TAJANSTVENI GOST IZ DUBOKOG SVEMIRA: Otkriven novi međuzvjezdani putnik na nebu

Mark Noris, astronom sa britanskog Univerziteta Centralni Lankašir, izjavio je da se 3I/Atlas kreće znatno brže od prethodna dva međuzvjezdana objekta. Trenutno se nalazi otprilike na udaljenosti Jupitera od Zemlje.

  • Jeste li znali

  • Prije 5h  

  • 0

Naučnici su potvrdili otkriće trećeg međuzvjezdanog objekta koji prolazi kroz Sunčev sistem.

Ovaj rijedak posjetilac iz dubokog svemira, nazvan 3I/Atlas, vjerovatno je najveći do sada detektovani objekat te vrste i klasificiran je kao komet – „svemirska grudva snijega”.

Astronom Piter Vereš iz Centra za male planete Međunarodne astronomske unije izjavio je da objekat „izgleda pomalo mutno” i da je oko njega detektiran gas, kao i vrlo kratak rep, što ukazuje na tipično ponašanje kometa.

Prvobitno poznat kao A11pI3Z, objekat je kasnije identificiran kao međuzvjezdani, što znači da ne potječe iz našeg Sunčevog sistema. Prema Ričardu Moislu, šefu planetarne obrane u Evropskoj svemirskoj agenciji (ESA), objekat ne predstavlja nikakvu prijetnju Zemlji. Proći će kroz unutrašnji Sunčev sistem i preći iznad orbite Marsa, ali neće doći u kontakt ni s jednim planetarnim tijelom.

Brzina i porijeklo

Objekat se trenutno kreće brzinom od 60 kilometara u sekundi, što je znatno brže od objekata vezanih za Sunčev sistem i ukazuje da nije gravitacijski vezan za Sunce. Njegova orbita jasno pokazuje da dolazi iz međuzvjezdanog prostora i da će se tamo i vratiti, rekao je Moisl.

3I/Atlas je otkriven pomoću opservatorija u Čileu, koji je dio NASA-inog sistema ranog upozorenja ATLAS. Profesionalni i amaterski astronomi širom svijeta analizirali su podatke od 14. juna i potvrdili međuzvjezdano porijeklo objekta.

Dimenzije, sastav i očekivanja

Procjene ukazuju da je 3I/Atlas širok između 10 i 20 kilometara, što ga čini najvećim do sada zabilježenim međuzvjezdanim objektom. Kako se bude približavao Suncu, njegova svjetlost će se pojačavati, a najbližu tačku prema Suncu (perihel) dostići će 29. oktobra. Nakon toga, nastavit će se udaljavati i za nekoliko godina napustiti Sunčev sistem.

Značaj i poređenja s prethodnim otkrićima

Ovo je tek treći put u historiji da je ovakav objekat uočen. Prvi je bio ‘Oumuamua 2017. godine – čiji je neobičan oblik naveo neke naučnike da spekuliraju o vještačkom porijeklu, što je kasnije opovrgnuto. Drugi je bio 2I/Borisov 2019. godine.

Za 3I/Atlas nema indicija da je vještačkog porijekla, ali naučnici širom svijeta ubrzano pokušavaju odgovoriti na ključna pitanja o njegovom obliku, sastavu i rotaciji.

Mark Noris, astronom sa britanskog Univerziteta Centralni Lankašir, izjavio je da se 3I/Atlas kreće znatno brže od prethodna dva međuzvjezdana objekta. Trenutno se nalazi otprilike na udaljenosti Jupitera od Zemlje.

Noris također ukazuje na procjene da se u svakom trenutku kroz Sunčev sistem može kretati čak 10.000 međuzvjezdanih objekata, iako su većina manji od Atlasa. Ako se to pokaže tačnim, novootvoreni opservatorij Vera C. Rubin u Čileu mogao bi uskoro otkrivati nove međuzvjezdane posjetioce na mjesečnom nivou.

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...