"ZLOČINCI SU SE PROBUDILI": Majke Srebrenice i dalje neumorno obilaze stratišta svoje djece i sugrađana

Porodice žrtava položile su cvijeće pored zgrade Osnovnog suda u Srebrenici i proučili Fatihu za ubijene žrtve.

  • Vijesti

  • 13. Jul. 2025  

  • 0

Majke Srebrenice, preživjele žrtve genocida u Srebrenici, obilaze danas mjesta stradanja Bošnjaka i mjesta masovnih grobnica na području Podrinja. Predviđeni su obilasci masovnih stratišta u Srebrenici, Potočarima, Kravici, Novoj Kasabi, Pilici i Branjevu, Petkovcima i Orahovcu.

Porodice žrtava položile su cvijeće pored zgrade Osnovnog suda u Srebrenici i proučili Fatihu za ubijene žrtve.

Predsjednica Udruženja Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa Munira Subašić kaže da je prošlo 30 godina od kada čekaju pravdu.

"Već 30 godina tražimo istinu i pravdu. Međutim, ni jedno ni drugo se nije ispoštovalo. Zločinci su se probudili, a mi majke čekamo, čekamo i čekat ćemo. Nakon 30 godina ne možemo dostojanstveno da posjetimo mjesta stratišta. Sve što je bilo moje, neko želi da uzme", rekla je Subašić.

Ispred bivše policijske stanice položeno je cvijeće i održan historijski čas o zločinima počinjenim u Srebrenici.

Za 17. juli predviđena je posjeta Trnovu, mjestu gdje su strijeljani Bošnjaci. 

Mjesta masovnih ubistava Bošnjaka nisu obilježena, kao ni mjesta masovnih grobnica. 

Preživjele žrtve genocida ističu da su zločini na području Srebrenice činjeni masovno i sistemski i prije 1995. godine. 

U svega nekoliko dana, u julu 1995. godine, u genocidu u Srebrenici, najtežem zločinu počinjenom u Evropi od Drugog svjetskog rata, snage Vojske Republike Srpske ubile su 8.372 muškaraca i dječaka bošnjačke nacionalnosti.

Ove godine, na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, u Memorijalnom centru Potočari ukopani su posmrtni ostaci sedam žrtava genocida.

Još se traga za više od hiljadu žrtava genocida

U Memorijalnom centru Srebrenica - Potočari do sada je ukopano 6.765 žrtava genocida, dok je 250 žrtava ukopano u mjesnim mezarjima po odluci članova porodica.

Žrtve su iz različitih općina, a najviše ih je s područja Srebrenice, Bratunca, Vlasenice, Zvornika i Milića.

Žrtve genocida pronađene su na 150 različitih lokaliteta. Od toga, u 77 masovnih grobnica otkrivenih nakon rata. Najmlađa do sada ukopana žrtva u Potočarima bilo je novorođenče, djevojčica Fatima Muhić, a najstarija Šaha Izmirlić, rođena 1901. godine.

Za više od hiljadu žrtava genocida u Srebrenici još uvijek se traga.

(Fena)

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...