Vijesti
KONAKOVIĆ SE OBRATIO NAKON SJEDNICE VIJEĆA MINISTARA BiH: "Prvo EU zakoni pa pregovarač"
Prije 14 min0
Toplotna kupola (engl. heat dome) nastaje kada snažan visinski sistem visokog tlaka zarobi toplinu u donjim slojevima atmosfere.
Evropa
28. Jun. 2025
0
Evropa se suočava s jednim od najranijih i najintenzivnijih toplotnih valova u posljednjem desetljeću. Ogromna "toplotna kupola" – atmosferski fenomen koji zarobljava vrući zrak i sprječava njegovo strujanje – smjestila se nad zapadnim i srednjim dijelovima kontinenta, uzrokujući ekstremne temperature, zdravstvene rizike i povećanu opasnost od požara.
Početkom sljedeće sedmice predviđa se još jedan intenzivniji toplotni val koji će se proširiti na zapadnu Europu, podižući temperature do +43 °C nad Francuskom i +45 °C u Portugalu i Španiji. Značajna vrućina proširit će se na centralnu Evropu do sredine sedmice i nastaviti do početka jula. Uvjeti suše se pogoršavaju, a prijetnje od šumskih požara postupno rastu, javljaju naučnici s portala Severe Weather Europe.

U Francuskoj, gdje su temperature u nekim područjima već prešle 40°C, stanje je alarmantno. Meteorolozi iz Météo-Francea ističu da je riječ o 50. službeno zabilježenom toplotnom valu od 1947., no rijetko koji je stigao tako rano u ljetnoj sezoni.
Južni dijelovi zemlje, uključujući područja oko Toulousea i Marseillea, snažno su pogođeni, a vlasti izdaju upozorenja ranije nego prethodnih godina. Toplotni val ne zaobilazi ni druge zemlje – u Španiji, Italiji i Portugalu također su zabilježeni izuzetno visoki stepeni temperature, a opasnost od šumskih požara raste iz dana u dan. A Španija, Portugal i Francuska od početka iduće sedmice iskusit će temperature od 41 do 45 °C. U centralnoj Italiji vlasti su ograničile rad na otvorenom i pozvale građane da ostanu u klimatiziranim prostorima. U Portugalu, gdje su šumski požari već počeli harati u blizini Coimbre, meteorološke službe izdaju "crvena upozorenja".
Toplotna kupola (engl. heat dome) nastaje kada snažan visinski sistem visokog tlaka zarobi toplinu u donjim slojevima atmosfere. Takvi sistemi mogu trajati danima, čak i sedmicama, a tokom tog razdoblja temperatura svakodnevno raste. Uz sunčevo zračenje i nedostatak vjetra, dolazi do tzv. efekta zagrijavanja u slojevima – poput staklenika u kojem nema osvježenja.

Naučnici s portala Severe Weather Europe ističu kako se ovi ekstremni fenomeni učestalo ponavljaju i sve češće pogađaju Evropu, što povezuju s promjenama u globalnoj klimi. Zdravstvene službe širom pogođenih zemalja izdaju upozorenja za najugroženije skupine: starije osobe, hronične bolesnike, malu djecu i trudnice. Toplotni udari, dehidracija, kolapsi i pogoršanja postojećih zdravstvenih stanja postaju sve češći razlozi hospitalizacije.
Ujedno, dolazi i do poremećaja u infrastrukturi: pucanja asfalta, pregrijavanja električnih mreža i problema s vodoopskrbom. U većim gradovima zabilježeni su i “urban heat island” efekti – gradovi poput Pariza i Madrida bilježe noćne temperature više od 25°C, bez mogućnosti prirodnog rashlađivanja. Prema najavama prognostičara, ovakav početak ljeta može biti znak da nas očekuje još ekstremnih valova vrućine u julu i augustu. Dugoročne prognoze sugeriraju da će toplotni stres biti česta pojava širom Evrope, s mogućim povremenim olujama kao posljedicom temperaturnih ekstrema.

Vijesti
KONAKOVIĆ SE OBRATIO NAKON SJEDNICE VIJEĆA MINISTARA BiH: "Prvo EU zakoni pa pregovarač"
Prije 14 min0
Mini market
KAD JE SKRENULA AMIDŽI(ĆU): Zašto je Krišto s današnje sjednice Vijeća ministara BiH skinula prve tri tačke dnevnog reda?
Prije 19 min0
Vijesti
KAKO SUSJEDI PIŠU: BiH propustila i posljednju priliku za otvaranje pregovora s EU, sve blokirao Dodik
Prije 19 min0
Hronika
APEL POZNATOG BH. BODYBUILDERA: "Ukrao mi je čitavu životnu ušteđevinu, nudim 5.000 KM za informaciju!"
Prije 31 min0
Evropa
"UPERIĆE JE KA EVROPI": Zastrašujući potez Moskve, RATNI BUBNJEVI odzvanjaju kontinentom
13. Dec. 20250
Evropa
DODIKOV PRIJATELJ VIŠE NEMA KUD: Viktor Orban doveden pred zid, stigla nevjerovatna ponuda...
15. Dec. 20250
Evropa
DRAMA NA NEBU: Turska podigla borbene avione, srušena bespilotna letjelica iznad...
Prije 10h0
Evropa
RUSIJA GORI OD MOSKVE DO KASPIJSKOG MORA: Ukrajinci udarili svom snagom, odjekuju eksplozije, kruže DRAMATIČNI snimci (VIDEO
Prije 23h
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.