Okružni sud u Banjaluci donio je 7. jula presudu koja nalaže Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske da se preispita pravni interes učestvovanja Udruženja “Srpska Duboka” iz Duboke u postupku izdavanja građevinske dozvole za izgradnju mini hidrocentrale Duboka na rijeci Dubokoj, u opštini Kotor Varoš.
Autor: Impuls
Udruženje “Srpska Duboka” prošle godine tražilo je od Odjeljenja za prostorno uređenje Opštine Kotor Varoš da se umiješa u postupak izdavanja građevinske dozvole za preduzeće Hunting Energy d.o.o. iz Kneževa koje ima namjeru da gradi spornu mHE. Sa ovim zahtjevom, Udruženje je odbijeno, a što je potvrdilo i Ministarstvo u postupku po žalbi, obrazlažući svoju odluku da Udruženje nema pravni interes učestvovanja u postupku izdavanja građevinske dozvole, jer nije bilo registrovano u vrijeme kada je pokrenut postupak izdavanja ove dozvole. Po podnesenoj tužbi, Okružni sud Banja Luka odlučio je da Ministarstvo u postupku po žalbi nije cijenilo sve činjenice i okolnosti i da u ponovljenom postupku preispita sve navode koje je Udruženje isticalo u svojim podnescima.
Tomo Dubočanin, predsjednik udruženja “Srpska Duboka” kaže da će članovi udruženja i mještani sela Duboka i dalje insistirati da se izdata građevinska dozvola poništi, jer je istekao rok njenog važenja, a investitor nije počeo sa radovima što je izlaskom na teren konstatovao i nadležni inspektor. “Mi ćemo u ponovljenom postupku dostaviti i nove dokaze koji ukazuju da je vodna saglasnost za ovaj objekat prestala da važi, a što je konstatovalo više nadležnih inspekcija. Od početka, ovaj predmet je pun nepravilnosti i nelogičnosti, a o čemu su obaviještene republička i opštinska inspekcija i nadležno ministarstvo. Od naše rijeke Duboke nećemo odustati”, naveo je Dubovčanin.

Tomo Dubočanin, foto: Jelena Jevđenić Još 2016. godine, privatna kompanija „DSM ELEKTRUS“ d.o.o. Kotor-Varoš dobila je dozvolu opštine Kotor-Varoš da gradi malu hidroelektranu Duboku na istoimenoj rijeci. U dokumentima za gradnju mHE nisu bili rješeni imovinsko-pravni odnosi, investitor je navodio parcele koje su u vlasništvu mještana. U raznim dokumentima koji su predavani institucijama za ishodovanje dozvola, navođene su različite parcele. Prošle godine, firma Hunting Energy iz Kneževa preuzima ovaj projekat, ali i dalje nema početka radova. Mještani su nekoliko puta
organizovali proteste na kojima su poručili da ne žele izgradnju male hidroelektrane na rijeci Duboka. Centar za životnu sredinu iz Banjaluke je u predmetu izgradnje mHE Duboka aktivan od samog početka, te je zajedno sa Udruženjem Srpska Duboka upozoravao na sve nepravilnosti uočene u ovom postupku, posebno ističući različitost podataka u različitim dozvolama. Ratko Pilipović, pravnik Centra za životnu sredinu podsjeća da su se, vezano za ovaj predmet, obraćali inspekciji nekoliko puta, sa jasnim i konkretnim zahtjevom da se izmjeri dužina trase planiranog cjevovoda prema parcelama koje su navedene u građevinskoj dozvoli. “Nakon pola godine dopisivanja sa inspekcijom rečeno nam je da opštinska inspekcija nema kapaciteta za takve radnje. Na kraju smo pokrenuli postupak pred Ombudsmanom za ljudska prava u BiH, jer i nakon četri dopisa inspekciji u proteklih pola godine, nije urađeno ono što smo tražili od njih”, naveo je on. On je dodao da ova presuda otvara mogućnost da se građevinska dozvola poništi s obzirom na razne nepravilnosti prilikom ishodovanja dozvola. “Dobijena presuda otvara mogućnost da se ponovo preispita pravni interes Udruženja Srpska Duboka u postupku izdavanja građevinske dozvole za mhe Duboka. Očekujemo, prvenstveno da će Odjeljenje za prostorno uređenje opštine Kotor Varoš dozvoliti Udruženju Srpska Duboka ravnopravno mjesto stranke u ovom postupku, te da će se u konačnici izdata građevinska dozvola i poništiti, na osnovu svih do sada uočenih i ukazanih nepravilnosti tokom postupka izdavanja”, istakao je Pilipović za Impuls. Prema prostornom planu opštine Kotor-Varoš 2009-2030, vodopad Skakavac na rijeci Duboka, MZ Grabovica i naselje Srpska Duboka planirani su za zaštitu, kao zaštićeni pejzaž. Takođe, prema prostornom planu Republike Srpske, to područje je planirano za zaštitu kao spomenik prirode: ,,Kanjon rijeka Duboka – vodopad Skakavac“. Više o cijelom slučaju pročitajte na
ovom linku.
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.