Politika
KONAKOVIĆ I JUTROS RAZOTKRIVA DODIKA: "Nisi dogovarao ništa sa mnom – nego si pao"
Prije 20 min0
Dana 21. juna, vozač se izvan zgrade ambasade u četvrtom bečkom okrugu susreo sa navodnim kupcem. Ovaj je pokazao pasoš. I potvrdu o uplati.
Auto
02. Jul. 2025
0
Fiktivna firma, lažni račun, falsifikovane potvrde o uplati: sumnja se da prevaranti ciljano biraju luksuzna vozila. Čak je i jedna ambasadorica bila među žrtvama.
Ova priča počinje oglasom na virtuelnoj pijaci Willhaben: Mercedes SUV, prodajna cijena 85.000 eura, ponuđen od strane vozača jedne ambasadorice u Beču. Javila se zainteresovana osoba, cijena je malo spuštena. "Dogovoreno, završeno." Svi su bili zadovoljni. Tako se činilo. Ali tada su stvari krenule nizbrdo, piše bečki Der Standard.
Dana 21. juna, vozač se izvan zgrade ambasade u četvrtom bečkom okrugu susreo sa navodnim kupcem. Ovaj je pokazao pasoš. I potvrdu o uplati. Prema toj potvrdi, cijeli iznos je uplaćen tri dana ranije na račun ambasadorice. Vozač je bez prigovora predao dva ključa i Mercedes kupcu. Zbunjeni detalj: vozilo je predao sa diplomatskim tablicama.
Ali: novac nikada nije stigao na račun ambasadorice. Potvrda o uplati bila je falsifikovana. To proizlazi iz istražnih spisa koji su dostupni listu STANDARD.
Ambasadorica je 24. juna podnijela prijavu. Policija je započela potragu za vozilom. Vozilo su pronašli na drugom kraju grada. U jednoj podzemnoj garaži, ali bez registarskih tablica.
Dan kasnije, oko 12:10 sati, policija je uhapsila 34-godišnjeg Srbina. Ionako je već bio pod istragom. Muškarac s upadljivom tetovažom na nadlanici već je dva puta osuđivan zbog krivičnih djela u vezi s vozilima. Primjerice, zbog organizirane prevare s kreditima, u kojima su prevaranti, nakon minimalne uplate i najviše nekoliko rata, preprodavali leasing vozila u inostranstvu. STANDARD je o tome već izvještavao.
I kako to obično biva: u vozilu osumnjičenog policajci su pronašli uvjerljivo falsifikovane dokumente za registraciju Mercedes vozila ambasadorice – izdate na izmišljeno ime. Prilikom pretresa, policajci su pronašli i repliku pečata jedne registarske službe.
Ali to nije sve: broj telefona preko kojeg je dogovaran posao, prema informacijama policije, od maja je registrovan na drugo izmišljeno ime. I bankovni račun na koji je navodno trebalo da stigne preko 80.000 eura za Mercedes otvoren je 2023. pomoću italijanskog ličnog dokumenta, koji italijanske vlasti označavaju kao "potpuni falsifikat". Žena sa tog dokumenta nije postojala ni u Italiji ni u Austriji, ali je vjerovatno fiktivno prijavljena u Beču. Na računu je bio prikazan saldo od samo 354,86 eura.
Osumnjičeni do sada odbija da da bilo kakvu izjavu u vezi sa Mercedesom. Pretpostavka nevinosti važi.
Međutim, nadležni istražitelji sumnjaju da je Srbin dio veće kriminalne grupe koja je možda više puta koristila istu šemu. Najmanje pet puta od maja, u pet različitih austrijskih pokrajina. Ukupna šteta: 302.000 eura.
Zašto policija to pretpostavlja? Zbog metode: sve žrtve su bile kontaktirane putem Willhaben oglasa za prodaju vozila. Navodna kriminalna grupa gotovo isključivo je koristila isti broj telefona i isti bankovni račun za – vjerovatno lažne – potvrde o uplati.
U većini kupoprodajnih ugovora navedena je i firma s odličnom lokacijom u centru Beča. Ali ta GmbH je najkasnije krajem maja postala nelikvidna. A njen upisani direktor navodno je napustio Austriju. Istražitelji zato pretpostavljaju da je firma služila samo kao "paravan" za ovu prevaru. Navodni prevaranti su prilikom svojih "poslova" čak povremeno dijelili vizitke firme, vjerovatno da bi ostavili utisak ozbiljnosti.
Policija sumnja da je 34-godišnji Srbin bio jedan od "preuzimača", dakle onaj koji je dolazio na adrese privatnih prodavača kako bi preuzeo vozila.
To podržavaju i slike s nadzornih kamera na jednoj benzinskoj pumpi i na jednoj od adresa na koje je došao, koje ga navodno vremenski povezuju s trenutkom primopredaje. I na kraju, jedna pažljiva stanarka iz zgrade u Beču navodno je s balkona snimila Srbina kako skida tablice sa crnog Audija i baca ih u žbunje. Radi se o vozilu koje je također, navodno, prevarom nabavljeno putem Willhabena.
"Ovaj oblik prevare postoji već duže vrijeme", kaže Reinhard Nosofsky. "Ali se pojavljuje u talasima – nekad češće, nekad rjeđe." Šef odjela za istrage prevara smatra da ovaj fenomen trenutno nadilazi opisanu grupu osumnjičenih.
Potencijalnim žrtvama Nosofsky savjetuje da se ne oslanjaju isključivo na potvrde o uplatama: "Uvijek je bolje postupiti po principu: ti meni, pa ja tebi." Također, ne treba dozvoliti da vas neko požuruje. Počinioci žele brzo završiti posao i vrše pritisak: "To je uvijek znak za uzbunu kada je riječ o prevari." Neka od navodno ukradenih vozila možda su već i dalje preprodana.
Politika
KONAKOVIĆ I JUTROS RAZOTKRIVA DODIKA: "Nisi dogovarao ništa sa mnom – nego si pao"
Prije 20 min0
Vijesti
VISOKA AMERIČKA DELEGACIJA DANAS U SARAJEVU: Na stolu pitanje Dodikovog povlačenja?
Prije 34 min0
Politika
DAMIR MAŠIĆ O STEVANDIĆU I VIŠKOVIĆU: “I preostala dva politička miša mekinjaša došunjala su se krišom pred pravosuđe”
Prije 40 min1
Show
SARAJKA U ĐOKOVIĆEVOJ LOŽI PRIVUKLA PAŽNJU: U pitanju je milijarderka
Prije 44 min0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.