NA ČELU SA KUSTURICOM: Kako su iz Andrićgrada prevarili bh. firmu

Kada je riječ o spomenutoj presudi Ustavnog suda BiH, Andrićgrad se žalio na presudu Vrhovnog suda RS koji je potvrdio presudu Okružnog privrednog suda Istočno Sarajevo prema kojoj Andrićgrad firmi Planinsko dobro iz Rogatice na ime materijalne štete mora isplatiti 231.406 KM sa zateznim kamatama.

  • Mini market

  • 15. Jul. 2025  

  • 1

Ustavni sud BiH odbio je kao nedopuštenu apelaciju Andrićgrada d.o.o. Višegrad podnesene protiv presude Vrhovnog suda RS-a, saznaje Fokus.ba. Riječ je o slučaju koji datira iz 2012. godine, kada je Andrićgrad vodio Emir Kusturica, odnosno svojevrsne prevare u procesu građevinskih radova.

Kao što je poznato, Vlada RS-a je u 2020. godini na osnovu uloženih 15 miliona KM preuzela većinsko vlasništvo nad Andrićgradom od Kusturice pa je postala vlasnik 63,7 posto ovog subjekta, dok je Kusturica putem preduzeća Lotika zadržao 21,8 posto. Na sjednici održanoj krajem maja ove godine Vlada RS je udio u Andrićgradu povećala na 70 posto.

Ugovor o saradnji

Kada je riječ o spomenutoj presudi Ustavnog suda BiH, Andrićgrad se žalio na presudu Vrhovnog suda RS koji je potvrdio presudu Okružnog privrednog suda Istočno Sarajevo prema kojoj Andrićgrad firmi Planinsko dobro iz Rogatice na ime materijalne štete mora isplatiti 231.406 KM sa zateznim kamatama.

 altFaksimil dijela presude Ustavnog suda Andrićgrad

Kako se navodi u aktu Ustavnog suda BiH, firma Planinsko dobro i Andrićgrad su 5. jula 2012. godine zaključili ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji kojim se firma iz Rogatice obavezala da će dozvoliti da se građevinski materijal sa jednog objekta sa prve parcele i dva objekta sa druge parcele idvoje odnosno predaju u vlasništvo Andrićgrada.

S druge strane Andrićgrad (tada u većinskom vlasništvu Kusturice) se obavezao da će za objekte obezbijediti odgovarajući građevinski materijal i njegovu ugradnju, te sve ostale popratne radove. Sudske instance u RS-u su ustanovile da je firma Planinsko dobro ispunila svoju ugovornu obavezu dok firma Andrićgrad nije, zbog čega je rogatička firma pretrpjela štetu, jer su objekti porušeni, a nisu izgrađeni novi.

Stoga je još Okružni sud u Istočnom Sarajevu u presudi iz aprila 2018. godine (i tada je Andrićgrad bio u većinskom vlasništvu Emira Kusturice) obavezao Andrićgrad da firmi iz Rogatice isplati navedeni iznos u vidu nematerijalne štete.

U svojoj presudi je pojasnio da to što građevinski materijal nije odvezao apelanta (Andrićgrad) ne oslobađa ugovorne obaveze da ponovo sagradi objekte koje je srušio. Dalje je naveo da su irelevantni i navodi iz Andrićgrada da je materijal odvezla treća osoba.

Treba naglasiti da je presudom Višeg privrednog suda u Banjoj Luci od 6. februara 2019 godine preinačena presuda Okružnog suda Istočno Sarajevo, ali je u spomenutom revizionom postupku Vrhuvni sud RS usvoijio reviziju i vratio sudu u Banjoj Luci slučaj na ponovno odlučivanje.

Viši privredni sud u Banjoj Luci je potom djelimično uvažio navode firme iz Rogatice te je obavezao Andrićgrad da isplati odštetni zahtjev u iznosu od 139.733 KM. Ponovo je sve išlo na Vrhovni sud RS jer se Andrićgrad opet se žalio, no i ovaj put je od navedene sudske instance dobio odbijenicu.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...