Hronika
SUĐENJE ZA ZLOČINE U ORAŠJU: “Dokazujemo ko je i od koga tražio, zahtjev se šalje Četvrtoj operativnoj zoni, Vojnoj policiji..."
Prije 13 min0
Na današnji dan 1995. godine, vojska RS-a srušila je čaršijsku džamiju u Srebrenici, a 25 godina kasnije njeni fragmenti pronađeni su pod zemljom – simbolično potvrđujući pokušaj zatiranja bošnjačkog identiteta.
Sjećanje
Prije 11h
0
Na današnji dan, 16. jula 1995. godine, srpska vojska predvođena generalom Ratkom Mladićem do temelja je srušila čaršijsku džamiju u Srebrenici, poznatu i kao srebrenička džamija. Bila je to jedna od ključnih tačaka bošnjačkog vjerskog i kulturnog života, čije je uništenje predstavljalo nastavak politike sistematskog zatiranja tragova bošnjačkog prisustva na području istočne Bosne.
Nakon što je 11. jula počinjen genocid nad više od osam hiljada bošnjačkih muškaraca i dječaka, agresorske snage su nekoliko dana kasnije krenule u fizičko uništenje svega što je podsjećalo na bošnjačku zajednicu. Džamija je srušena do temelja, a 1997. godine u Srebrenicu je dovedena teška mehanizacija iz Istočnog Sarajeva s ciljem potpunog uklanjanja njenih ostataka.
Simbolično, 25 godina kasnije, 2020. godine, prilikom izgradnje garaže u blizini kružnog toka u Srebrenici, radnici su naišli na betonske fragmente kupole čaršijske džamije – tihe svjedoke zločina i pokušaja da se izbriše sve što je bošnjačko.
Uprkos uništenju, 16. jula 2011. godine – tačno 16 godina nakon rušenja – džamija je obnovljena i svečano otvorena. Obnova je realizovana zahvaljujući donacijama brojnih vjernika i podršci bošnjačke dijaspore. Po odluci Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica, džamija je dobila ime po rahmetli doktoru Ahmedu Smajloviću, jednom od najuglednijih bošnjačkih teologa. Značajnu ulogu u obnovi imao je Ćazim Salimović, kojem je pripala i čast da zvanično otvori obnovljeni objekat.
Džamija danas stoji ne samo kao obnovljeni vjerski prostor, već kao trajni spomenik otporu i opstanku. Njena obnova, kao i ponovna upotreba zemljišta koje joj je pripadalo, podsjećaju da je pokušaj uništenja jednog naroda i njegove kulture bio neuspješan.
Zbog činjenice da je izgrađena na zemljištu porodice Selmanagić, ugledne srebreničke porodice iz koje potiče i poznati arhitekta Selman Selmanagić – školovan u Bauhausu i prepoznat kao jedan od najznačajnijih jugoslavenskih arhitekata 20. stoljeća – obnovljena džamija danas je u narodu poznata i kao Selmanagića džamija. Ovaj naziv, pored vjerskog, nosi i simbolički kulturni značaj, povezujući lokalnu zajednicu sa širim evropskim arhitektonskim i historijskim naslijeđem.
Čaršijska džamija, i danas živa u srcu Srebrenice, ostaje dokaz da vjera, identitet i istina ne mogu biti zatrti – čak ni pod tonama zemlje.
Hronika
SUĐENJE ZA ZLOČINE U ORAŠJU: “Dokazujemo ko je i od koga tražio, zahtjev se šalje Četvrtoj operativnoj zoni, Vojnoj policiji..."
Prije 13 min0
Vijesti
ZEMLJOTRES U BOSNI I HERCEGOVINI: Jačina 2,7 stepeni po Richteru, epicentar u okolini...
Prije 23 min0
Politika
ZASTUPNIK PDP-a U NSRS-u BRANI SVOG STRANAČKOG ŠEFA: "Draška Stanivukovića do sada nisu optužili još samo za koronavirus, ne iznenađuje nas da..."
Prije 44 min0
Društvo
OPTUŽEN ZA ZLOČINE U ZVORNIKU 1992. GODINE: Odbijen i alternativni prijedlog Tužilaštva BiH da mu se zabrani...
Prije 47 min0
Sjećanje
SNIMLJENI UBRZO NAKON GENOCIDA: Britanci objavili do sad neprikazane snimke Srebrenice iz 1996. godine
Prije 3h2
Sjećanje
URBICID NAKON GENOCIDA: Dijelovi srebreničke džamije pronađeni prilikom izgradnje garaže
Prije 11h0
Sjećanje
OBIČNA FOTOGRAFIJA KAO DOKAZ GENOCIDA: Kafić preko puta masakra u Pilici
Prije 11h0
Sjećanje
SAMO JEDAN OSUĐENI ZLOČINAC: Obilježena godišnjica stravičnog masakra HVO-a nad bugojanskim Bošnjacima; Put koji je nekada bio jedini...
14. Jul. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.