Svijet
TEŽAK UDARAC NETANYAHUU: Izraelski premijer ostao bez podrške ključnih saveznika, ali ni to nije sve...
Prije 32 min0
Bez istine nema društvene katarze koja je jedini put za buduće civilizovano društvo povjerenja sa kulturom saosjećanja i empatije, naglašava Mustafić
Kultura
09. Jul. 2025
0
Istaknuti bosanskohercegovački reditelj Dino Mustafić, govoreći za Fenu povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, istaknuo je da sjećanje - način i odabir onoga čega se sjećamo spada u jedno od suštinskih pitanja sa kojim se susrećemo.
''I nakon 30 godina od genocida u Srebrenici još nismo uspjeli izgraditi svijest da je stradanje jednog naroda jednako stradanju svakog nedužnog čovjeka ma ko on bio. Ukoliko to ne postavimo kao etički i društveni prioritet nećemo moći primijetiti procese koji se opet nadvijaju kao mračni oblaci na nebu koji donesu pomračenja uma. Zlo revizionističkog narativa može donijeti nove velike belaje.'' - smatra Mustafić.
On je naglasio da je zato uloga umjetnika i umjetnosti od izuzetnog značaja.
''Ne zanemarujući ulogu kognitivne psihologije, neuroznanosti ili molekularne biologije čini se da je podjednako važno to kako se umjetnici odnose prema prošlosti. Naša odgovornost je izuzetna, a potreba da se umjetnost doživljava kao sinteza estetike i etike jeste imperativ za ulogu umjetnosti u prikazivanju istine. A bez istine nema društvene katarze koja je jedini put za buduće civilizovano društvo povjerenja sa kulturom saosjećanja i empatije.'' - naglasio je za Fenu Mustafić.
Opća skupština UN-a usvojila je prošle godine Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici te osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine. Tog 11. jula 1995. na području Srebrenice srpske snage predvođene Ratkom Mladićem pobile su 8.372 Bošnjaka.
Godine 2004. jednoglasnom presudom u slučaju Tužilac protiv Krstića, Žalbeno vijeće Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) presudilo je da zločin počinjen nad muškim stanovnicima enklave Srebrenica predstavlja genocid, zločin prema međunarodnom pravu. Presudu je podržao i Međunarodni sud pravde (ICJ) 2007. godine. Zaključeno je da nasilno premještanje i zlostavljanje između 25.000 i 30.000 bošnjačkih žena, djece i starijih osoba predstavlja genocid, zajedno sa ubistvima i razdvajanjem muškaraca koja su se desila tokom tog zločina.
Svijet
TEŽAK UDARAC NETANYAHUU: Izraelski premijer ostao bez podrške ključnih saveznika, ali ni to nije sve...
Prije 32 min0
Evropa
ŠOK NA AERODROMU: Carinici pregledali pristigle pošiljke, a onda su se uhvatili za glave...
Prije 40 min0
Jeste li znali
KOVAO RATNE PLANOVE S KARADŽIĆEM I MLADIĆEM, PA SE UBIO: Priznanje ratnog zločinca odjeknulo je u cijelom svijetu, evo šta je rekao…
Prije 46 min0
Zabava
VIC DANA: Takmičili se u Visokom ko će bolje slagati, pobjednik je sve ostavio bez teksta...
Prije 48 min0
Kultura
MNOGE ŽULJALO PORIJEKLO RADE ŠERBEDŽIJE, OTKRIO GA SRBIN: "Ne lupetaj gluposti"
12. Jul. 20251
Kultura
RUDAN UDARA NIKAD JAČE, DOTAKLA SE I TITOVOG PIONIRA: "Anemični Plenković opet mijenja uniformu"
12. Jul. 20250
Kultura
OVAJ FILM TOM HANKS GLEDA VIŠE PUTA GODIŠNJE: "Mogao bih vam prepričati cijelu radnju filma i svejedno nastaviti pričati..."
13. Jul. 20250
Kultura
WARM FESTIVAL U SARAJEVU: Na 16 lokacija bit će izložene fotografije Palestinke Laure Boushnak, a bit će održan i koncert...
12. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.