Hronika
ZATO ŠTO SU VOZILI POD DEJSTVOM DROGA: Jedan vozač ka sa 2.000, a drugi sa 1.500 eura
Prije 7 min0
Prema riječima Nikole Pejovića, predsjednika Udruženja hotela Crne Gore, situacija je znatno lošija u odnosu na prethodne godine, a uzroci su brojni – od loše avio-povezanosti i geopolitičkih tenzija, do neorganiziranog turističkog sistema.
Regija
17. Jul. 2025
0
U srcu jula, kada se crnogorska obala inače teško nosi s navalom turista, ovog ljeta slika je potpuno drugačija – prazne plaže, poluprazni hoteli i zabrinuti vlasnici privatnog smještaja. Turistička sezona 2025. godine, kako prenose crnogorski mediji, ozbiljno zaostaje za prošlogodišnjom, a popunjenost smještajnih kapaciteta na najpopularnijim destinacijama jedva prelazi 50 posto.
Prema riječima Nikole Pejovića, predsjednika Udruženja hotela Crne Gore, situacija je znatno lošija u odnosu na prethodne godine, a uzroci su brojni – od loše avio-povezanosti i geopolitičkih tenzija, do neorganiziranog turističkog sistema.
„Prošle godine u ovo vrijeme kapaciteti su bili gotovo puni. Danas jedva dosežemo 60 posto, i to u najboljem slučaju“, izjavio je Pejović.
Jedan od ključnih problema leži u nepouzdanoj avio-dostupnosti, posebno iz zemalja istočne Evrope i Azije. Letovi se često otkazuju, a hoteli ostaju bez gostiju – i bez prava na naplatu.
„Rusi sada dolaze preko Azerbejdžana, ali letovi su nesigurni. Dovoljno je da se desi jedan incident i cijela grupa otkaže dolazak“, objašnjava Pejović.
Geopolitičke nestabilnosti, poput rata u Ukrajini ili tenzija na Bliskom istoku, dodatno pogoršavaju situaciju, dok turisti iz tih područja zbog sigurnosnih razloga biraju druge destinacije.
Najilustrativniji primjer trenutnog stanja je najveći hotelski kompleks u Budvi – Slovenska plaža, gdje je od ukupno 3.000 kreveta trenutno popunjeno svega 700.
Slično je i u sektoru privatnog smještaja, gdje se vlasnici apartmana i soba žale na nikad slabiji odziv turista i manjak rezervacija u jeku ljeta.
„Nema reda u izdavanju, a ni u prijavi gostiju. Svaka institucija vodi svoje brojke – policija, lokalna samouprava, turističke organizacije – i niko ne zna tačno koliko gostiju boravi u zemlji“, upozorava Pejović.
Dok su region i Istočna Evropa podbacili, nešto bolja situacija je s gostima iz Izraela, Kine i zapadne Evrope. Ipak, njihov boravak je kratkotrajan – najčešće na jednu do tri noći.
„Dolaze, vide, ali pitanje je da li će se vratiti. Crna Gora jeste atraktivna, ali nije destinacija za duži boravak“, kaže Pejović.
Ni Kotor nije izuzet iz problema. I tamo se bilježe otkazi grupnih rezervacija, čak i u posljednjem trenutku, kao što je bio slučaj s jednom grupom iz Izraela.
Upozoravajući da se sve u turizmu radi stihijski i bez jasne strategije, Pejović poručuje da je vrijeme za ozbiljne promjene.
„Ako ne stisnemo i ne promijenimo pristup, nećemo imati boljitka ni sljedeće godine, ni one tamo. Infrastrukturni radovi moraju se završiti, avio-povezanost unaprijediti, a strategija uspostaviti. Inače će ‘ad hoc sezona’ postati naša nova realnost“, zaključuje Pejović.
Iako izazova ne manjka, u crnogorskom turizmu još postoji tračak optimizma – ali sve oči su sada uprte u sistemske promjene koje, ako izostanu, mogu imati ozbiljne posljedice i narednih sezona.
Hronika
ZATO ŠTO SU VOZILI POD DEJSTVOM DROGA: Jedan vozač ka sa 2.000, a drugi sa 1.500 eura
Prije 7 min0
Svijet
STRAVA IZNAD BUENOS AIRESA: Meteorolozi u panici (VIDEO)
Prije 13 min0
Svijet
ERUPTIRAO VULKAN: Stanovništvo pozvano da nosi maske i kišobrane
Prije 21 min0
Ekonomija
POSLODAVCI UPORNI U SVOM NASTOJANJU: Naknadu za zimski dodatak će osporavati preko Ustavnog suda
Prije 26 min0
Regija
"TO JE PUT U NEPOVRAT!": Milanović iz Mađarske upozorio Hrvate što se sprema u Evropi
14. Nov. 20250
Regija
SVJETSKI SUKOB PRELAMA SE PREKO BALKANA: Administracija Donalda Trumpa otvorila je novo strateško pitanje u Evropi!
15. Nov. 20250
Regija
PRITISAK NA VUČIĆA NIKAD VEĆI: Događa se ono čega se najviše plašio
Prije 15h0
Regija
RASKRINKANA "INFORMEROVA" GLEDALAČKO-INFORMATIVNA SLUŽBA: Režimskom tabloidu informacije dostavlja BIA, tajno su snimali i suprugu uhapšenog košarkaša
13. Nov. 20250
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.