EKONOMSKI ANALITIČAR UPOZORIO: "Nije se igrati sa SAD-om kao trgovinskim partnerom"

Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Aziz Šunje ističe da potez SAD-a nema značajnije posljedice na samo BiH koliko na kompanije koje direktno posluju sa SAD-om.

  • Vijesti

  • 08. Jul. 2025  

  • 0

Američki predsjednik Donald Trump obavijestio je jučer državni vrh Bosne i Hercegovine o regulisanju carinskih stopa za uvoz robe iz BiH u Sjedinjene Američke Države, pa je tako tarifa za carinjene bh. proizvoda u SAD-u sa prvobitno najavljenih 35 posto snižena na 30. Ovom odlukom najviše će biti pogođene kompanije unutar bh. namjenske industrije. U pismu Predsjedništvu BiH, Trump je uputio i svojevrsno upozorenje: ne podižite carine na robu iz SAD-a, a stručnjaci su dali svoje mišljenje o ovom potezu i mogućim posljedicama.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Aziz Šunje ističe da potez SAD-a nema značajnije posljedice na samo BiH koliko na kompanije koje direktno posluju sa SAD-om.

"Sagledavajući spoljnotrgovinsku bilansu BiH, mi ne izvozimo puno u SAD, nekih 110 miliona dolara, tako da to nema značajnijih posljedica na BiH, ali ima za biznise koji izvoze - na prvom mjestu namjenska industrija. To utiče na konkurentnost, ali može biti i izazov da kompanije podignu produktivnost i da budu cjenovno prihvatljivije", naglašava.

Podsjeća, da će američke carine indirektno pogoditi i konkurenciju podizanjem tarife za zemlje u kojima posluje konkurencija bh. kompanija.

Na pitanje da li će odluka imati utjecaj na ekonomiju BiH, te da li bi bh. proizvodi mogli izgubiti konkurentnost na tržištu, Šunje odgovara da, iako je ukupni iznos od 234 miliona, što je vrijednost robe izvezene prošle godine, to neće imati značajnije posljedice na BiH, već za bh. kompanije. 

"Ali, kao i sve u životu, ovu situaciju treba shvatiti kao izazov, tako i ovo može biti izazov za proizvođače, da podignu produktivnost. A opet, sagledano u kontekstu carine koje nameće SAD onda će vjerovatno pogoditi i naše konkurente u drugim državama", ponovio je.

Radi se o zanemarivim procentima, naglasio je i nastavio:

"SAD su ozbiljan partner, uvozimo nešto više nego što izvozimo u SAD, tako da ne vidim neku značajniju ugroženost BiH, budući da je naša spoljnotrgovinska bilansa, razmjena sa SAD-om niska".

Da li političari mogu da urade nešto na makroekonomskom planu - da li je rješenje spuštanje carine sa SAD-om na nultu stopu? 

"Zavisi od reakcije SAD-a. Mi smo mala zemlja, koja nema pregovaračku moć, možemo ići eventualno na politiku da ne naplaćujemo carine za robu koju uvozimo pa da to eventualno odobrovolji Trumpa, ali...", odgovorio je Šunje.

Postizanje dogovora je, ističe, stvar komunikacije, kako nas tako i SAD kao partnera.

Na kraju pisma nalazi se i svojevrsna prijetnja bh. vlastima da, ako BiH odluči povisiti carine za uvoz iz SAD-a da će SAD samo dodati tu cifru na najavljenih 30 posto. Šta to znači.

"To treba shvatiti kao prijetnju i nije se igrati sa SAD-om kao trgovinskim partnerom, mi nemamo nikakav manevarski prostor i krajnje iracionalno bilo bi ulaziti u neku borbu", zaključuje Šunje.

(N1)

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...