Šareni svijet
UŽAS NA SAFARIJU: Slonica ubila britansku turistkinju i njenu prijateljicu, napravile su krupnu grešku...
Prije 16 min0
Policija se nalazi na lokaciji velikoj dva hektara (pet jutara) poznatoj kao StocaMine. Razlog policijske prisutnosti leži ispod zemlje i odnosi se na 42.000 tona pohranjenog otrovnog otpada.
Evropa
01. Jul. 2025
0
Naučnici se boje da bi hiljade tona hemikalija bačenih u tunele rudnika u Alzasu mogle prodrijeti u vodonosnik (vodonosni sloj u zemlji), s razornim posljedicama za ljude i divlje životinje
Policija se nalazi na lokaciji velikoj dva hektara (pet jutara) poznatoj kao StocaMine. Razlog policijske prisutnosti leži ispod zemlje i odnosi se na 42.000 tona pohranjenog otrovnog otpada.
StocaMine, koji se nalazi u starom industrijskom gradu Wittelsheimu u Alzasu, nekada je bio rudnik kalijeva karbonata (potaše). Sada su njegova okna zatvorena i skladište otrovni otpad iz drugih mjesta. Iznad njih nalazi se jedan od najvećih evropskih vodonosnika.
Neki se boje da ovaj otrovni otpad neće ostati zatvoren u rudniku jer naučnici kažu da bi s vremenom mogao prodrijeti u alzaški vodonosnik, a on je povezan s vodonosnikom važnim za Gornju Rajnu, koji se proteže između Francuske, Švicarske i Njemačke, potencijalno kontaminirajući pitku vodu za milione ljudi. U rudniku se nalaze tvari koje su povezane i s masovnim izumiranjem divljih životinja, što bi moglo imati ozbiljne i dugotrajne posljedice na ekosisteme, piše The Guardian.
Sud je 17. juna potvrdio odluku vlade da otpad treba ostati na toj lokaciji i biti prekriven tonama betona kako bi se spriječilo njegovo curenje. Oni koji se zalažu za njegovo uklanjanje nazvali su to 'tempiranom bombom za buduće generacije'.
Vodonosni sloj nalazi se pet metara ispod površine, a još 500 metara niz prugastu ružičasto-bijelu stijenu i ostatak starog rudnika kalijeva karbonata sa 125 kilometara tunela. Prostor veličine sedam nogometnih igrališta sadrži živu, arsen i druge teške metale, kao i cijanid i ostatke iz spalionica kućnog otpada. Izvještaji sugeriraju da bi se tamo mogao skrivati i ilegalni otpad.
Tokom godina vlasti i proizvođači otpada širom svijeta koristili su bivše rudnike kao 'sigurne' grobove za otrovni otpad – daleko od očiju, daleko od srca. Ali stijene na ovoj lokaciji se kreću i povlače pod pritiskom susjednih rudnika, izložene temperaturi od 30 stepeni Celzijusa. Stropovi i zidovi urušavaju se brzinom od dva centimetra godišnje i vlada zabrinutost da neki od spremnika s otpadom više nisu dostupni – ili da to uskoro neće biti.
Projekcije se razlikuju, ali istraživanja sugeriraju da će voda u sljedećih 300 godina postupno poplaviti rudnik. Neki naučnici kažu da je moguće zatvoriti jame i odgoditi ispuštanje onečišćenja ili ga potpuno zaustaviti. Drugi pak tvrde da je jedino što može omogućiti sigurnost budućih generacija uklanjanje otpada, što bi moglo koštati oko 65 miliona eura.
Vlada je odlučila ubrizgati tone betona u galerije i zatrpana okna da bi ih učinila vodonepropusnima, ostavljajući otpad u njima, no ekološke organizacije smatraju da je to nepromišljeno s obzirom na pomicanje stijena.
Teški metali u vodi, čak i u malim količinama, povezani su s nizom zdravstvenih problema, poput raka, neuroloških i oštećenja bubrega, a s vremenom se mogu akumulirati u tijelu.
Također imaju značajne posljedice na divlje životinje koje žive u rijekama i močvarama. U vodenom svijetu dokumentirani su slični utjecaji, uključujući neurološke probleme i razvojne deformacije, a istraživači kažu da curenje otpada globalno predstavlja 'ogromnu prijetnju' bioraznolikosti. Dokumentira se sve više slučajeva onečišćenja koje se probija iz odlagališta u vodne sisteme i zagađuje tlo, ugrožavajući ekosisteme. Cijanid – jedna od najtoksičnijih tvari prisutnih u StocaMineu – izuzetno je opasan za riječne ekosisteme te je povezan s masovnim uginućem riba.
Alsace Nature iznio je slučaj Europskom sudu za ljudska prava, tvrdeći da ostavljanje otpada na tom mjestu predstavlja rizik za javno zdravlje. Sud je, ponovimo, donio odluku da otpad može ostati, iznijevši mišljenje da je propadanje galerija već učinilo opasnim njegovo uklanjanje.
Godinama su zvaničnici uvjeravali javnost da će se otpad skladištiti na toj lokaciji samo 30 godina.
U septembru 2002. godine izbio je požar ispod zemlje te danima gorio i mjesecima izbacivao otrovne pare. Tadašnji izvršni direktor postrojenja dobio je zbog toga uvjetnu kaznu od četiri mjeseca, a ono je zatvoreno i zato što je stvorilo samo 24 radna mjesta. Poslije likvidacije 2009. godine francuska vlada postala je jedini dioničar kompanije Mines de Potasse d’Alsace, koja je vlasnik StocaMinea, a iz nje su odbili komentirati Guardianov tekst.
StocaMine je osuđen na postupno poplavljivanje u nadolazećim stoljećima, ali ne zna se mnogo o tome što se događa u susretu vode s otpadom. Ipak, zna se da se nekoliko rudnika soli i kalijeva karbonata urušilo zbog kontakta sa slatkom vodom, uzrokujući klizišta, slijeganja i vrtače u tlu.
Deseci hidrologa, geokemičara i geologa i dalje pokušavaju riješiti problem s otpadom u StocaMineu.
Šareni svijet
UŽAS NA SAFARIJU: Slonica ubila britansku turistkinju i njenu prijateljicu, napravile su krupnu grešku...
Prije 16 min0
Politika
BLAMAŽA U NARODNOJ SKUPŠTINI RS-a: Radovan Višković uhvaćen u laži!
Prije 19 min0
Sport
UŽAS U FRANCUSKOJ: Borja Gómez poginuo na treningu
Prije 22 min0
Hronika
KORIŠTENE I PALICE, IMA POVRIJEĐENIH: Brutalan obračun navijača Zrinjskog i Veleža na novom mostu u Mostaru
Prije 33 min0
Evropa
HAOS ĆE NASTATI ZBOG HIMNE "DO SAVE I DRAVE": Austrija ozakonila pjesmu koja obuhvata teritorij Slovenije
03. Jul. 20250
Evropa
MOSKVA U ŠOKU: Putin ‘leti‘ s Kavkaza, na scenu stupa novi i pomalo neočekivani igrač!
Prije 10h0
Evropa
DANSKOJ PUKAO FILM, TRAŽE ODLUKU KOJU EU JOŠ NIKADA NIJE DONIJELA: "Odmah aktivirajte nuklearni član protiv Mađara!"
Prije 8h0
Evropa
ROMANTIČNI BIJEG IM PRISJEO: Prepustili se strastima - pa sad moraju platiti 10.000 eura kazne
02. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.