GRAD SVJETLOSTI DOBIO NOVU TITULU: Prema studiji 'Clean Cities' ovo je najsigurniji grad za djecu

Grad je počeo da preuzima prostore oko škola i pretvara ih u 220 „školskih ulica“ u koje automobili nemaju pristup. Uz to, ograničenje brzine od 30 km/h postalo je standard, a biciklističke staze su na svakom koraku. Zašto? Sve je to dio biciklističke revolucije koja mijenja način kretanja po Parizu.

  • Evropa

  • 01. Jul. 2025  

  • 0

Studija organizacije Clean Cities Campaign analizirala je školske zone bez saobraćaja, sigurne brzine vožnje i zaštićenu biciklističku infrastrukturu – i francuska prijestolnica je ponijela titulu.

Pariz je već poznat kao Grad svjetlosti i Grad ljubavi, ali sada može da se pohvali i novim nadimkom zahvaljujući kampanji Clean Cities: Grad infrastrukturnih pogodnosti za djecu.

U redu, možda to ne zvuči tako romantično kao njegovi originalni nadimci, ali priznanje je potkrijepljeno podacima i urbanističkim rješenjima usmjerenim na potrebe djece. Clean Cities Campaign je nevladina organizacija koja se zalaže za saobraćaj koji ne zagađuje klimu, a analizirali su 36 evropskih gradova po kriterijima kao što su školske ulice bez automobila, sigurne brzine vožnje i zaštićene biciklističke staze. Pariz je zauzeo prvo mjesto sa ukupnim rezultatom od 75 posto zahvaljujući brojnim inicijativama prilagođenim djeci širom grada.

Uzmimo ulice, na primjer. Grad je počeo da preuzima prostore oko škola i pretvara ih u 220 „školskih ulica“ u koje automobili nemaju pristup. Uz to, ograničenje brzine od 30 km/h postalo je standard, a biciklističke staze su na svakom koraku. Zašto? Sve je to dio biciklističke revolucije koja mijenja način kretanja po Parizu, piše Time Out.

Ali tu ne prestaju pogodnosti za djecu. Pariz je prilično zelen, a čak 131 školsko dvorište je pretvoreno u prijatna igrališta-oaze, a za porodice postoje i brojne pogodnosti: besplatan javni prijevoz za djecu, subvencionirane vannastavne aktivnosti, besplatni školski pribor već od prvog razreda, 100% organski obroci u vrtićima i cijene ručka koje se za porodice sa niskim prihodima kreću već od 13 centi.

Pored toga, više od 20 škola sada ima učionice na otvorenom, u šest škola postoji Jezična akademija, Tumo Pariz podstiče digitalne vještine kod djece, a Klimatska akademija oblikuje ekološki osviještene građane.

Tokom ljetnog raspusta, 20.000 djece ima priliku da učestvuje u programima više od 400 gradskih centara za slobodno vrijeme – a sve to dolazi uz dodatak muzeja, biblioteka i centara za posuđivanje igračaka. Impresivno, zar ne?

Prva tri mjesta na listi zaokružuju Amsterdam, sa 63 posto, i Antverpen, koji je odmah iza sa 62 posto. Evo kako izgleda lista deset najprijateljskijih gradova za djecu u Evropi:

  1. Pariz
  2. Amsterdan
  3. Antverpen
  4. Brisel
  5. Lion
  6. Helsinki
  7. Barselona
  8. Bristol
  9. Oslo
  10. Gent

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...