Jeste li znali
SAVJET ZA STARIJE I NJIHOVE PORODICE: Kako da ne postanete žrtva prevara
24. Dec. 20250
Policija poziva sve građane da budu oprezni.
Hronika
27. Jun. 2025 27. Jun. 2025
0
Zagrebačka policija prijavila je 44-godišnjaka koji je prevario tri žene starije dobi, glumeći ljekara koji hitno treba novac kako bi liječio njihove članove porodica koji su doživjeli nesretan slučaj ili prometnu nesreću, izvijestila je u petak Policijska uprava zagrebačka (PUZ).
Nakon što je PUZ posljednjih mjeseci zabilježio nekoliko slučajeva prijevare na štetu starijih osoba, u kojima ih nepoznati počinitelji dovode u zabludu lažno se predstavljajući kao ljekari, policija je intenzivirala aktivnosti za zaštitu građana i otkrivanja počinitelja.
Kao rezultat operativnih aktivnosti, policajci su u četvrtak spriječili da još jedna građanka postane žrtvom ovakvog oblika prijevare, ističe PUZ.
Naime, dodaju iz zagrebačke policije, nepoznati muškarac u četvrtak oko podneva nazvao je 82-godišnjakinju i lažno joj se predstavio kao ljekar bolnice u Zagrebu, navodeći da je član njene uže porodice doživio tešku prometnu nesreću te da u svrhu daljnjeg liječenja oštećena treba hitno predati novac.
Uvjerena u istinitost priče, 82-godišnjakinja je po uputi pozivatelja podigla sav novac s bankovnog računa te ga je, također po prethodnim uputama, donijela na Rooseveltov trg i predala ga 44-godišnjaku.
U namjeri da se s novcem dobivenim na prijevaru udalji s Rooseveltovog trga i time 82-godišnjakinju ošteti za 6300 eura, 44-godišnjaka su spriječili policajci koji su ga uhapsili na mjestu događaja te proveli istragu.
Kriminalističkim istraživanjem potvrđena je sumnja da prijevara na štetu 82-godišnjakinje nije jedino kazneno djelo koje je 44-godišnjak počinio.
Sumnja se da je dan ranije na isti način prevario 74-godišnjakinju koja mu je na istoj lokaciji, vjerujući da novac daje za liječenje članice svoje porodice, predala 4900 eura.
Također, sumnja se da je na taj način, zajedno s još jednom nepoznatom osobom, početkom juna prevario i 67-godišnjakinju s područja Velike Gorice koja mu je na adresi svog stanovanja, vjerujući da time pomaže u liječenju članice svoje porodice teško stradale u prometnoj nesreći, predala zlatni nakit, prenosi Hina.
Osumnjičeni 44-godišnjak je, zajedno s još jednim zasad nepoznatim muškarcem, na isti način 21. maja pokušao dovesti u zabludu 69-godišnjakinju iz Pokupskog. No, nakon što je nepoznati pozivatelj zatražio od nje da u roku od pola sata uplati više desetaka hiljada eura za navodno liječenje članice njezine porodice, 69-godišnjakinja je posumnjala u istinitost priče i prekinula daljnju komunikaciju.
PUZ navodi da materijalna šteta pričinjena navedenim kaznenim djelima iznosi ukupno oko 14.200 eura, a 44-godišnji počinitelj je, uz posebno izvješće dostavljeno nadležnom tužiteljstvu, predan pritvorskom nadzorniku.
Policija poziva sve građane da budu oprezni te da u slučaju zaprimanja ovakvog ili sličnog poziva odmah prekinu i da o svemu obavijeste policiju.
Jeste li znali
SAVJET ZA STARIJE I NJIHOVE PORODICE: Kako da ne postanete žrtva prevara
24. Dec. 20250
Hronika
POLICIJA POZIVA NA OPREZ: Lažni ljekari varali penzionere, navodeći ih da predaju svoj novac i zlato
07. Maj 20250
Hronika
DOLIJALA PREVARANTICA: Uhapšena penzionisana profesorica koja je građanima otimala stanove
05. Maj 20250
Hronika
OPREZA NIKAD DOSTA: Žena iz susjedstva mislila da ulaže u kriptovalute, ostala bez skoro...
21. Okt. 20240
Svijet
AFERA KOJA SE ŠIRI POPUT POŽARA: Je li Epstein bio Putinov čovjek?
Prije 17 min0
Politika
DODIK DOKAZAO ČIJI JE ČOVJEK: "Trump će pomoći da se ispravi nepravda prema Srbima"
Prije 18 min0
Svijet
ANKETE UZDRMALE BIJELU KUĆU: Iako se on hvali uspjesima svoje administracije, Amerikanci sve nezadovoljniji Trumpom, frustracije rastu zbog...
Prije 28 min0
Politika
ZUKAN HELEZ BURNO REAGOVAO: "Laž je da supruga Nikšića i Dizdara idu o trošku države u Saudijsku Arabiju, same će snositi troškove"
Prije 29 min0
Hronika
PUTNIČKI AUTOBUS SLETIO U PROVALIJU: 8 mrtvih, 26 povrijeđenih
01. Feb. 20260
Hronika
TRAGEDIJA NA SJEVEROISTOKU BiH: Iznenada preminuo poznati privrednik i predsjednik nogometnog kluba...
01. Feb. 20260
Hronika
PLAŠI SE ZA VLASTITU SIGURNOST: Direktor škole tvrdi da ga proganjaju i da mu prijeteće poruke stižu iz Izraela
31. Jan. 20260
Hronika
MUŠKARAC IZ BiH SPASIO ŽIVOT MLADIĆU: Rastjerao napadače koji su ga brutalno tukli
01. Feb. 20260
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.