VUČIĆ ĆE POLUDJETI: Evo šta bi značilo da Srbija usvoji Rezoluciju o genocidu u Srebrenici

U obrazloženju se navodi kako je cilj dokumenta da Srbija iskaže jasnu i nedvosmislenu posvećenost vrijednostima istine, pravde i pomirenja, te da doprinese smanjenju tenzija u regionu i izgradnji kulture sjećanja zasnovane na poštovanju žrtava.

  • Regija

  • 04. Jul. 2025  

  • 0

Narodni poslanici iz Pokreta slobodnih građana (PSG) i Stranke demokratske akcije (SDA) Sandžaka podnijeli su prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, uz zahtjev da se o njoj raspravlja i odlučuje po hitnom postupku u Narodnoj skupštini Srbije.

Inicijativu su potpisali poslanici Pavle Grbović, Ahmedin Škrijelj, Minela Kalendar, Ana Oreg, Šaip Kamberi i Vladimir Pajić. U obrazloženju se navodi kako je cilj dokumenta da Srbija iskaže jasnu i nedvosmislenu posvećenost vrijednostima istine, pravde i pomirenja, te da doprinese smanjenju tenzija u regionu i izgradnji kulture sjećanja zasnovane na poštovanju žrtava.

Prema odredbama predložene rezolucije, Srbija bi zvanično priznala i osudila genocid počinjen nad Bošnjacima u Srebrenici jula 1995. godine, kako je to već utvrđeno u presudama Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju i Međunarodnog suda pravde.

Također, 11. juli bi bio proglašen Danom sjećanja na genocid u Srebrenici, u skladu s nedavno usvojenom rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Srbija bi, prema ovom prijedlogu, uputila i zvanično izvinjenje porodicama žrtava zbog toga što, kao pravna nasljednica Savezne Republike Jugoslavije, nije učinila sve da spriječi genocid niti kaznila njegove počinioce.

Jedna od ključnih tačaka rezolucije odnosi se na uvođenje kaznenih mjera za javno negiranje genocida u Srebrenici, kao i za glorifikaciju pojedinaca i organizacija osuđenih za ratne zločine. Naglašava se i važnost obrazovnih programa koji će mladima pružiti činjenično utemeljeno razumijevanje dešavanja iz 1995. godine.

Predložena rezolucija ujedno potvrđuje opredijeljenost Srbije da ratifikuje i u potpunosti implementira Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida, ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti. Među 11 tačaka nalazi se i obaveza Srbije da spriječi buduće zločine, kroz rano djelovanje i zaštitu ljudskih i manjinskih prava.

Ovo nije prvi pokušaj da se o genocidu u Srebrenici raspravlja u parlamentu Srbije. Slične inicijative su u prethodnim sazivima više puta odbijene ili blokirane od strane vladajuće većine. Ostaje da se vidi da li će i ovaj prijedlog podijeliti poslanike i izazvati političke polemike, ili će Srbija, kao što stoji u tekstu rezolucije, “konačno potvrditi svoju spremnost na suočavanje s prošlošću i izgradnju pravednije budućnosti za sve narode regiona”.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...