Vijesti
DRAMATIČNO U NIZOZEMSKOJ: Policija evakuirala stanovnike, u toku je talačka kriza... (VIDEO)
30. Mar. 20240
Dodao je da se na dvije fotografije sačinjene tokom uviđaja vidi rana na bradi kod oštećenog.
Hronika
09. Jun. 2025
0
Dejan Borković, optužen za pokušaj ubistva u neuračunljivom stanju, rođaku Željku Samardžiji je nanio laku tjelesnu povredu kad ga je bombom, koja, srećom, nije eksplodirala, udario u glavu.
Vrstu i težinu povrede utvrdio je vještak specijalista sudske medicine Željko Karan koji je nalaz obrazložio na suđenju optuženom u banjalučkom Okružnom sudu. Pojasnio je da je vještačenje uradio na osnovu medicinske dokumentacije i fotografije oštećenog.
“U medicinskoj dokumentaciji piše da je Samardžija udaren bombom u glavu i da ima povredu na bradi od centimetar, a koja je nastala od kašike eksplozivne naprave. Stoji da je rana duboka i da oštećeni nije želio da se ušiva pa je samo očišćena i previjena”, rekao je Karan.
Dodao je da se na dvije fotografije sačinjene tokom uviđaja vidi rana na bradi kod oštećenog.
“To je mehanička povreda koja je mogla nastati udarcem bombe od kašike. Riječ je o lakoj tjelesnoj povredi”, rekao je Karan.
Njegovim saslušanjem okončano je suđenje Borkoviću te su optužba i odbrana iznijele završne riječi. S obzirom na to da je krivično djelo počinio u neuračunljivom stanju, banjalučko Okružno tužilaštvo predložilo je sudu da Borkoviću izrekne mjeru obaveznog psihijatrijskog liječenja u ustanovi do mjesec dana, a poslije ambulantno. Prije iznošenja završnih riječi tužilac Nikolina Ševa izmijenila je optužnicu. Tom izmjenom izbačeno je da je Borković kobnog dana Samardžiju udario pesnicom.
Tužilac Ševa smatra da je dokazala krivicu optuženog kako za pokušaj ubistva, tako i za nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija.
Zatražila je da se usvoji prijedlog i da se optuženom izrekne mjera obaveznog psihijatrijskog liječenja. S druge strane, branilac Željko Vlačić smatra da nisu dokazani navodi optužbe kako u pogledu pokušaja ubistva tako ni za nedozvoljeno držanje oružja ili eksplozivnih materija. Zatražio je oslobađajuću presudu.
-Ovdje se radi o običnom seoskom sukobu u kome su i optuženi i oštećeni zadobili povrede. Ničim nije dokazana namjera optuženog da počini ubistvo, kao ni to da je predmet kojim je udario Samardžiju bomba – rekao je, između ostalog, Vlačić i dodao da je optuženi bio isprovociran.
Istakao je da se u ovom slučaju eventualno može izreći psihijatrijsko liječenje na slobodi, ali nikako u ustanovi zatvorenog tipa.
Završnim riječima optužbe i odbrane okončano je suđenje.
Vještak specijalista psihijatrije Sanja Vukadinović-Stojanović ranije je na sudu rekla da je Borković u vrijeme počinjenja krivičnog djela bio u neuračunljivom stanju i da se radi o osobi koja boluje od paranoidne šizofrenije. Pojasnila je da bi on mogao da ponovi krivično djelo.
Ovaj slučaj, kada se desio, izazvao je pravu pometnju i talačku krizu jer je Borković nakon napada na rođaka otišao u kuću i zaključao se s majkom te odbijao da izađe. Njega su nakon više časova uhapsili pripadnici specijalne antiterorističke jedinice MUP-a RS koji su upali u kuću.
Izmijenjena optužnica Dejana Borkovića tereti da je 15. jula 2020. godine u neuračunljivom stanju u Turjaku kod Gradiške, u namjeri da ga ubije, bacio bombu na Željka Samardžiju. Navodi se da iz bombe nije izvadio osigurač i da je ona Samardžiju udarila u predjelu glave i nanijela mu lake povrede. S obzirom na to da nije bio izvađen osigurač, bomba nije eksplodirala.
Drugom tačkom tužilaštvo Borkovića tereti da je u kući neovlašćeno držao bombu, više stotina metaka, kumulativnu minu tromblon, inicijalne kapisle, plastični eksploziv. Borković je tako optužen da je počinio krivična djela pokušaj ubistva i neovlašćena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija.
Vijesti
DRAMATIČNO U NIZOZEMSKOJ: Policija evakuirala stanovnike, u toku je talačka kriza... (VIDEO)
30. Mar. 20240
Hronika
OTKRIVEN RAZLOG ZBOG KOJEG JE OTAC OTEO DIJETE U HAMBURGU: Ponavljao jednu rečenicu - policija imala teške pregovore!
05. Nov. 20230
Hronika
HAOS U SUSJEDSTVU: Na terenu veliki broj policijskih patrola, izgleda da je u pitanju talačka kriza (VIDEO)
22. Okt. 20230
Regija
KRAJ TALAČKE KRIZE U SUSJEDSTVU: Muškarac satima u stanu držao zatočenu ženu, policija ga je...
10. Apr. 20230
Politika
SENAD PEĆANIN O KONFERENCIJI RABINA U SARAJEVU: "Trebalo je postupiti kao s Vučićem u Potočarima"
Prije 4 min0
Vijesti
JAKOB FINCI ZA "SB" NAKON OTKAZIVANJA RABINSKE KONFERENCIJE: "Pisali su da žele ukopati rabine na Jevrejskom groblju ili da zovu Sarajevogas"
Prije 9 min0
Vijesti
PODRŠKA KOJOVIĆEVOM PRIJEDLOGU: OSCE pozvao na usvajanje Prijedloga zakona o Sudu Bosne i Hercegovine
Prije 15 min0
Politika
MLADEN BOSIĆ O PRIVOĐENJU MILIČEVIĆA: "Dodik u svojim rukama ima toljagu i uvijek je spreman da ju primijeni normalno na opoziciju"
Prije 20 min0
Hronika
OTKRIVEN NAPADAČ IZ ŠKOLE U GRAZU: Evo ko je Artur A. (22)
10. Jun. 20250
Hronika
"NEKE VIJESTI NE STIŽU KAO RIJEČI, VEĆ KAO TIŠINA": Preminuo mladi doktor iz Trebinja
10. Jun. 20250
Hronika
NOVA HAPŠENJA U BANJOJ LUCI: MUP RS-a od ranog jutra vrši pretrese, na meti su...
10. Jun. 20250
Hronika
TRAGIČAN EPILOG POTRAGE: Pronađeno tijelo Dragane Krasić, porodica mislila da je oteta
Prije 13h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.