Ekonomija
VLADA FEDERACIJE BiH DALA SAGLASNOST OPĆINI STARI GRAD: Čuveni objekat u Sarajevu mogao bi postati luksuzni hotel i kongresni centar
Prije 1 min0
Izjave su uslijedile nekoliko sati nakon što je izraelski sigurnosni kabinet dogovorio pokretanje nove vojne ofanzive kako bi preuzeo punu kontrolu nad gradom Gazom.
Svijet
08. Avg. 2025 08. Avg. 2025
0
Premijer Benjamin Netanyahu optužio je Njemačku da "nagrađuje" Hamas svojom odlukom o obustavi izvoza oružja Izraelu koje bi se moglo koristiti u 22-mjesečnom ratu u Pojasu Gaze.
Njegov ured saopćio je da je izrazio razočaranje u razgovoru s kancelarom Friedrichom Merzom u petak.
"Umjesto da podrži pravedni rat Izraela protiv Hamasa, koji je izveo najgori napad na Jevreje od Holokausta, Njemačka nagrađuje Hamasov terorizam embargom na oružje Izraelu", navodi se u izjavi, dodajući da je Benjamin Netanyahu rekao Merzu da cilj Izraela nije zauzimanje Gaze, već njezino oslobađanje od islamističkih militanata.
Izjave su uslijedile nekoliko sati nakon što je izraelski sigurnosni kabinet dogovorio pokretanje nove vojne ofanzive kako bi preuzeo punu kontrolu nad gradom Gazom.
Ciljevi, prema izraelskoj vladi, uključuju razoružanje Hamasa, povratak talaca, demilitarizaciju Pojasa Gaze i "izraelsku sigurnosnu kontrolu u Pojasu Gaze".
No Merz je ustvrdio da će operacija otežati postizanje izraelskih ciljeva. "U tim okolnostima, njemačka vlada neće odobriti nikakav izvoz vojne opreme koja bi se mogla koristiti u Pojasu Gaze do daljnjega", rekao je.
Merz je također rekao: "Njemačka vlada i dalje je duboko zabrinuta zbog kontinuirane patnje civilnog stanovništva u Pojasu Gaze."
"S planiranom ofanzivom, izraelska vlada snosi još veću odgovornost nego prije za opskrbu civilnog stanovništva teritorija pomoći", dodao je Merz.
Kancelar je naglasio da Izrael ima "pravo braniti se od terora Hamasa" i inzistirao da oslobađanje talaca i pregovori o prekidu vatre ostanu najviši prioriteti Njemačke.
Njemačka se dosljedno protivila zabrani izvoza vojne opreme Izraelu tokom sukoba s palestinskom grupom Hamas.
No, s rastućim međunarodnim pritiskom na Netanyahua da postigne mirovni sporazum usred zabrinutosti zbog rastućeg broja smrtnih slučajeva i raširene gladi u Gazi, Merzova vlada pojačala je kritike ponašanja izraelske vojske.
Dok Berlin nije slijedio svoje saveznike u Parizu i Londonu s obećanjima da će priznati palestinsku državu, ministar vanjskih poslova Johann Wadephul upozorio je Netanyahua protiv aneksije Gaze ili Zapadne obale tokom posjete Izraelu prošle sedmice.
Njemački kancelar zadnjih je sedmica pojačao kritiku Izraela zbog postupaka u Pojasu Gaze te u nekoliko navrata zahtijevao od Jeruzalema da poduzme korake koji bi vodili poboljšanju humanitarne situacije u Pojasu Gaze.
Do sada je njemačka vlada odbijala ograničiti izvoz oružja u Izrael, prenosi Hina.
Ekonomija
VLADA FEDERACIJE BiH DALA SAGLASNOST OPĆINI STARI GRAD: Čuveni objekat u Sarajevu mogao bi postati luksuzni hotel i kongresni centar
Prije 1 min0
Hronika
KO ŠTITI NARKODILERE U RS: Politička igra ili kriminalna zaštita, gdje je zapela istraga o drogi podmetnutoj u RITE Gacko
Prije 7 min0
Hronika
STRAVIČNA SAOBRAĆAJNA NESREĆA U BiH: Ljekari se bore za život mladića
Prije 15 min0
Regija
HAOS U ISTRI: Trojica zaštitara pretukli turiste iz Slovenije, djevojka (25) dobila potres mozga
Prije 20 min0
Svijet
NAKON ŠTO JE PUTIN NAPUSTIO ALJASKU: Stigla prva reakcija Kremlja, oglasio se Trump...
16. Avg. 20250
Svijet
GOVOR TIJELA OTKRIVA SVE: Ovo je trenutak kad je Trump "pukao" zbog Putina
Prije 22h0
Svijet
ŠTA ĆE NA OVO REĆI TRUMP: Pogledajte šta je objavio Kremlj nakon što je Putin napustio Aljasku...
16. Avg. 20250
Svijet
DRAMA U KIJEVU NAKON ŠTO JE PUTIN PREVARIO TRUMPA: "Ovo je nož u leđa, on samo želi..."
Prije 14h0
trenutak ...
Komentari - Ukupno 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije Slobodna Bosna. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.