Svijet
DIVLJANJA I TORTURE IZRAELSKE VOJSKE SE NASTAVLJAJU: Palestinskim radnicima zabranili da poprave cjevovod, bez vode...
Prije 18 min0
U odgovoru za Slobodnu Bosnu, iz OHR-a su izrazili jasnu zabrinutost zbog ovakvih poteza.
Vijesti
09. Jul. 2025 09. Jul. 2025
0
Redakcija Slobodne Bosne obratila se Uredu visokog predstavnika (OHR) povodom usvajanja Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Novim zakonskim rješenjem predviđa se uvođenje rezervnog, odnosno pomoćnog sastava policije u ovom entitetu, što je izazvalo zabrinutost među sigurnosnim stručnjacima i bivšim zvaničnicima.
Posebno je naglašeno da bi ovakav potez mogao biti u direktnoj suprotnosti s Aneksom 11 Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji se odnosi na civilnu implementaciju mira, a kojim su – u skladu sa smjernicama Međunarodnih policijskih snaga (IPTF) iz 2002. godine – ukinute i zabranjene sve rezervne policijske jedinice.
U odgovoru za Slobodnu Bosnu, iz OHR-a su izrazili jasnu zabrinutost zbog ovakvih poteza:
"Razlozi za osnivanje rezervnih policijskih snaga RS-a su nejasni, a njihovo osnivanje ne doprinosi unapređenju mira i stabilnosti u BiH. Nejasne namjere stvaraju nepovjerenje. S obzirom na historijski kontekst rezervnih policijskih jedinica u zemlji, ne čudi da je ova inicijativa kreirala takvu klimu. Umjesto što se bave provođenjem jednostranih inicijativa, kao što je stvaranje rezervnih policijskih jedinica, vlasti na svim nivoima trebale bi dati prioritet saradnji radi poboljšanja javne sigurnosti i održavanja sigurnog okruženja. Politika imigracija, izbjeglica i azila su ustavne nadležnosti državnih institucija i njihove kapacitete treba ojačati."
Iako u ovoj fazi nisu najavljene konkretne mjere, iz OHR-a su jasno poručili da jednostrane akcije koje mogu narušiti povjerenje i sigurnost nisu u skladu s opštim principima Dejtonskog sporazuma, te da se prioritet mora dati jačanju državnih institucija, a ne stvaranju paralelnih struktura.
Podsjećamo, nezavisni delegat u Domu naroda BiH Zlatko Miletić, kao i brojni stručnjaci za sigurnost, ocijenili su ovaj zakon kao direktan udar na reforme policijskih snaga sprovedene nakon rata, uz podršku međunarodne zajednice. U tom kontekstu, očekuje se da će se Ured visokog predstavnika i druge institucije međunarodne zajednice konkretnije odrediti prema ovoj inicijativi NSRS.
(S. H.)
Svijet
DIVLJANJA I TORTURE IZRAELSKE VOJSKE SE NASTAVLJAJU: Palestinskim radnicima zabranili da poprave cjevovod, bez vode...
Prije 18 min0
Evropa
KRITIKA IZ JEVREJSKOG LISTA U BERLINU: "AfD negira genocid u Srebrenici uprkos sistemskom planu srpskih nacionalista..."
Prije 28 min0
Politika
PORUKA ALEKSANDRA OLENIKA IZ POTOČARA: "Poricanje genocida je novi zločin režima u Srbiji, priznanja još nema zbog..."
Prije 38 min0
Društvo
RIJEČI FADILE EFENDIĆ, PREDSJEDNICE UDRUŽENJA "SREBRENIČKE MAJKE", TREBA PROČITATI I ZAPAMTITI: "Teško onome ko nekog mrzi, on sam sa sobom..."
Prije 52 min0
Vijesti
VISOKA AMERIČKA DELEGACIJA DANAS U SARAJEVU: Na stolu pitanje Dodikovog povlačenja?
10. Jul. 20250
Vijesti
"NEJASNE NAMJERE": OHR za "SB" o rezervnim policijskim snagama RS-a
09. Jul. 20250
Vijesti
SNSD-ovci RAZLJUTILI GRAĐANE: Uklonili s dnevnog reda rezoluciju koja je štitila Majevicu i Semberiju
09. Jul. 20250
Vijesti
IZ VLADE FEDERACIJE NAJAVILI: Bit će izrađen Prostorni plan FBiH za narednih 20 godina
09. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.