SEBIJA IZETBEGOVIĆ IZNIJELA NIZ OPTUŽBI: "Ubrzo nakon smrti djevojčice promijenili su naziv, ko je to dozvolio?!"

Prema njenim tvrdnjama, sve što je navela nalazi se u inspekcijskom nalazu koji joj je, kako kaže, dostavio tadašnji ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić

  • Mini market

  • 12. Jun. 2025  12. Jun. 2025

  • 0

Bivša generalna direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), Sebija Izetbegović, oglasila se na društvenim mrežama u vezi sa slučajem smrti djevojčice Džene Gadžun iz Kaknja, koja je preminula nakon operacije u privatnoj klinici u Sarajevu.

U svom komentaru na Facebooku, Izetbegović je iznijela niz ozbiljnih optužbi i pitanja, navodeći da četiri godine nakon tragedije, pravda još nije zadovoljena.

"Zašto se ništa ne rješava u slučaju smrti djevojčice Džene Gadžun? Prošlo je 4 godine. Možda zato što je operacija radjena u običnoj zubarskoj ordinaciji Bejtović na kojoj je pisalo Poliklinika Bejtović? To naravno nije bila poliklinka, nisu zadovoljavali uslove da to budu ali je natpis stajao. Brzo nakon smrti djevojčice promijenili su naziv i postavili onaj koji odgovara stvarnim uslovima. Kako je to inspekcija dozvolila? Ko ih je registrovao i dao dozvolu iz Ministarstva zdravstva KS?", pita Izetbegović. Prema njenim riječima, dvije doktorice oftalmološke struke izvele su operaciju oka djevojčici, i to bez adekvatne dozvole za rad u opštoj anesteziji, dok jedna od njih, navodi Izetbegović, nije imala ni licencu za rad u Kantonu Sarajevo. Osvrnula se i na prethodnu operaciju u Kantonalnoj bolnici Zenica, za koju tvrdi da je izvedena s nepoznatim plastičnim implantom, te postavila pitanje: 'Da li uopće tu vrstu usluge pruža KB Zenica?". 

Posebno je problematizirala rad anesteziologa Suada Rožajca, za kojeg tvrdi da je koristio aparat koji nije bio redovno servisiran i verifikovan, te da mu je asistirala sestra bez uredne dokumentacije.

Izetbegović je u svom obraćanju povezala aktere slučaja sa političkom strankom Naša stranka, ističući da su Benjamin Bejtović, vlasnik ordinacije, i Suad Rožajac članovi njenog rukovodstva.

'Na težak i tužan način, nakon smrti male djevojčice, javnost je saznala o kakvim se ljudima i ‘stručnjacima’ radi', navela je, dodajući da je Bejtović u međuvremenu ponovo zaposlen u KCUS-u, na Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju.

Prema njenim tvrdnjama, sve što je navela nalazi se u inspekcijskom nalazu koji joj je, kako kaže, dostavio tadašnji ministar zdravstva Kantona Sarajevo Haris Vranić.

'I više nego dovoljno da se riješi slučaj smrti djevojčice koja nije mogla doći na red u redovnoj proceduri, kod doktorice koja ju je i prvi put neuspješno operisala, ali može privatno za 2100 KM, tamo gdje nema licencu za rad? Šta bi bilo da je Džena kćer nekoga iz Njihove stranke?', upitala je Izetbegović.

Svoje obraćanje zaključila je širim osvrtom na stanje u Kantonu Sarajevo, navodeći probleme s infrastrukturom, javnom čistoćom i porastom oboljenja. "Prljav grad, zapušteno, izrovane ceste mjesecima , probijeni svi rokovi za završetak radova, nepokošeno, raste broj oboljelih od leptospiroze, prisušilo pa čekamo hanta virus. Zavladali pacovi, miševi, žohari i zmije našim nekad divnim gradom", zaključila je Sebija Izetbegović.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...