NAGLI PREOKRET: Od jutros Euro u padu, Dolar ojačao, snažan rast cijena nafte, ali ni to nije sve...

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema korpi valuta porasla, kao i tečajevi drugih valuta koje se smatraju sigurnijim utočištima za kapital u nesigurna vremena.

  • Ekonomija

  • 13. Jun. 2025  

  • 0

Vrijednosti dionica na azijskim burzama jutros su oštro pale, nakon izraelskog napada na Iran.

Najvažniji berzovni indeksi na berzama u Australiji, Šangaju, Hong Kongu, Japanu i Južnoj Koreji već pri samom otvaranju trgovanja pali su između 0,5 i 1,5 posto. Istodobno, snažno je porasla cijena zlata.

Za čak 10 posto porasle su cijene sirove nafte jer se ulagači boje da bi sukob Izraela i Irana mogao narušiti proizvodnju i isporuke nafte s Bliskog istoka. Na europskom tržištu nafta se prodaje po 76, a na američkom po 75 dolara za barel.

Pod pritiskom će biti i europske burze, s obzirom da je trenutno europski terminski STOXX 50 indeks u minusu više od 1,5 posto.

Eskalacija neprijateljstva na Bliskom istoku unijela je dodatnu nesigurnost na financijska tržišta u vrijeme pojačanog pritiska na gospodarstva zbog agresivne i hirovite carinske politike predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.

Dolar ojačao, cijene nafte skočile

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema korpi valuta porasla, kao i tečajevi drugih valuta koje se smatraju sigurnijim utočištima za kapital u nesigurna vremena.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je jutros 0,4 posto, na 98,07 bodova.

Pritom je dolar ojačao prema euru za 0,3 posto, pa je cijena europske valute skliznula na 1,1550 dolara. No, dolar je oslabio prema japanskoj i švicarskoj valuti, za otprilike 0,4 posto.

Cijene su nafte, pak, skočile oko 10 posto jer bi sukob Izraela i Irana mogao narušiti proizvodnju i isporuke nafte s Bliskog istoka. Cijena barela na londonskom tržištu skočila je jutros 9,80 posto, na 76,20 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 10,44 posto, na 75,15 dolara.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...