MINUTA ŠUTNJE U HRVATSKOM SABORU: "Njihove rane nas pozivaju da ih ne predamo zaboravu i da ne prestanemo tragati za..."

(...) istinom i da ne posustanemo u borbi za mirom.

  • Regija

  • 11. Jul. 2025  11. Jul. 2025

  • 0

Minutom šutnje Hrvatski sabor u petak je odao počast žrtvama srebreničkog genocida u kojemu je prije 30 godina vojska i policija bosanskih Srba ubila više od osam tisuća bošnjačkih muškaraca i dječaka, nakon pada enklave koja je bila pod zaštitom UN-a.

"Pozivam vas da minutom šutnje odamo počast žrtvama genocida u Srebrenici s iskrenim suosjećanjem za sve članove njihovih obitelji", pozvao je zastupnike potpredsjednik Hrvatskog sabora Furio Radin.

Naglasio je kako je zločin u Srebrenici bio nedvojben čin genocida.

To je, kazao je, lani potvrdila i Opća skupština UN-a koja je 11. srpnja proglasila međunarodnim danom promišljanja i sjećanja na genocid u Srebrenici i pozvala sve države članice i druge međunarodne i regionalne organizacije da taj dan posebno obilježe, posebno osuđujući svako poricanje genocida i veličanje ratnih zločinaca.

Podsjetio je kako su prije 30 godina, u julu 1995., u zaštićenoj zoni, koju je proglasilo Vijeće sigurnosti UN-a i koje su trebale štiti snage UN-a, vojska, policija i paravojne formacije bosanskih Srba počinile jedan od najvećih zločina od 2. svjetskog rata u Europi. "U samo tjedan dana oduzele su živote više od osam tisuća ljudi, najvećim dijelom bošnjačkih dječaka i  muškaraca", istaknuo je Radin.

Naglasio je kako je "takvo bezumlje" završilo uz neizmjernu bol i žalost njihovih najmilijih, te kako se svake godine, posebno u ovo doba, otvaraju njihove rane koje traže istinu i pravdu.

"One nas pozivaju da ih ne predamo zaboravu i da ne prestanemo tragati za istinom i da ne posustanemo u borbi za mirom", poručio je potpredsjednik Sabora.

Naveo je i kako je svako sjećanje na žrtve, svaka osuda počinjenog zločina naš doprinos stvaranju društva s više uvažavanja, razumijevanja i međusobnog poštovanja.

Radin je podsjetio i kako je Hrvatski sabor još 2009. godine proglasio 11. jula Danom sjećanja na genocid u Srebrenici te kako unatrag 20 godina s pijetetom obilježava taj dan.

Svake godine, još do 2005. kada smo jednoglasno usvojili Izjavu o Srebrenici s najvećim pijetetom u ovom viskom domu obilježavamo sjećanje na taj Dan, podsjetio je kolege.

Niz europskih čelnika i ministara putuju u petak u Srebrenicu, među kojima je najavljen i hrvatski premijer Andrej Plenković. 

Prošle godine Opća skupština UN-a proglasila je 11. juli Danom sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici čime su potvrđene ranije presude međunarodnih sudova o počinjenom genocidu, podsjeća Hina.  

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...