Vijesti
BH METEO NAJAVLJUJE PROMJENU VREMENA: Osvježenje stiže, ali i nove vrućine
Prije 8 min0
Kao i svake godine, tokom komemoracije sahranjeni su identificirani posmrtni ostaci žrtava pronađeni tokom prethodnih dvanaest mjeseci, kao i oni čije su porodice nakon dugih godina odlučile prihvatiti ukop.
Vijesti
13. Jul. 2025
0
Piše: Jean-Baptiste Chastand (specijalni reporter francuskog Le Mondea)
Hiljade ljudi iz svih krajeva Bosne i Hercegovine okupile su se u Srebrenici kako bi obilježile tridesetu godišnjicu genocida – najvećeg masakra civila u Evropi od Drugog svjetskog rata. Dok su jedni ukazivali na paralele s današnjom tragedijom u Gazi, uz konstataciju da „svijet ništa nije naučio“, drugi su izrazili razočaranje izostankom političkih predstavnika iz Srbije.
U tišini, s napetim usnama i suzama u očima, Zejad Avdić nosio je sanduk svoga brata kroz okupljenu masu. Tog petka, 11. jula, tačno trideset godina nakon što je počeo genocid u Srebrenici, ovaj stolar porijeklom iz Bosne, koji već godinama živi u okolini francuskog Pontarliera, konačno je dobio priliku da ukopa svog brata Senajida. Imao je 16 godina kada ga je posljednji put vidio, 1995.
„Godinama smo se nadali da ćemo sahraniti nešto više od njegove vilice, koju su pronašli 2010. godine, ali Centar za identifikaciju nam je rekao da je rijetkost pronaći druge ostatke“, rekao je Zejad, čovjek u četrdesetim godinama s prosijedom kosom. Uz njega su bili članovi porodice, kao i hiljade drugih koji su došli da odaju počast žrtvama genocida.
Kao i svake godine, tokom komemoracije sahranjeni su identificirani posmrtni ostaci žrtava pronađeni tokom prethodnih dvanaest mjeseci, kao i oni čije su porodice nakon dugih godina odlučile prihvatiti ukop.
„Trebao sam to učiniti dok sam još živ“, rekao je Husein Avdić, Zejadov otac, koji sada ima 71 godinu, neposredno prije nego što je sanduk s njegovim sinom prekriven zemljom u skladu s islamskim običajem.
Na fotografijama francuskog fotografa Rafaela Yaghobzadeha, zabilježeni su potresni trenuci: Zelda Avdić, sestra ubijenog Senajida, s bratom Zejadom nosi njegov sanduk dan prije zvanične komemoracije. Dan kasnije, 11. jula, stoji pred bratovim mezarom s ostatkom porodice, u suzama, dok se bijeli nišani nižu unedogled.
Trideset godina nakon genocida, bol porodica ne jenjava. Žrtve, čije su kosti decenijama kasnije pronađene u masovnim grobnicama, konačno nalaze smiraj – ali ne i pravda koju preživjeli i danas traže.
Vijesti
BH METEO NAJAVLJUJE PROMJENU VREMENA: Osvježenje stiže, ali i nove vrućine
Prije 8 min0
Žena
NEDA UKRADEN NIKAD ATRAKTIVNIJA: Pjevačica u osmoj deceniji u bikiniju pokazala liniju na kojoj bi joj pozavidjele i mnoge djevojke (FOTO)
Prije 12 min0
Vijesti
BEZ PRITVORA I ZABRANA: Spasojević, optužen za progon 4.000 civila, ostaje na slobodi
Prije 15 min0
Vijesti
TUŽILAŠTVO BiH PODIGLO OPTUŽNICU: Policijski službenik SIPA-e optužen da je putem Sky aplikacije odavao tajne osumnjičenima
Prije 20 min0
Vijesti
PROCURILE DOBRO SKRIVANE INFORMACIJE: Amerikanci zaustavili Schmidtovo nametanje, evo šta je bio pripremio...
Prije 19h2
Vijesti
ŠTA SE DOGAĐA U REPUBLICI SRPSKOJ: U Centru za obuku u Zalužanima ministar Karan sazvao...
14. Jul. 20250
Vijesti
NiPOTIZAM I RENESANSA: Kako je ministar Konaković u samo jednom mjesecu pozapošljavao rodice, supruge, kćerke, bratiće, komšije...
14. Jul. 20256
Vijesti
MUK U ČOVIĆEVIM REDOVIMA: Nema ulaska u Europsku uniju s takozvanim "legitimnim predstavnicima"...
14. Jul. 20252
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.