANSKOG SUKOBA: Ponovo im naredili evakuaciju
Prije 15 min0
Najveći broj spornih proizvoda dolazio je iz zemalja van Evropske unije, posebno iz Turske, Indije i Egipta.
Zdravlje
21. Maj 2025 21. Maj 2025
0
Iako pranje i guljenje voća i povrća može smanjiti količinu površinskih ostataka pesticida, stručnjaci upozoravaju da to nije uvijek dovoljno.
Novo izvještaj otkriva da su brojne svakodnevne namirnice koje koristimo u kuhinji kontaminirane zabranjenim pesticidima. Tragovi opasnih hemikalija pronađeni su u sušenom bilju i začinima poput bosiljka, peršuna i kumina, ali i u suhom grahu, čiliju i medu. Visoke koncentracije ovih supstanci mogu izazvati probavne tegobe, dok je dugotrajna izloženost povezana sa ozbiljnim zdravstvenim rizicima, uključujući i rak, navodi Daily Mail.
Prema izvještaju Evropske agencije za sigurnost hrane (EFSA), analizirano je čak 132.793 uzorka raznih prehrambenih proizvoda uvezenih u Evropu – uključujući voće, povrće, začine i prerađenu hranu. Otkriveno je da oko 2 % ispitanih uzoraka premašuje zakonom dozvoljene granice za pesticide, što odgovara otprilike 3.000 proizvoda.
Čak 42 % uzoraka sadržavalo je tragove pesticida, ali unutar dozvoljenih granica, te su zbog toga ocijenjeni sigurnima za konzumaciju. Evropska unija primjenjuje stroga pravila o maksimalnim dozama ostataka pesticida – najčešće je dozvoljena količina svega 0,1 mikrogram po kilogramu proizvoda.
Hemikalije su u zabrinjavajućim količinama pronađene u neprerađenim proizvodima poput čilija, pitaje, sjemenki kumina i lišća vinove loze. Neki uzorci čili papričica sadržavali su čak do 37 različitih pesticida. Prerađene namirnice, poput suhog graha i začina, činile su 10 % nesigurnih uzoraka.
Etilen oksid – pesticid koji je zabranjen u EU – otkriven je u 40 uzoraka. Poznato je da ova supstanca može izazvati glavobolje, mučninu, dijareju i probleme s disanjem, dok je hronična izloženost povezana s povećanim rizikom od razvoja karcinoma.
Najveći broj spornih proizvoda dolazio je iz zemalja van Evropske unije, posebno iz Turske, Indije i Egipta. Iako je većina upitnih pošiljki zaustavljena na granici, analiza je pokazala da je nivo pesticida u uvoznim proizvodima iz tih zemalja bio tri puta veći nego u onima koji dolaze iz EU.
Zabilježena su i brojna kršenja kod uvezenih proizvoda od meda i riže. U smeđoj riži pronađeni su pesticidi poput triciklazola, propikonazola, imidakloprida i klormekvat-hlorida – svi zabranjeni u Evropskoj uniji.
Prema stručnom časopisu Toxicology Reports, sistemski pregled iz 2024. godine ukazuje na jasnu vezu između visoke izloženosti pesticidima i većeg rizika od raka, neplodnosti i respiratornih oboljenja – posebno kod osoba koje rade u poljoprivredi.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), širom svijeta koristi se više od 1.000 različitih pesticida. Njihova osnovna uloga u poljoprivredi jeste suzbijanje korova, insekata i prenosioca bolesti, ali i očuvanje prinosa i kvaliteta usjeva. Globalna upotreba pesticida porasla je za gotovo 60 % od 1990. godine.
Najugroženije grupe kada je riječ o štetnim efektima pesticida su starije osobe, djeca i nerođene bebe. Iako se pranjem i guljenjem voća i povrća mogu ukloniti površinski ostaci pesticida, stručnjaci upozoravaju da to nije dovoljno. Naime, neki pesticidi su sistemski – biljke ih upijaju kroz sjeme, tlo ili listove – pa se njihovi ostaci nalaze i unutar samog ploda.
Svijet
GAZA OSTALA U SJENI IZRAELSKO-IRANSKOG SUKOBA: Ponovo im naredili evakuaciju
Prije 15 min0
Hronika
NEDAVNO POVUKLI ČAK 800 KOMADA: Na tržištu BiH ponovo opasne igračke
Prije 25 min0
Sport
ŠOK U FRANCUSKOJ: Velikan izbačen u drugu ligu
Prije 27 min0
Hronika
UŽAS U ZENICI: Djevojčicu stresla struja na stanici, u pomoć pritrčao policajac!
Prije 30 min0
Zdravlje
STRUČNJACI UPOZORAVAJU: Ukoliko malu nuždu obavljate u moru – ovo trebate znati...
23. Jun. 20250
Zdravlje
VOĆE KOJE TREBA JESTI LJETI: Pomaže kod "teških nogu", priprema kožu za sunce i čuva ravan stomak
23. Jun. 20250
Zdravlje
DANCI SE POHVALILI: Tvrde da se uz pomoć ovog lijeka brzo mogu skinuti suvišni kilogrami...
22. Jun. 20250
Zdravlje
STRUČNJACI DOŠLI DO IZNENADNOG OTKRIĆA: Ukoliko pijete iz plastičnih i staklenih boca – ovo trebate znati...
Prije 15h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.