MILANOVIĆ ODBIO DA NASTAVI TUĐMANOVU TRADICIJU: "To je previše kičasto..."

U Uredu predsjednika ističu da u liberalnim demokratijama nije uobičajeno da predsjednici države aktivno učestvuju u defileima ovakve vrste

  • Regija

  • Prije 11h  Prije 11h

  • 1

Zoran Milanović bit će prvi predsjednik Republike Hrvatske koji prije početka vojne parade neće u otvorenom vozilu proći pokraj svih učesnika.

Kako saznaje Novi list iz Ministarstva odbrane Hrvatske su mu ponudili da to učini kao prije njega Franjo Tuđman i Kolinda Grabar-Kitarović, ali je Milanović to odbio jer, kako kažu na Pantovčaku, smatra da bi to bilo "previše kičasto".

Povodom Dana državnosti je 30. svibnja 1995. na Jarunu održan prbi mimohod Hrvatske vojske. Tuđman je obukao bijelu vojnu uniformu, posebno sašivenu i sa tadašnjom ministrom odbrane Gojkom Šuškom je u otvorenom vojnom vozilu primio raport od načelnika Glavnog štaba Janka Bobetka, a zatim je obišao sve koji će nastupiti u vojnoj paradi.

U mandatima dvojice predsjednika nakon njega, Stjepana Mesića i Ive Josipovića, nije bilo vojnih parada, a onda je 2015. Ante Kotromanović, tadašnji hrvatski ministar odbrane u Milanovićevoj vladi, predložio da se ona organizuje u čast 20. godišnjice "Oluje". Milanović, tadašnji premijer Hrvatske, je odmah prihvatio tu ideju, ali bilo je to vrijeme njegovog sukoba s predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović, koja je uživala snažnu podršku HDZ-a na čelu s Tomislavom Karamarkom. Milanović je smatrao da je takva parada primjereno održati isključivo u Zagrebu, uz argument da osim političkih i logističko-tehnički razlozi govore tome u prilog. Karamarko je, međutim, insistirao na Kninu, a u tome mu se pridružila i predsjednica Hrvatske, koja je čak najavljivala da kao vrhovni komadant neće dopustiti izlazak vojske iz kasarni u slučaju drukog rješenja.

Ključan sastanak na kojem je ona pristala na mimohoparadu u Zagrebu zbio se u Vili Prekrižje i na njemu su uz Milanovića i Kotromanovića bili i penzionisani generali Ante Gotovina, Petar Stipetić i Marijan Mareković. Kompromis se sastojao u odluci da će mimohod parada u Zagrebu biti 4. avgusta, a dan kasnije tradicionalna svečanost u Kninu. I nakon toga je Grabar-Kitarović radosno učestvovala u vojnoj paradi Vukovarskom ulicom. U bijeloj haljini se s Kotromanovićem i načelnikom Glavnog štaba Dragom Lovrićem ukrcala u otvoreni vojni džip i njih troje su se provozali pored svih učesnika defilea.

Mogao je to uskoro, 31. jula i Milanović, ali ne želi. Bilo je nekih razgovora o ovoj temi, navodno je ministar odbrane Ivan Anušić izrazio spremnost da s Milanovićem, uoči parade, obiđe u vozilu vojnike i naoružanje. Ali, vrhovni komadant nije bio za to zainteresovan, pa onda ni Anušić neće biti u ulozi svojih prethodnika Šuška i Kotromanovića.

Milanović će samo primiti raport od načelnika Glavnog štaba Tihomira Kundida i odobriti početak vojne parade.

U Uredu predsjednika ističu da u liberalnim demokratijama nije uobičajeno da predsjednici države aktivno učestvuju u defileima ovakve vrste.

Komentari - Ukupno 1

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

  1. Lista komentara
  2. Dodaj komentar

trenutak ...