BRAMMERTZ UPOZORAVA: "Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida najveći društveni problemi u BiH"


"Počeo sam ovaj posao prije više od 15 godina. Tada sam bio optimističniji kada je riječ o prihvatanju istine i suočavanju s prošlošću", kazao je Brammertz.

  • Vijesti

  • 08. Jul. 2025  

  • 0

Veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida prisutniji su nego prije deset godina i to je jedan od najvećih društvenih problema s kojima se suočava Bosna i Hercegovina, kazao je glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz u utorak u Sarajevu.

On je prisustvovao Međunarodnoj konferenciji „Srebrenica 1995-2025: Suočavanje s prošlošću“ u sarajevskoj Vijećnici koja ima za cilj da ukaže na potrebu krivičnog gonjenja počinilaca genocida, procesuiranja negatora genocida, potakne razgovor o budućnosti civilnog društva u izgradnji mira, odnosno izazovima i novim smjerovima, te naznači ulogu obrazovanja i religije, kao i mladih u izgradnji održivog mira.

Brammertz, koji boravi u Bosni i Hercegovini povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, istakao je da je riječ o događaju od izuzetne važnosti, za žrtve i za međunarodnu zajednicu, prenijela je Fena.

Brammertz je naglasio važnost razgovora o sudskom naslijeđu, izazovima u procesuiranju ratnih zločina, te ulozi civilnog društva u suočavanju s prošlošću.

"Danas sam ovdje da učestvujem na ovoj važnoj konferenciji na kojoj ćemo razgovarati o mnogim temama – od procesuiranja zločina, onoga što smo uradili dobro, ali i onoga što smo mogli bolje. Govorit ćemo o pomirenju, koje i dalje predstavlja veliki izazov u vašoj zemlji", rekao je.

Posebno je upozorio na sve prisutniji društveni problem – veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida.

"Razgovarat ćemo o narednim koracima i o tome šta još treba učiniti kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina u Bosni i Hercegovini. Također, osvrnut ćemo se na to kako danas žrtve, preživjeli i civilno društvo mogu doprinijeti da zemlja krene u pravom smjeru — naročito kroz aktivno suprotstavljanje stalnom veličanju ratnih zločinaca i negiranju genocida", poručio je Brammertz.

Na pitanje o poruci koju će uputiti tokom konferencije, Brammertz je odgovorio da ona neće biti nova, ali da ostaje jednako važna.

"Počeo sam ovaj posao prije više od 15 godina. Tada sam bio optimističniji kada je riječ o prihvatanju istine i suočavanju s prošlošću. Danas vidim da su veličanje ratnih zločinaca i negiranje genocida mnogo prisutniji nego prije deset godina", rekao je Brammertz, dodajući da će govoriti o razlozima tog trenda i tražiti načine za efikasniju borbu protiv tog fenomena u saradnji s kolegama.

Nura Mustafić, srebrenička majka, prije 30 godina izgubila je tri sina i muža u genocidu počinjenom u Srebrenici.

"Moja priča je tužna. Ostala sam sama. Teško je, ali opet se mora živjeti. Vratila sam se u svoju kuću, tamo gdje su bila moja djeca, gdje je bio moj muž. To je moj dom, moja uspomena na njih", kazala je.

Zahvalna je što je istina o zločinu, koji je uništio njenu porodicu, danas priznata i dokumentovana. Do danas je pronašla posmrtne ostatke dvojice sinova i muža. Ukopani su u Potočarima. Jedno dijete još uvijek traži.

"Vratila sam se 2000. godine u svoje selo kod Srebrenice. Jedina mi je želja bila da mi se obnovi kuća, da gledam u tu zemlju kojom su moja djeca hodala. To mi je jedina uspomena na njih", kazala je te dodala da je sinove rodila 1971, 1973. i 1975. godine.

"Ne želim da iko i ikada doživi da plače za svojim djetetom", kazala je.

Osnivač nevladine organizacije Aegis Trust sa sjedištem u Velikoj Britaniji James Smith istakao je važnost sjećanja i učenja iz prošlosti.

"Velika mi je čast, naravno, da sam danas ovdje, 30 godina nakon genocida u Srebrenici – događaja koji, između ostalog, predstavljaju katastrofalan propust međunarodne zajednice", rekao je Smith.

Iako u vrijeme dešavanja nije bio u poziciji da učestvuje u kreiranju politika, Smith je naglasio koliko je dirnut dobrodošlicom i prihvatanjem koje je doživio u Sarajevu.

Smith je podsjetio i na aktivnosti koje se u Velikoj Britaniji provode u znak sjećanja na Srebrenicu, posebno kroz organizaciju Remembering Srebrenica.

"Mislim da je izuzetno važno da se svi sjećamo, da svi pamtimo Srebrenicu – ne samo u okviru različitih zajednica, već i unutar institucija kao što je Britanski parlament, da učimo na ovim propustima i lekcijama prošlosti." ​​​​​​​

Predsjednica Centra za postkonfliktna istraživanja Velma Šarić istakla je važnost konferencije i otvorenih izložbi "Majčina Marama" i "Heroine Srebrenice", koje su organizovane u okviru zvaničnog programa Grada Sarajeva povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici.

Konferencija obuhvata panele koji se bave sudskim naslijeđem, edukacijom, ulogom religije i mladih i izazovima koji predstoje te ulogom civilnog društva u tom procesu.

Učesnici konferencije, među kojima su glavni tužilac Mehanizma za međunarodne krivične sudove Serge Brammertz, visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, rezidentna koordinatorica Ujedinjenih naroda za BiH Ingrid Macdonald, šef Delegacije Europske unije u BiH Luigi Soreca, šef Misije OSCE-a u BiH Brian Aggeler i predsjednica Pokreta “Majke enklave Srebrenica i Žepa” Munira Subašić, na panelima su govorili o procesuiranju ratnih zločinaca i borbi protiv negiranja genocida, ulozi obrazovanja, religije i budućnosti civilnog društva u izgradnji mira.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...