Regija
VUČIĆ ANALIZIRA I PROGNOZIRA: "U svijetu se igra drugo poluvrijeme, nadam se da ga neće biti na Balkanu"
Prije 11 min0
Kosovo je već podnijelo predaplikaciju, nakon što je ostvarilo napredak u oblasti regulative.
Ekonomija
23. Maj 2025 23. Maj 2025
0
Srbija će krajem 2025. godine postati članica SEPA sistema – Jedinstvenog područja plaćanja u eurima. Nasuprot tome, Bosna i Hercegovina još uvijek se nalazi u fazi pripreme za podnošenje aplikacije.
Odbor Evropskog platnog vijeća (EPC) u četvrtak je odobrio proširenje geografskog obuhvata SEPA platnih šema, uključujući i Srbiju, čime broj zemalja članica dostiže 41.
To znači da će svi postojeći učesnici SEPA platnih šema uskoro moći slati i primati transakcije putem SEPA kreditnog transfera (SCT), SEPA instantnog kreditnog transfera (SCT Inst) i SEPA direktnog zaduženja (SDD) ka i iz Srbije, zavisno od toga kada se tamošnje finansijske institucije usklade s ovim pravilima.
Prema kalendaru EPC-a, srpske finansijske institucije moći će se priključiti sistemu od novembra 2025. Najraniji operativni datum (ORD) za pružaoce platnih usluga (PSP) iz Srbije predviđen je za maj 2026. godine, a tačan datum bit će objavljen naknadno.
Crna Gora je prva država Zapadnog Balkana koja je pristupila SEPA sistemu, a slijedile su je Albanija i Sjeverna Makedonija. Sada je i Srbija na toj listi, dok izvan sistema za sada ostaju još samo Bosna i Hercegovina i Kosovo.
Kosovo je već podnijelo predaplikaciju, nakon što je ostvarilo napredak u oblasti regulative.
U Bosni i Hercegovini se, prema riječima guvernerke Centralne banke BiH Jasmine Selimović, radi na pripremi aplikacije. Još krajem 2023. godine formirano je koordinacijsko tijelo koje okuplja entitetska ministarstva finansija, agencije za bankarstvo i Udruženje banaka BiH. Paralelno se radi i na tehničkim prilagodbama za ulazak u SEPA.
Također, BiH u saradnji s Centralnom bankom Italije radi na implementaciji TIPS sistema za instant plaćanja u eurima, koji bi trebao postati funkcionalan sredinom 2026. godine.
Iako formalno okuplja 36 zemalja, SEPA sistemi pokrivaju ukupno 41 tržište, uključujući i pojedina posebna područja. Među članicama SEPA-e nalaze se 27 članica Evropske unije, te tri zemlje Evropskog ekonomskog prostora – Norveška, Island i Lihtenštajn.
Dodatno, članice su i Švicarska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Monako, San Marino, Andora i Vatikan.
Sve ove zemlje i njihovi pružaoci platnih usluga usklađeni su s pravilima SEPA-e kako bi omogućili brza, sigurna i efikasna plaćanja u eurima unutar jedinstvenog evropskog platnog prostora.
Regija
VUČIĆ ANALIZIRA I PROGNOZIRA: "U svijetu se igra drugo poluvrijeme, nadam se da ga neće biti na Balkanu"
Prije 11 min0
Jeste li znali
UŽIVAJMO U SEZONI SOČNIH I UKUSNIH KAJSIJA: Evo zašto su superhrana i prava riznica zdravlja
Prije 15 min0
Regija
ZBOG PODSTANARA UPAO U ZAMKU I JOŠ PLAĆA NJIHOVE RAČUNE: "Ne možeš im ništa"
Prije 20 min0
Politika
NEBOJŠA VUKANOVIĆ PITA I OTKRIVA: "Kako da budem ministar sigurnosti, a nemam sliku sa mafijašem? Milorad i Igor Dodik su se sukobili zbog..."
Prije 29 min0
Ekonomija
KO JE FOČANSKI MILIJARDER KOJI KUPUJE ZENIČKU KOMPANIJU: Škola ga nije zanimala, prvi milion zaradio je u....
19. Jun. 20250
Ekonomija
INSPEKCIJA PRONAŠLA HAOS U RS-u: Otkrili skoro 400 neprijavljenih radnika, kazne premašile POLA MILIONA
19. Jun. 20250
Ekonomija
UPOZORENJE EKONOMISTA: Njemačka se boji da gubi utrku s Kinom, u nekim slučajevima su...
18. Jun. 20250
Ekonomija
POTPUNI PREOKRET NA ČELU NAMJENSKE INDUSTRIJE BiH: “Pretis” vrijedi dvostruko više od “Igmana”, ali ni to nije sve...
18. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.