JEDAN SKROZ JEDNOSTAVAN POGLED IZ SVEMIRA: Kineski zid više nije najveći objekt vidljiv iz svemira, sada je to kompleks...

Oduvijek, još otkako su ljudi prvi put otišli u svemir, nekako su svi prihvatili kao činjenicu da je Kineski zid najveća ljudska tvorevina vidljiva iz svemira, iako se to ispostavilo kao mit. Moguće da i jest tako, ili je bar bilo, no najnovija saznanja koja je objavila NASA pokazuju da sasvim sigurno to više nije slučaj. Još jedan mit razbijen je jednostavnim pogledom iz svemira.

  • HiTec

  • 25. Jun. 2025  25. Jun. 2025

  • 0

I što je najzanimljivije, pa i najljepše novi "šampion" nije nikakva građevina posvećena veličini države, vladara, religije ili neki megalomanski izraz moći i bogatstva. A nije riječ ni o nekom vojnom postrojenju, ili ikakvom izrazu agresije.

Najveći proizvod ljudskog rada kojeg se može vidjeti iz svemira je nešto naizgled sasvim obično: kompleks poljoprivrednih staklenika u provinciji Almeriji u jugoistočnoj Španiji, nedaleko od Granade.

Smješteni pored gradića El Ijida, ovi staklenici zauzimaju nevjerovatnih više od 400 kvadratnih kilometara. Za usporedbu, to je površina koja je otprilike sedam puta veća od Manhattana. Toliko su veliki da ih već zovu "staklenici Europe".

Inače, klima u tom dijelu zemlje je izrazito suha, jedna od najsuših u cijeloj Europi. No, uz podzemne vode i obilje sunca, pretvoreni su u najvažnije stakleničko "postrojenje" za poljoprivrednu proizvodnju u Europi.

Procjenjuje se da se u staklenicima u Almeriji godišnje proizvodi između 2,5 i 3,5 miliona tona voća i povrća. Dovoljno je to da ta regija bude najvažniji izvor izvansezonske proizvodnje rajčica, paprika, krastavaca i lubenica na cijelom kontinentu.

Iz svemira, staklenici izgledaju kao golema bijela fleka na surovom krajoliku južne Španije čiji su se poljoprivrednici oduvijek borili sa surovim uvjetima u kojima je preživljavala jedino proizvodnja grožđa i vina.

No, kao što je razvoj poljoprivrede bio kroz cijelu poznatu povijest najvažniji pokretač ljudskog napretka, tako je to i danas.

Staklenici u Almeriji samo su jedan od takvih primjera, i jedan od načina osiguravanja dovoljne količine hrane za nezaustavljivo rastući broj Zemljana.

Osim toga, tako velika proizvodnja značajno utječe i na cijenu poljoprivrednih proizvoda, držeći ih na razinama priuštivim većini stanovništva. U situaciji kad klimatske promjene donose glad u mnoga područja svijeta, ovakva proizvodnja može biti dragocjena za budućnost, bez obzira koliko vam se (ne) sviđalo jesti voće i povrće izvan uobičajenih sezona.

Istina, nije Almeria bez kontroverzi, jer je ovo stakleničko polje zapravo vjerovatno najveća površina prekrivena plastikom, možda i na svijetu. No, zasad se računaju samo koristi.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...