Vijesti
USVOJEN NACRT ZAKONA: RS po uzoru na FBiH uvodi mjere zabrane pušenja
Prije 16 min0
Upućujemo javni apel svim građanima da nam pomognu u finansiranju Phenixovog liječenja, jer su troškovi već premašili naše mogućnosti, navode iz Udruženja "Prijatelji životinja"
Društvo
02. Jul. 2025
0
Udruženje za zaštitu životinja "Prijatelji životinja" obavještava javnost o teškom i uznemirujućem slučaju zlostavljanja -zanemarivanja psa u Sarajevu, zlatnog retrivera Phoenixa, psa kojeg su preuzeli nakon višemjesečne hronične upale, koju vlasnik nije adekvatno tretirao na vrijeme i koji ga je osam godina držao na lancu.
"Phoenix je žrtva dugotrajnog zanemarivanja od strane vlasnika u Sarajevu, koje je dovelo do ozbiljnih zdravstvenih komplikacija. Ono što se u početku činilo kao manji zdravstveni problem, da ga je vlasnik odmah tretirao, pretvorilo se u borbu za život - punu bolnih intervencija, operacija, antibiotskih terapija i specijalističkih pregleda. Sada, hitno, predstoji CT snimanje kako bismo dobili kompletnu sliku o stanju njegove glave i kostiju, što je ključno za dalji tok liječenja.
Iako se svakom spašavanju nadamo brzom oporavku i sretnom udomljenju, ovaj slučaj nas je suočio sa realnošću u kojoj životinje plaćaju cijenu neodgovornosti svojih vlasnika – a Udruženja snose i emocionalne i finansijske posljedice tih propusta.
Zbog toga upućujemo javni apel svim građanima da nam pomognu u finansiranju Phenixovog liječenja, jer su troškovi već premašili naše mogućnosti. Svaka donacija. bez obzira na iznos, znači još jednu šansu za Phoenixa", poručuju u saopćenju.
Također, Udruženje “Prijatelji životinja” poziva sve vlasnike da odgovorno brinu o zdravlju svojih životinja.
"Nedostatak brige nije bezazlen – on je zlostavljanje. Podsjećamo građane: ako primijetite zanemarivanje, zlostavljanje ili sumnjivo ponašanje prema životinjama – ne okrećite glavu! Prijavite to nadležnim institucijama – policiji, veterinarskoj inspekciji ili nama jer Zakonskom regulativom zabranjeno je mučiti, zlostavljati i zanemarivati životinju. Udruženja mogu pomoći, ali ne mogu i ne smiju stalno biti korektiv nečijeg nemara. Vlasnici moraju snositi posljedice, a zakoni se moraju poštovati.
Za pomoć Phoenixu možete donirati na račun Udruženja: 3060003077757396, iznos od 2,00 KM pozivom na humanitarni broj: 090 291 063, a sve dodatne informacije kontaktirajte nas putem naše Facebook stranice ili e-mail info@animalfriends.ba", apeluju iz Udruženja za zaštitu životinja "Prijatelji životinja".
Vijesti
USVOJEN NACRT ZAKONA: RS po uzoru na FBiH uvodi mjere zabrane pušenja
Prije 16 min0
Šareni svijet
UŽAS NA SAFARIJU: Slonica ubila britansku turistkinju i njenu prijateljicu, napravile su krupnu grešku...
Prije 33 min0
Politika
BLAMAŽA U NARODNOJ SKUPŠTINI RS-a: Radovan Višković uhvaćen u laži!
Prije 36 min0
Sport
UŽAS U FRANCUSKOJ: Borja Gómez poginuo na treningu
Prije 40 min0
Društvo
PENZIONERI NIKAD ODLUČNIJI: Traže vanredno povećanje mirovina prije tematske sjednice PFBiH o Zakonu o PIO-u
02. Jul. 20250
Društvo
BOGATI SU, IMAJU SVEGA: Ćudić kupila stan od 435.000 KM, Kojović uštedio 300.000 KM u Americi
Prije 13h4
Društvo
EKOLOŠKA KATASTROFA U BiH: Pukao ventil u jednoj od najvećih bh. fabrika, crveni mulj završio u rijeci
01. Jul. 20250
Društvo
BIJELA KUGA VLADA FEDERACIJOM BiH: Samo tri kantona imala više rođene djece u odnosu na prethodnu godinu, u jednom hercegovačkom kantonu se desilo nešto što nikada ranije nije!
02. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.