AKCIJA USKOK-a: Korumpirani radnik Zagreb parkinga pao zbog poruka saradnika narkobosa

Nenad Petrak (43) je prema navodima USKOK-a bio je na čelu međunarodnog narkokartela koji je krijumčario velike količine kokaina, marihuane i hašiša iz Južne Amerike u Europu

  • Regija

  • 26. Jun. 2025  

  • 0

U sklopu nove antikorupcijske akcije USKOK-a i PNUSKOK-a, uhićen je djelatnik Zagreb Parkinga za kojeg se sumnja da je iz službenog sustava odavao povjerljive podatke osobama iz kriminalnog miljea. Kako Index neslužbeno doznaje, riječ je o osobi koja je imala pristup bazi podataka Zagreb Parkinga i navodno je surađivala s pripadnicima narko-kruga.

Istražitelji sumnjaju se da je korumpirani zaposlenik kriminalcima dojavljivao informacije o vozilima, a s njima je, prema neslužbenim informacijama, komunicirao putem šifrirane aplikacije Sky ECC. Uhićen je, doznaje Index, nakon što su istražitelji analizirali poruke iz dešifrirane Sky ECC baze i povezali ga s korisnicima iz mreže Nenada Petraka, jednog od vodećih ljudi domaće narko-scene.

Sky ECC je bio jedan od najsofisticiranijih alata za tajnu komunikaciju kriminalnih skupina, a nakon njegova razbijanja 2021. godine, policije diljem Europe dobile su masovni uvid u mreže, kontakte i operacije brojnih kartela. Upravo je iz tog izvora i proizašla informacija koja je dovela do današnjeg uhićenja.

Nenad Petrak (43) je prema navodima USKOK-a bio je na čelu međunarodnog narkokartela koji je krijumčario velike količine kokaina, marihuane i hašiša iz Južne Amerike u Europu. Njegova organizacija, poznata kao "Balkanski kartel", djelovala je u više zemalja, uključujući Hrvatsku, Španjolsku, Nizozemsku, Njemačku, Italiju i Kolumbiju. Petrak je, javljali su ranije mediji, bio u bijegu od travnja 2023., kada je sudjelovao u pokušaju ubojstva Josipa Čubelića u Splitu, a uhićen je u studenom iste godine u Istanbulu i izručen Hrvatskoj.

Protiv njega i njegove grupe USKOK je podignuo optužnicu zbog krijumčarenja gotovo tone droge te pokušaja uvoza dodatne količine kokaina iz Kolumbije. Organizacija je, među ostalim, koristila upravo Sky ECC za šifriranu komunikaciju, a nakon dešifriranja poruka istražitelji su došli do ključnih dokaza.

Nakon izručenja, Petrak je smješten u splitski zatvor gdje je fizički nasrnuo na drugog zatvorenika. Optužno vijeće splitskog Županijskog suda u međuvremenu je odlučilo da se deseci tisuća poruka i snimki iz Sky ECC-a mogu koristiti kao zakonit dokaz u postupku protiv njega i članova njegove grupe.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...