SARAJEVO DOMAĆIN GAZA TRIBUNALA: "Narodni sud" traži pravdu za Palestince

Gaza Tribunal je službeno pokrenut u Londonu u novembru 2024., od strane koalicije akademika, intelektualaca, aktivista za ljudska prava i predstavnika organizacija civilnog društva, kao reakcija na ono što nazivaju "potpunim neuspjehom organizovane međunarodne zajednice u sprovođenju međunarodnog prava" u Gazi.

  • Vijesti

  • Prije 3h  

  • 0

Gaza Tribunal, nezavisna inicijativa civilnog društva osnovana kao "narodni tribunal", održat će svoje prvo javno zasjedanje u Sarajevu od 26. do 29. maja. Ovaj značajan događaj predstavlja ključni korak u dokumentovanju navodnih ratnih zločina, rješavanju nedostataka međunarodnog pravnog sistema i zagovaranju pravde za Palestince, saopćili su organizatori, prenosi Fena.

Gaza Tribunal je službeno pokrenut u Londonu u novembru 2024., od strane koalicije akademika, intelektualaca, aktivista za ljudska prava i predstavnika organizacija civilnog društva, kao reakcija na ono što nazivaju "potpunim neuspjehom organizovane međunarodne zajednice u sprovođenju međunarodnog prava" u Gazi.

Tribunal vodi Richard Falk, ugledni stručnjak za međunarodno pravo i bivši specijalni izvjestitelj UN-a za okupirane palestinske teritorije. Cilj Tribunala je "zatvoriti jaz u sprovođenju prava" vršenjem pritiska civilnog društva na vlade da djeluju. Ova inicijativa ne oslanja se isključivo na vlade i njihove institucije, već svoj autoritet crpi iz ljudi i njihovog osjećaja za pravdu.

Sarajevsko zasjedanje predstavlja značajan korak naprijed u radu Gaza Tribunala, nakon prethodnih pripremnih sastanaka održanih u Londonu (februar 2025.), Istanbulu (februar 2025.) i Alicanteu (maj 2025.). Ti raniji sastanci bili su usmjereni na proceduralna pitanja i stratešku koordinaciju kako bi se pripremilo prvo javno zasjedanje.

Tokom četiri dana javnih rasprava, u Sarajevu će se okupiti Upravni odbor Tribunala, specijalizirane komore, Savjetodavno vijeće i stručni svjedoci. Učesnici će pregledati istraživačke izvještaje, saslušati svjedočenja svjedoka i eksperata, te raspravljati o Nacrtu Deklaracije - dokumentu koji će služiti kao referenca za međunarodnu odgovornost i prevenciju sličnih situacija u budućnosti.

Porota savjesti, sastavljena od desetak uglednih ličnosti iz različitih oblasti, procjenjivat će dokaze koje su predstavili svjedoci, eksperti i komore, te donijeti moralnu presudu.

Prvog dana zasjedanja, 26. maja, bit će održani paneli o Nakbi i kolonijalnom genocidu, obrascima genocida i specifičnim djelima, svjedočenja istraživača s terena u Gazi, zdravstvenih radnika i predstavnika civilnog društva, izlaganja o aparthejdu, pravu na samoopredjeljenje, prisilnim premještanjima stanovništva i zaštiti civila.

Drugog dana vodit će se rasprave o političkom realizmu i savremenoj geopolitici te političkoj ekonomiji genocida, uz svjedočenja stručnjaka o neuspjesima UN sistema i kriminalizaciji protesta, analizu nedostataka međunarodnog pravnog poretka i alternativnih pravnih paradigmi. 

Paneli o razumijevanju genocida, ideološkim temeljima i otporu genocidu na rasporedu su trećeg dana zasjedanja, a bit će održan i okrugli stol s međunarodnim ekspertima i novinarima. Prezentacija zaključaka će biti četvrtog dana, a poseban panel nazvan je od "Od Srebrenice do Gaze", nakon čega će biti oganizirana i konferencija za medije.

Organizatori Gaza Tribunala ističu "rastuću frustraciju zbog ograničenja i kašnjenja u formalnim međunarodnim pravnim institucijama", poput Međunarodnog suda pravde (ICJ) i Međunarodnog krivičnog suda (ICC). Iako priznaju njihove istrage, Tribunal želi dopuniti njihov rad fokusirajući se na ljudski aspekt sukoba i utjecaj na palestinske civile.

Tribunal se pozicionira kao "narodni sud", koji radi nezavisno od formalnih pravnih procesa, ali istovremeno vrši pritisak na međunarodne institucije da djeluju.

Nakon zasjedanja u Sarajevu, Gaza Tribunal planira održati završno saslušanje u oktobru 2025. u Istanbulu, Turska. Tokom ovog događaja, Porota savjesti će predstaviti nacrt zaključaka i odluka Tribunala, uključujući svjedočanstva svjedoka i izjave Palestinaca pogođenih krizom. 

Ovo saslušanje će biti ključni trenutak u radu Tribunala, jer će se sumirati svi prikupljeni dokazi i iznijeti moralna presuda o događajima u Gazi.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...