Hronika
TRAGEDIJA NA ILIDŽI: Voz usmrtio muškarca
Prije 9 min0
Iako SBU tvrdi da maloljetnicima osigurava pravnu pomoć, ukrajinski zakon pod ratnim stanjem dopušta suđenje za izdaju i sabotažu i maloljetnicima, uz mogućnost izricanja iznimno strogih kazni.
Evropa
Prije 10h Prije 10h
0
Ukrajinska sigurnosna služba uhapsila je 16-godišnjeg dječaka iz Dnipra kojeg optužuju da je špijunirao za ruski FSB. Maloljetnik, čije ime nije objavljeno, navodno je putem Telegrama bio regrutiran da fotografira vojne položaje i šalje koordinate ruskim agentima, sve u zamjenu za novčanu naknadu.
Prema navodima SBU-a, mladić je uhvaćen u trenutku kada je podignuo mobitel ispred vojnog objekta. Sumnja se da je prikupljene informacije trebao koristiti za navođenje ruskih raketnih napada, poput onih u kojima je nedavno u Dnipru poginulo 20 ljudi, a ranjeno više od 170. Dječaku prijeti doživotni zatvor zbog optužbe za veleizdaju, prenosi Financial Times.
Napad dronovima (Foto: Handout/afp/profimedia)
Ukrajinske vlasti upozoravaju da je riječ o ruskoj strategiji destabilizacije zemlje iznutra, preko djece. Prema podacima SBU-a, od proljeća prošle godine uhapšeno je više od 700 osoba povezanih s ruskim špijunskim i sabotažnim operacijama, a čak četvrtina njih mlađa je od 18 godina.
Mladi špijuni često dolaze iz ranjivih skupina: siromašnih, raseljenih, siročadi, a ruski agenti im se obraćaju preko Telegrama, Vibera i Discorda, nudeći „brzu i laku zaradu“, od 100 do 1.000 dolara, za fotografije vojnih objekata, postavljanje eksploziva ili paljenje regrutnih centara.
Zabrinjavajući su i slučajevi u kojima su maloljetnici, često nesvjesni stvarnog cilja „zadatka“, pretvarani u nesvjesne bombaše samoubice. U jednom incidentu u martu, dječaci od 15 i 17 godina postavili su bombu na željezničkoj stanici; jedan je poginuo, drugi je teško povrijeđen. Eksploziv je navodno aktiviran na daljinu, od strane ruskih operativaca.
No, istodobno se otvara i pitanje tretmana uhapšene djece. Iako SBU tvrdi da maloljetnicima osigurava pravnu pomoć, ukrajinski zakon pod ratnim stanjem dopušta suđenje za izdaju i sabotažu i maloljetnicima, uz mogućnost izricanja iznimno strogih kazni.
Iz Human Rights Watcha poručuju da djecu treba tretirati u skladu s međunarodnim standardima, s naglaskom na rehabilitaciju, a zatvor koristiti samo kao krajnju mjeru. Nijedan slučaj maloljetnika još nije došao na sud, ali prema izjavama SBU-a, neki bi se mogli naći pred pravosudnim sustavom do kraja godine.
Hronika
TRAGEDIJA NA ILIDŽI: Voz usmrtio muškarca
Prije 9 min0
Svijet
KINA U PRIPRAVNOSTI: Očekuju se nove poplave i klizišta
Prije 18 min0
Zabava
SVE ĆE SE PROMIJENITI ZA NJIH: Ova četiri znaka neće znati šta će od para u julu
Prije 18 min0
SENAD ANTE-PORTAL
RAMO ZA PLAKANJE: Ramo Isak nije izolovani incident, nego samo transparentan nastavak toksične prakse, koja ide od Delimustafića, Alispahića, Mehmedagića, Čampare...
Prije 26 min0
Evropa
JEZIVO PRIZNANJE RUSKOG VOJNIKA: Ukrajinskim zarobljenicima režemo...
30. Jun. 20250
Evropa
ŠEF TURSKE DIPLOMATIJE OTVORIO KARTE: "To je među glavnim strateškim ciljevima Turske!"
30. Jun. 20250
Evropa
ROMANTIČNI BIJEG IM PRISJEO: Prepustili se strastima - pa sad moraju platiti 10.000 eura kazne
02. Jul. 20250
Evropa
PUTIN ŠALJE JOŠ 111.000 RUSKIH VOJNIKA, ZNA SE I GDJE: Rat ulazi u novu, opasnu dimenziju
30. Jun. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.