"SMRDLJIVI GRAD JE ZADOVOLJAN SOBOM": Ko je (ne)odgovoran za novu zarazu u Sarajevu - pitali smo KJKP "Rad"

U međuvremenu, građani Sarajeva ostaju suočeni s mirisima, gomilama smeća i nesigurnošću – dok gradska higijena ostaje pitanje (ne)podijeljenih nadležnosti.

  • Vijesti

  • 26. Maj 2025  26. Maj 2025

  • 0

Sarajevo se suočava s pojavom nove zaraze, a nadležne institucije, umjesto odgovornosti, lopticu prebacuju jedna drugoj. Mnogi tvrde da su uzroci „u dijelu gradske higijene“, dok iz KJKP Rad odbacuju krivicu i navode kako rade u skladu sa zakonom i vlastitim mogućnostima. U međuvremenu, građani upozoravaju na pretrpane kontejnere, smeće koje se danima ne uklanja i mirise koji se pod vrelim asfaltom pretvaraju u ozbiljan zdravstveni rizik.

Kontejneri se peru jednom godišnje

Na upit Slobodne Bosne o tome koliko se često prazne i peru kontejneri, glasnogovornik KJKP Rad Mirza Ramić odgovara da se u urbanim prostorima kontejneri prazne svaki drugi dan, a u užem centru grada – svakodnevno, s mogućnošću dodatnog pražnjenja vikendom. Međutim, kad je riječ o pranju kontejnera, priznaje:
„Pranje kontejnera realizuje se u ljetnom periodu, jednom godišnje.“

Građani Dobrinje i Hrasnog sa kojima smo razgovarali tvrde da se u njihovim naseljima kontejneri ne prazne ni svako drugi dan, nego da ponekad čekaju duže. Ipak, na naš upit kažu da se na to nisu žalili KJKP "Rad".

Krivi građani

Građani sve češće prigovaraju na nered oko kontejnera, ali iz Rada tvrde da kritike nisu osnovane jer građani, kako kažu, ne razlikuju nadležnosti:
„Odlaganje otpada iz vrta ili bašte, građevinskog otpada, zemlje, pepela i žara nije dozvoljeno u kontejnere. Time se čini prekršaj i to je razlog nastanka divljih deponija, a ne nered oko legalno postavljenih posuda,“ navodi Ramić.

Dodaje i da su Reciklažna dvorišta dostupna tokom cijele godine, dok se odvoz kabastog otpada organizuje dva puta godišnje.

Na pitanje da li reaguju i mimo redovnog rasporeda kad su kontejneri prepuni, iz KJKP Rad ne daju direktan odgovor, ali naglašavaju da uz redovne aktivnosti realizuju i vanredne – uklanjanje divljih deponija, kojih se mjesečno prikupi oko 1.000 tona otpada.

Imaju li dovoljno resursa?

Kada je riječ o ljudstvu i opremi, Ramić navodi da preduzeće ima dovoljno radnika i mehanizacije da odgovori na potrebe, iako priznaje da nedostaje radne snage – što, kako kaže, nije „krucijalan problem“.

„Mi svoju djelatnost obavljamo u skladu sa zakonskim određenjem koje je takvo kakvo jeste, na nama je da svoj posao obavljamo najbolje što možemo, a ne da tražimo izgovore,“ kaže Ramić i ističe da cijene usluga KJKP Rad nisu mijenjane od 1996. godine.

Na kraju, pitali smo i za deponiju Smiljevići – da li joj je istekao rok, ima li sanitarne dozvole i da li se radi na pronalasku nove lokacije? Ramić odgovara da je početkom 2025. započeta priprema nove plohe od 15.000 m² za sanitarno odlaganje otpada, te da su u toku procedure za dobijanje dozvola za dvije nove jame za animalni otpad.

U međuvremenu, građani Sarajeva ostaju suočeni s mirisima, gomilama smeća i nesigurnošću – dok gradska higijena ostaje pitanje (ne)podijeljenih nadležnosti.

(S. H.)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...