IDEJA KOJA OSTAVLJA BEZ TEKSTA: Tajni agenti budućnosti koje Kina već testira

Iako su eksperimenti još u ranoj fazi, tehnologija kiborg insekata pokazuje koliko se granice između prirode i tehnologije brišu. Pčele – simbol života i prirodnog sklada – uskoro bi mogle igrati ključnu ulogu u najsloženijim zadacima budućnosti.

  • Jeste li znali

  • Prije 12h  

  • 0

Zamislite svijet u kojem minijaturne pčele postaju visokotehnološki špijuni pod direktnom komandom vojske. Upravo to razvijaju kineski naučnici u Pekingu, koji su prvi na svijetu stvorili funkcionalne kiborg pčele – insekte kojima se može upravljati gotovo kao dronovima.

Svaka pčela nosi mikro-ranac težak svega 74 miligrama, opremljen sistemom za slanje impulsa direktno u njen mozak. Tri tanke elektrode prodiru u nervni sistem pčele, šaljući električne signale koji precizno upravljaju njenim kretanjem – naprijed, nazad, lijevo ili desno. Testiranja su pokazala da pčele uspješno slijede komande u čak 90% slučajeva.

Revolucija u spasavanju i špijunaži

Istraživači vjeruju da će ove kiborg pčele moći obavljati misije koje su trenutno nepristupačne ljudima ili standardnim dronovima. Zahvaljujući svojoj veličini, prirodnoj kamuflaži i pokretljivosti, pčele bi mogle ulaziti u ruševine nakon zemljotresa, izviđati opasne terene ili tajno prikupljati informacije iz neprijateljskih zona.

Kao biološki "domaćini", pčele imaju sposobnost prilagodbe ekstremnim uslovima, čime nadmašuju već testirane "špijunske" bubašvabe i druge eksperimente u svijetu kiborg insekata.

Iako tehnologija rapidno napreduje, ključni izazov ostaje – izvor napajanja. Baterije koje bi omogućile potpuno bežično upravljanje još su preteške za ovako lagane insekte. Zbog toga su pčele trenutno još uvijek povezane kablovima za komandni sistem. Naučnici rade na razvoju lakših, efikasnijih izvora energije koji će omogućiti potpunu autonomiju.

Šta nas čeka u budućnosti?

Ako istraživanja uspiju, kiborg pčele bi mogle postati sastavni dio moderne vojne i civilne opreme. Njihova potencijalna uloga kreće se od misija traganja i spašavanja, preko borbe protiv krijumčarenja, do praćenja urbanih sukoba i detekcije opasnih supstanci.

Iako su eksperimenti još u ranoj fazi, tehnologija kiborg insekata pokazuje koliko se granice između prirode i tehnologije brišu. Pčele – simbol života i prirodnog sklada – uskoro bi mogle igrati ključnu ulogu u najsloženijim zadacima budućnosti.

Komentari - Ukupno 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...