Društvo
REIS EF. KAVAZOVIĆ NA AJVATOVICI: Pouke iz Srebrenice trebamo nositi sa sobom isto onako kao što nosimo i vlastitu košulju
29. Jun. 20250
Oko 260 konjanika iz domovine, ali i drugih zemalja, večeras je podsjetilo na duh tradicije koji se na ovim prostorima gaji već više od 500 godina
Društvo
28. Jun. 2025
0
Konjanici iz cijele Bosne i Hercegovine danas su održali defile kroz Donji Vakuf i krenuli ka Pruscu, kako bi sutra prisustvovali Centralnom programu kulturno-vjerske manifestacije "515. dani Ajvatovice", prenosi Mina.
Oko 260 konjanika iz domovine, ali i drugih zemalja, večeras je podsjetilo na duh tradicije koji se na ovim prostorima gaji već više od 500 godina.
Svi prisutni mogli su svjedočiti prelijepim prizorima konjanika i bajraktara iz Karaule, Jajca, Donjeg Vakufa, Zenice, Glamoča, Gradačca, Brčkog, Srebrenice, Kozarca i mnogih drugih gradova.
– Ovako nešto nemamo ni u cijeloj BiH, a ni šire. Tako da je to zaista jedna ljepota, jedna naša tradicija kojom se ponosimo, koja nas podsjeća na naše slavne dane, na našu slavnu prošlost, ali iz koje također trebamo da crpimo pouke za budućnost. Kako su naši preci bili organizovani, pošteni, čestiti, hrabri, nisu drugome ništa loše mislili, tako i mi trebamo od naših da naslijedimo. I naravno, konjica, to je naša tradicija i evo, jedan broj ljudi svake godine gaji svoje konje, najviše radi Ajvatovice, neki isključivo radi Ajvatovice, ali to je jako lijepa manifestacija. Ono što nas veseli između ostalog jeste da se zadnjih nekoliko godina povećava broj mjesta iz kojih dolaze ti konjanici. Od Srebrenice, Tuzle, Foče, Vlasenice i tako dalje, dakle istočne Bosne preko Brčkog, pa ovamo skroz dolje imamo na jugu iz Hercegovine, pa onda imamo tamo iz Kozarca, ove godine je najavljeno iz Bužima, ne znam jesu li već došli, ali dakle faktički iz cijele Bosne, i preko 260 konjanika je najavljeno – kazao je muftija travnički Ahmed-ef. Adilović.
Nakon svečanog defilea, večeras je u džamiji Hasana Kafije Pruščaka planirana i Centralna mevludska svečanost i zikr koji će izvesti Hor studenata Fakulteta islamskih studija i Gazi Isa-begove medrese iz Novog Pazara te hafizi iz Republike Turske i Tarikatski centar.
Prigodan vaz održat će hafiz Mirfat-ef. Fijuljanin.
Konjanike sutra, također, očekuje i prozivka na platou ispred Handan-agine džamije u Pruscu, prije samog početka Centralnog programa Ajvatovice.
Društvo
REIS EF. KAVAZOVIĆ NA AJVATOVICI: Pouke iz Srebrenice trebamo nositi sa sobom isto onako kao što nosimo i vlastitu košulju
29. Jun. 20250
Kultura
"512. DANI AJVATOVICE": Građani aplauzom ispratili defile konjanika i orkestar "Mehter" kroz Donji Vakuf
25. Jun. 20220
Društvo
UZ MJERE ZAŠTITE OD KORONAVIRUSA: "Dani Ajvatovice" održat će se i ove godine
08. Jun. 20200
Šareni svijet
PRAVI HEROJ: Tinejdžer spasio 20 učenika, svojim tijelom blokirao ubicu koji ga je upucao pet puta
Prije 9 min0
Politika
ADRIJAN VUKSANOVIĆ ZA "SB": Ideološki potomci Miloševića opet sanjaju tuđe granice, BiH mora ostati cijela, Srbija da prizna Kosovo
Prije 11 min0
Svijet
SLAMČICA ODALA UBICU: Riješeno ubistvo tinejdžerke staro 40 godina
Prije 12 min0
Mini market
PROFESOR EDDIE ČUSTOVIĆ O NOVOJ MINISTRICI BOŠKOVIĆ: "Bosna i Hercegovina može naprijed samo ako daje šansu najboljima"
Prije 23 min0
Društvo
ENIS BEŠLAGIĆ, ZABRANJENI HUMANISTA I HUMORISTA: Kako je televizijski portir Šemso "spašavao obraz Sarajeva" na dolasku Pape i odlasku Halida
14. Okt. 20253
Društvo
ODBIJENA PONUDA DRAŠKA STANIVUKOVIĆA: Gradonačelnik Banjaluke zvanično obaviješten...
15. Okt. 20250
Društvo
ON JE NAPUSTIO BiH, A ONA I DALJE RADI U TUŽILAŠTVU: Mladi policajac nakon 5 godina izborio pravdu u montiranom procesu iza kojeg stoji tužiteljica Mirzeta Begić!
13. Okt. 20250
Društvo
ŽENA TRAŽI SUGRAĐANKU KOJU JE SRELA NA OPROŠTAJU OD HALIDA BEŠLIĆA, A RAZLOG JE NEVJEROVATAN: Želi da joj ovo pokloni, ali ima jedan uslov!
13. Okt. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.