Svijet
UHAPŠEN NAJTRAŽENIJI NARKOBOSS: Za njegovo hapšenje bila ponuđena nagrada od milijun dolara, pogledajte gdje se skrivao (VIDEO)
26. Jun. 20250
Macias ima opsežan kriminalni dosje, uključujući optužbe za ubistvo i organizirani kriminal, a 2011. je osuđen na 34 godine zatvora.
Hronika
26. Jun. 2025
0
Ekvadorski narkobos, Jose Adolfo Macias, poznat i kao Fito, ponovno je uhapšen više od godinu dana nakon što je pobjegao iz zatvora s najvišim stepenom osiguranja.
Fito, vođa zloglasne bande Los Choneros, pronađen je u svom rodnom gradu Manti, nakon desetosatne operacije sigurnosnih snaga. Snimka koju je objavila ekvadorska vojska prikazuje uniformiranog pripadnika vojske kako mu cilja pištoljem u glavu, nakon što su ga pronašli skrivenog u maloj rupi ispod kuhinjskog pulta.Macias ima opsežan kriminalni dosje, uključujući optužbe za ubistvo i organizirani kriminal, a 2011. je osuđen na 34 godine zatvora.
Za njegovo hapšenje bila je ponuđena nagrada od milion dolara. Vlasti još nisu objasnile kako je pobjegao – nestanak je otkriven tek kada je vojska došla po njega radi premještaja u drugi zatvor i pronašla praznu ćeliju.
Nakon bijega, proglašeno je izvanredno stanje u trajanju od 60 dana. Tijekom tog razdoblja, maskirani naoružani napadači upali su u televizijski studio tijekom prijenosa uživo i tvrdili da imaju bombe.
Interpol je brzo izdao međunarodnu potjernicu za Maciasom, koji bi trebao odgovarati pred sudom u New Yorku za međunarodnu trgovinu drogom i oružjem.
Macias je optužen da je distribuirao kokain diljem svijeta i švercao oružje i streljivo iz SAD-a u Ekvador, u suradnji s meksičkim kartelima.
Predsjednik Ekvadora Daniel Noboa potvrdio je da je njegova vlada već zatražila Maciasovu izručenje SAD-u te najavio da će "pasti još poznatih vođa bandi".
Macias, koji je među dijelom javnosti imao gotovo kultni status, bio je poznat po tome što je u zatvoru organizirao zabave s alkoholom i borbama pijetlova. Godine 2023. objavio je video obraćanje narodu iz zatvora, okružen naoružanim čuvarima.
Sjedinjene Američke Države su prošle godine proglasile Los Chonerose jednom od najnasilnijih bandi na svijetu, dok je Ekvador tu grupu označio kao terorističku organizaciju.
Njegovo uhićenje dolazi nekoliko sedmica nakon što je vlada objavila da će povećati nagradu za njegovo hvatanje na milion dolara.
Regija
STUDENTI U BLOKADI OGOLILI VUČIĆEV REŽIM: „Radio-televizija Ćacilenda vam javlja..."
Prije 14 min0
Svijet
SVE SE MIJENJA: Trump potpisao dvije naredbe koje bi mogle promijeniti svijet kakav poznajemo...
Prije 30 min0
Jeste li znali
NEZAPAMĆENA KATASTROFA U IRANU: Potres je zbrisao s lica mjesta čitava naselja i odnio 50.000 žrtava, ali ni to nije bio kraj…
Prije 32 min0
SP 2026
SJAJNE VIJESTI ZA ZMAJEVE: Dogodilo se ono što su svi priželjkivali...
Prije 40 min0
Hronika
PROCURIO SNIMAK INCIDENTA U SARAJEVU: Zastava s ljiljanima u duginim bojama zapaljena...
21. Jun. 20260
Hronika
NAPAO MUSLIMANE PA VIKAO: "Štitim zemlju od onih koji siluju naše kćerke" (VIDEO)
20. Jun. 20260
Hronika
UPOZORENJE VOZAČIMA: Prevarant sa BMW-om presreće automobile na putu kroz BiH
Prije 15h0
Hronika
UZNEMIRUJUĆE: Nakon skoka sa Starog mosta nestao pod vodom, objavljen snimak dramatičnog spašavanja (VIDEO)
21. Jun. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.