SLOVAČKI ŠEF DIPLOMATIJE U SREBRENICI: "Najgori masakr u Evropi od kraja Drugog svjetskog rata zauvijek je obilježio evropsku historiju"

Slovačka želi pokazati solidarnost sa svima koji su duboko pogođeni tim zločinom nad zločinima u srednjem Podrinju, u istočnoj Bosni i Hercegovini.

  • Vijesti

  • 11. Jul. 2025  11. Jul. 2025

  • 0

"U vremenu kada mir nije nešto što se podrazumijeva, mi u Slovačkoj ne zaboravljamo i podsjećamo se koliko daleko može otići ljudska mržnja", izjavio je ministar vanjskih i evropskih poslova Slovačke Republike Juraj Blanár tokom današnje komemoracije u Memorijalnom centru u Potočarima povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici, potvrđeno je iz Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Republike Slovačke.

U Bosnu i Hercegovinu doputovao je na poziv ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića.

Šef slovačke diplomatije podsjetio je da se prije tri decenije u Srebrenici dogodio zločin koji je zauvijek obilježio historiju evropskog kontinenta.

"Ubijeno je više od osam hiljada nevinih muškaraca i dječaka. Njihova smrt, patnja porodica i nezacijeljene rane ostaju dio kolektivnog pamćenja ne samo regije zapadnog Balkana nego i cijele Evrope", poručio je ministar Blanár.

Svojim ličnim prisustvom na zvaničnoj komemoraciji odao je u ime Slovačke Republike počast svim žrtvama srebreničkog genocida i njihovim porodicama.

"Slovačku i Bosnu i Hercegovinu povezuje i lična dimenzija ove tragedije – kroz sudbine konkretnih ljudi koji su tokom rata bili primorani napustiti svoje domove i pronaći sigurnost i novi početak i u našoj zemlji," dodao je šef slovačke diplomatije.

Ministar Blanár je, također, ponovo izrazio podršku nastojanjima Bosne i Hercegovine ka pomirenju, stabilnosti i evropskoj budućnosti.

Stabilnost i integracija država zapadnog Balkana u Evropsku uniju ostaju dugoročni prioritet vanjske politike Slovačke Republike.

Slovačka Republika dosljedno podržava inicijative koje jačaju pomirenje i njegovanje vrijednosti mira u zemljama zapadnog Balkana, posebno među mladima. Kroz finansijsku podršku doprinijela je aktivnostima usmjerenim na dijalog i međusobno razumijevanje među zajednicama te već godinama partnerski učestvuje u organizaciji Festivala mira Centra za postkonfliktna istraživanja, kao i u projektima realizovanim u saradnji s Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP). Jedan od tih projekata bila je i digitalizacija izložbi Muzeja genocida u Sarajevu.

 

Vezane vijesti

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...